Արաբական միասնական ռազմական ուժեր ստեղծելու գաղափարը կյանքի է կոչվում
Արաբական Պետությունների Լիգայի (ԱՊԼ) անդամ-պետությունների ԱԳՆ ղեկավարները համաձայնության են եկել միասնական ռազմական ուժեր ստեղծելու շուրջ, որ դիմագրավեն տարածաշրջանում աճող սպառնալիքներին: Ինչպես հայտնում է  եգիպտական Al-Ahram օրաթերթը, այս մասին հայտարարել է ԱՊԼ գլխավոր քարտուղար Նաբիլ Ալ-Արաբին: Հապատասխան բանաձևի նախագիծը ներկայացվելու է ԱՊԼ գագաթաժողովի ժամանակ, որը տեղի կունենա հաջորդ  շաբաթ եգիպտական Շարմ Ալ-Շեյխ քաղաքում:
Միասնական ռազմական ուժերը կենտրոնանալու են «արագ միջամտության վրա ցանկացած արաբական երկրում, որի անվտանգությունը վտանգված կլինի կամ կբախվի ահաբեկչության սպառնալիքին», հայտարարել է Ալ-Արաբին: Ընդ որում, նա հավելել է, որ, այս միասնական ուժը երկրորդն է լինելու 1973 թվականին Իսրայելի դեմ պատերազմի ժամանակ ձևավորված ուժից հետո: ԱՊԼ ԱԳՆ ղեկավարները խնդրել են ԱՊԼ գլխավոր քարտուղարին համակարգել իր գործողություններիը անդամ-պետությունների բանակային հրամանատարների հետ և քննարկել միասնական ուժերի ստեղծման միջոցները:
Հիշեցնենք, որ Նաբիլ Ալ-Արաբին դեռևս մարտի սկզբին կոչ արեց միասնական ռազմական ուժեր ստեղծել «Իսլամական պետության» և այլ խմբավորումների դեմ պայքարելու համար՝ կարևորելով արաբական ժողովուրդների համագործակցությունն ահաբեկչության դեմ պայքարում: «Բազմաֆունկցիոնալ արաբական ռազմական ուժեր ստեղծելու անհրաժեշտություն կա, որոնք կկարողանան արագ արձագանքել և պայքարել ահաբեկչության և ահաբեկչական խմբավորումների դեմ», - հայտարարեց Նաբիլ Ալ-Արաբին ԱՊԼ արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ Կահիրեում: Ինչպես հայտնում է AFP-ն, նա ընդգծեց անվտանգության ապահովման և տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում արաբական երկրների միջև համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Միասնական ռազմական ուժեր ստեղծելու օգտին հանդես է գալիս հատկապես Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսին: Al-Arabiya-ին տված հարցազրույցում վերջինս նշել է, որ նման հակաջիհադիստական ուժերը կարող են աջակցություն ստանալ ԱՊԼ մի շարք անդամ-պետությունների՝ Սաուդյան, Արաբիայի, Քուվեյթի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) կողմից: Եգիպտոսի նախագահը տեղեկացրել է, որ այս հարցը քննարկել է նաև Հորդանանի թագավոր Աբդուլլահ II-ի հետ, ով ևս իր աջակցությունն է հայտնել այս գաղափարին:
Չի բացառվում, որ այս անգամ միասնական ռազմական ուժեր ստեղծելու գաղափարը ծագել է Եմենում տեղի ունեցող իրադարձությունների համապատկերի վրա:

Арабы объединяют свои военные силы
Главы МИД Лиги арабских государств (ЛАГ) договорились о создании союзной военной силы, чтобы противостоять растущим угрозам безопасности в регионе. Как сообщает египетская газета Al-Ahram, об этом заявил генеральный секретарь (ЛАГ) Набиль аль-Араби. Соответствующий проект резолюции должен быть представлен на утверждение  арабских лидеров на саммите ЛАГ, который пройдет в египетском курортном городе Шарм-эль-Шейхе на следующей неделе.
Совместная военная сила сосредоточится на "быстрое вмешательство в любую арабскую страну, чья национальная безопасность будет находится под угрозой или столкнется с опасностью терроризма", заявил Аль-Араби. При этом он добавил, что эта единая сила будет второй после той, что образовалась во время войны 1973 года с Израилем. Главы МИД Лиги арабских государств попросили Аль-Араби координировать свои действия с армейскими руководителями государств-участников, чтобы встретиться в течение месяца и обсудить логистику силы.
Напомним, что Набиль аль-Араби еще в начале марта призвал к созданию объединенного арабского воинского контингента для борьбы против "Исламского государства", передает BBC со ссылкой на AFP. "Назрела насущная необходимость арабского корпуса для борьбы с террористической организацией", - заявил аль-Араби на встрече министров иностранных дел стран ЛАГ. Он также подчеркнул необходимость сотрудничества между арабскими странами в областях, связанных с обеспечением безопасности и обменом информацией.
За создание общеарабского контингента особенно ратует президент Египта Абдель Фаттах аль-Сиси. В интервью телеканалу Al-Arabiya он сказал, что такая анти-джихадистская сила может получить поддержку от таких членов ЛАГ как Саудовская Аравия, Кувейт и Объединенные Арабские Эмираты. Он также сообщил, что уже обсудил этот вопрос с королем Иордании, который выразил свою поддержку этой идее.
Отметим, что идея создания объединенных арабских войск не нова в арабском мире. В конце 2014 года Совет сотрудничества стран Персидского залива заявил о своем намерении создать совместные военно-морские силы. Совет сотрудничества стран Персидского залива был основан в 1981 году и включает в себя 6 арабских монархий - Саудовская Аравия, Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЭ, Оман. В прошлом году также появилась информация о том, что Египет, Саудовская Аравия, ОАЭ и Кувейт проводят секретные переговоры по созданию нового союза, главной целью которого должна быть борьба против ИГ.