Մերկել ու Պորոշենկոն «նորմանդական քառյակի» ԱԳ նախարարների նոր հանդիպում են առաջարկել
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը առաջարկել են առաջիկա օրերին կազմակերպել «նորմանդական քառյակի» արտգործնախարարների նոր հանդիպում: Նման կարծիք նրանք հայտնել են հեռախոսազրույցի ընթացքում, գրում է lenta.ru-ն։
Երկրների առաջնորդները նշել են, որ բանակցությունների ընթացքում արտգործնախարարները պետք է քննարկեն Մինսկում փետրվարին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հարցում հետագա զարգացման առումով կարևոր հարցերը:
Նախարարներն անդրադառնալու են նաև Դոնբաս խաղաղապահ առաքելություն մտցնելու հարցին:
Մարտի 16-ին Պորոշենկոն Գերագույն ռադային էր ներկայացրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և Եվրոպայի խորհրդին ներկայացնելիք դիմումի նախագիծը՝ երկրի տարածքում միջազգային խաղաղապահներ տեղակայելու մասին:
Խորհրդարանը հաստատել էր այդ առաջարկը, որը, սակայն, խիստ քննադատության էր արժանացել Ռուսաստանի, ինչպես նաև ինքնահռչակ Դոնեցկի ու Լուգանսկի Հանրապետությունների կողմից:

Меркель и Порошенко выступили за повторную встречу глав МИД ''нормандской четверки''
Президент Украины Петр Порошенко и канцлер Германии Ангела Меркель считают, что в ближайшее время должна состояться новая встреча министров иностранных дел стран ''нормандской четверки'' (Россия, Германия, Украина и Франция). Такое мнение они высказали в ходе телефонного разговора, сообщается lenta.ru.
На переговорах, как отметили лидеры стран, главы МИД должны будут обсудить ''актуальные вопросы дальнейшего прогресса по выполнению минских договоренностей''. Также министрам предстоит затронуть ''введение миротворческой миссии в Донбасс''.
16 марта Порошенко внес в Верховную Раду проект обращения в Совет Безопасности ООН и Совет Европы о развертывании на территории страны международной миссии по поддержанию мира и безопасности. Парламент одобрил это предложение.
Идея ввода миротворцев была подвергнута критике со стороны России, а также самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик.