Այլևս ոչ ոք չի հավատում, որ Սիրիայում «հեղաշրջում» է իրականացվում
Սիրիայում շարունակվում են մարտերը ծայրահեղական տարբեր խմբավորումների և կառավարական զորքերի միջև: Հորդանանը հայտարարել է, որ փակում է Սիրիայի հետ սահմանը և լրացուցիչ ուժեր է կենտրոնացնում սահմանային գոտում: Երկրում խորանում է մարդասիրական ճգնաժամը: Քուվեյթում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցկացված երրորդ միջազգային համաժողովի արդյունքում 3,8 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է հավաքվել, որը, սակայն, ՄԱԿ-ի հաշվարկներով բավարար չէ սիրիացի փախստականների կարիքները հոգալու համար:
Այս համապատկերի վրա Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության միջև բանակցությունների երկրորդ փուլի շրջանակներում հանդիպում է տեղի ունեցել Մոսկվայում Սիրիայի պաշտոնական պատվիրակության և սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչների միջև: Հանդիպումը կայացել է փակ դռների ետևում: Սիրիայի պաշտոնական պատվիրակության ղեկավար Բաշար Ալ-Ջաֆարին հայտարարել է, որ սիրիական կառավարությունն ընդդիմադիր իր գործընկերներից հստակ դիրքորոշում է ակնկալում միջսիրիական երկխոսություն իրականացնելու համար:
Նա նշել է, որ 4 տարի անց բոլորին պարզ է դարձել, որ Սիրիան՝ որպես պետություն, ոչնչացման է ենթարկվում քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային ոլորտներում: Ալ-Ջաֆարին հավելել է, որ այլևս ոչ մի խելամիտ մարդ չի մնացել, որ հավատում է, որ Սիրիայում «հեղաշրջում» է իրականացվում:
Ինչպես հայտնում է սիրիական տեղեկատվական SANA գործակալությունը, Ալ-Ջաֆարին հավելել է, որ վերջերս ծանոթացել է Թուրքիայի նախկին դատախազի ցուցմունքների հետ, ով պատմել է, որ հեռացվել է իր պաշտոնից Սիրիայի ահաբեկիչներին զինամթերքի մատակարարման մասին գործողությունը բացահայտելու համար: Թուրք դատախազը նշել է, որ Էրդողանն անձամբ է վերահսկել Սիրիայում զինյալներին զինամթերք մատակարարելու գործընթացը:
Միաժամանակ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ ԱԳ նախարար Է. Նալբանդյանի հետ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Արևմուտքը փոխել է իր դիրքորոշումը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի նկատմամբ: Նա ընդգծել է, որ սիրիացիներն Ասադի մեջ երաշխիքներ են տեսնում, որ Սիրիան չի դառնալու Լիբիա: Լավրովը ողջունել է այն հանգամանքը, որ «ավելի շատ ընդդիմադիր խմբեր են համաձայնվում հակամարտության կարգավորման համար քաղաքական հարթակ փնտրելու անհրաժեշտության հետ»: Նա հույս է հայտնել, որ բանակցությունների երկրորդ փուլի ընթացքում ևս լրացուցիչ առաջընթաց կգրանցվի:

Больше никто не верит, что в Сирии - "революция"
В Сирии продолжаются бои между боевиками экстремистских группировок и правительственными войсками, особенно на юге страны. Иордания объявила о закрытии границы с Сирией и перебрасывает в приграничные районы дополнительные войска. В стране усугубляется гуманитарный кризис. По итогам третьей международной донорской конференции под эгидой ООН, прошедшей в Кувейте, для помощи сирийским беженцам было собрано всего 3,8 млрд долларов, что по расчетам ООН не будет достаточным для удовлетворения нужд беженцев.
На этом фоне в Москве в рамках второго раунда переговоров правительства Сирии с оппозицией началась консультативная встреча официальной делегации Сирии с делегацией групп сирийской оппозиции. Встреча проходит при закрытых дверях. Глава официальной делегации САР Башар Аль-Джафари заявил, что сирийское правительство ждет от партнеров по оппозиции четкой ответственной позиции для проведения межсирийского диалога.
Он отметил, что после 4 лет с начала кризиса всем стало ясно, что государство Сирия подвергается плану разрушения - в политической, экономической, социальной и культурной областях. Аль-Джафари добавил, что не осталось ни одного мудрого человека, который бы еще верил, что в Сирии происходит "революция".
Как сообщает сирийское информационное агентство SANA, Аль-Джафари добавил, что недавно ознакомился с показаниями бывшего главного прокурора Турции, который рассказал, что был уволен со своего поста за то, что раскрыл операцию отправки оружия террористам в САР. Прокурор сказал, что Эрдоган лично контролировал отправку машин с оружием сирийским боевикам.
Между тем, министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров со своим армянским коллегой Эдвардом Налбандяном заявил, что Запад переменил тон по отношению к президенту Сирии Башару Асаду. Он подчеркнул, что сирийцы видят в президенте Асаде залог того, что страна не превратится в Ливию. Лавров поприветствовал тот факт, что "все больше и больше оппозиционных групп соглашаются с необходимостью искать политическую платформу для преодоления кризиса". Он выразил надежду на то, что в русле принципов, сформулированных на предыдущей встрече, могут быть достигнуты какие-то дополнительные понимания.