Եմեն. անվերջանալի հակասությունները խորանում են
Եմենում շարունակվում են ռազմական գործողությունները: Սաուդյան Արաբիայի և նրա դաշնակիցների օդուժը «Վճռականության փոթորիկ» գործողության շրջանակներում շարունակում է ավիահարվածներ հասցնել տարբեր շրջաններում գտնվող կառույցների ուղղությամբ: Առավել հաճախ ռմբակոծությունների են ենթարկվում Եմենի մայրաքաղաք Սանան և հյուսիսային նահանգները: Չնայած ակտիվ ռմբակոծություններին՝ շիական hոուսիտները ոչ միայն չեն զիջում իրենց դիրքերը, այլ նաև ակտիվ ռազմական գործողություններ են մղում, հատկապես Եմենի հարավային Ադեն քաղաքում: Միաժամանակ նշվում է, որ «Ալ-Կաիդայի» հետ կապված զինյալները գրավել են արևելյան Հադրամաութ նահանգը:
Լարված իրավիճակ է տիրում եմենա-սաուդական սահմանին, որտեղ փոխհրաձգություն է տեղի ունենում հուսիտների և սաուդացի զինվորների միջև: Նշվում է, որ սաուդական հատուկ նշանակության ուժերը մասնակցում են Եմենի տարածքում ընթացքող մարտական գործողություններին: Եմենական բոլոր ուժերի հետ երկխոսություն սկսելու Սաուդյան Արաբիայի պատրաստակամությանը հուսիտները պատասխանել են, որ համաձայն են բանակցություններ սկսել, եթե դադարեցվեն ռմբակոծությունները:
Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի ավիահարվածների հետևանքով արդեն ավելի քան 500 մարդ է զոհվել, 1700-ը՝ վիրավորվել: Երկրում օրեցօր վատթարանում է մարդասիրական իրավիճակը, շարունակվում է օտարերկրյա քաղաքացիների տարհանումը: ՀՀ ԱԳՆ-ն հաստատել է ՀՀ քաղաքացիների տարհանման մասին տեղեկությունները: ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը NEWS.am-ին հայտնել է, որ առնվազն ՀՀ 10 քաղաքացիներ են տարհանվել: «Դեռևս հստակ տվյալներ չկան», - ասել է Տ. Բալայանը:
Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի անդամների շրջանում բանաձևի նախագիծ է տարածել, որը պահանջում է «պարբերական և պարտադիր» դադարներ հաստատել Եմենում ընթացող ռազմական գործողություններում մարդկանց տարհանման և բնակչությանը «անվտանգ և անխոչընդոտ մարդասիրական օգնություն» հասցնելու համար, հայտնում է РИА Новости-ն: ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն դիտարկում է նաև Ծոցի համագործակցության խորհրդի կողմից ներկայացված մեկ այլ բանաձև, որը, մասնավորապես, ենթադրում է հուսիտներին զինամթերքի մատակարարման վրա  էմբարգոյի սահմանում, ինչպես նաև աջակցություն է հայտնում արաբական կոալիցիայի կողմից իրականացվող ռազմական գործողությանը:
Եմենի հակամարտությունը դարձել է ոչ միայն Պարսից ծոցի միապետությունների, այլև ողջ մերձավորարևելյան տարածաշրջանի խնդիրը: 2015 թվականի հունվարին Եմենում հուսիտների գործողությունների հետևանքով իրավիճակը կտրուկ սրվեց: Եմենի նախագահը դիմեց ՄԱԿ-ին և Պարսից ծոցի միապետություններին՝ խնդրելով շտապ միջամտել և բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել օրինական իշխանությանը: Այսպես սկսվեցին Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած ավիահարվածները:
Հուսիտների և նրանց թիկունքում կանգնած Իրանի նպատակն է տապալել Եմենի իշխող վարչակազմը և այս կերպ հարված հասցնել Իրանի վաղեմի տարածաշրջանային մրցակցին՝ Սաուդյան Արաբիային: Վերջին տարիներին Իրանն ավելի շատ է ներգրավվում Սիրիայում, Իրաքում, Եմենում, Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձություններում, ինչն ավելի է սրում Սաուդյան Արաբիայի հետ Իրանի հարաբերությունները, որոնք մշտապես բարդ, անգամ թշնամական բնույթ են կրել, քանի որ երկու երկրներն էլ պայքարել են տարածաշրջանային գերիշխանության համար:  Սակայն տարածաշրջանային երկու գերտերությունների բաց առճակատումը կարող է իսկապես պայթեցնել տարածաշրջանը:

Йемен: противоречия усугубляются
В Йемене продолжаются боевые действия. ВВС Саудовской Аравии и ее арабских союзников в рамках операции "Буря решимости" наносят удары по объектам в различных районах страны. Наиболее часто бомбардировкам подвергается столица Йемена Сана и северные провинции. Несмотря на интенсивные бомбардировки, шиитские мятежники-хоуситы не только не сдают свои позиции, но и активно ведут боевые действия, особенно в Адене – главном городе йеменского юга. Одновременно, как отмечает Институт Ближнего Востока (iimes.ru), боевики, связанные с "Аль-Каидой", захватили восточную провинцию Хадрамаут.
Напряженная обстановка сохраняется на йеменско-саудовской границе, где происходят перестрелки между хоуситами и саудовскими военными. Сообщается об участии спецназа КСА в боевых действиях на территории Йемена. В ответ на готовность КСА к организации диалога со всеми йеменскими сторонами, хоуситы заявили, что готовы пойти на переговоры в случае прекращения саудовских бомбардировок.
В ходе бомбардировок Йемена уже погибли более 500 человек, 1700 человек ранены. В Йемене ухудшается гуманитарная ситуация, продолжается эвакуация иностранных граждан. В МИД Армении подтверждают сведения об эвакуации граждан РА из Йемена. Как сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, эвакуировано до 10 граждан РА. "Пока конкретных данных нет", - отметил пресс-секретарь МИД.
Россия распространила среди членов Совета проект резолюции с требованием установить "регулярные и обязательные" паузы в боевых действиях в Йемене для эвакуации людей и обеспечить "безопасный и беспрепятственный гуманитарный доступ" для оказания помощи населению, сообщает РИА Новости. На рассмотрении Совбеза находится еще один текст, предложенный странами Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива. Этот документ, в частности, предусматривает введение эмбарго на поставки оружия шиитским мятежникам (хоуситам), а также выражает поддержку военной операции, которую ведут против них ряд стран во главе с Саудовской Аравией.
Конфликт в Йемене стал главной проблемой не только стран Персидского залива, но и всего ближневосточного региона. В январе 2015 года обстановка в Йемене резко обострилась. Президент Йемена А. М. Хади обратился в ООН и к странам Персидского залива с просьбой о "срочной интервенции", чтобы "всеми возможными способами остановить агрессию и поддержать законную власть". Так начались авиаудары в рамках операции "Буря решимости", которую возглавила Саудовская Аравия.
Напомним: целью хоуситов и стоящего за ними Тегерана является свержение нынешнего правящего режима, что позволит Тегерану нанести мощный удар по Саудовской Аравии с юго-западного направления. В последние годы Иран все больше вовлекается в события, происходящие в Сирии, Ираке, Йемене, Ливане, что еще больше обостряет отношения Ирана с Саудовской Аравией, которые всегда носили сложный и даже враждебный характер, поскольку обе страны претендуют на ведущую роль в регионе. Но открытое противостояние двух региональных сверхдержав может просто взорвать регион.