Կիպրոսի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը
Կիպրոսի խորհրդարանում միաձայն ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են Կիպրոսի հայ պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանի գրասենյակից:
Քվեարկությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 2-ին` րոպեներ առաջ:
Կիպրոսում ցեղասպանությունը ժխտողները կպատժվեն հինգ տարվա ազատազրկմամբ և կվճարեն տուգանք 10000 եվրոյի չափով: Կիպրոսը Եվրոպայում 4-րդ պետությունն է Հունաստանից, Սլովակիայից և Շվեյցարիայից հետո, որ քրեականացնում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:
Այս օրերին պաշտոնական այցով Կիպրոսում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը:

Парламент Кипра единогласно принял законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян
Об этом Арменпресс сообщили из офиса депутата парламента Кипра армянского происхождения Вардгеса Махтесяна. Голосование состоялось сегодня, 2 апреля, несколько минут назад.
Отныне на Кипре лица, отрицающие Геноцид армян, понесут наказание сроком до 5 лет лишения свободы и заплатят штраф в размере 10000 евро.
Кипр – 4-ое государство в Европе после Греции, Словакии и Швейцарии, которое криминализирует отрицание Геноцида армян. В эти дни с официальным визитом в Кипре находится председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян.