Ազգային ժողովն ընդունել է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ հայտարարություն
ՀՀ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 21-ին գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որի օրակարգում եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախորդ նիստում քննարկված «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ» ԱԺ հայտարարության քվեարկության հարցը:
ԱԺ հայտարարության նախագծի հեղինակներն են ԱԺ պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Արտակ Զաքարյանը, Կորյուն Նահապետյանը, Արաիկ Հովհաննիսյանը, Նաիրա Կարապետյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Համլետ Հարությունյանը, Սուքիաս Ավետիսյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Սամվել Ֆարմանյանը, Վոլոդյա Բադալյանը, Տաճատ Վարդապետյանը, Մհեր Շահգելդյանը և Արծվիկ Մինասյանը:
Նախագիծն ընդունվել է միաձայն՝ 113 ձայնով:
Ստորև ներկայացնում ենք ՀՀ ԱԺ հայտարարության տեքստը.
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ «ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ»
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը`
- հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի` 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիան, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի` 1988 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայում հայերի 1915 թ. ցեղասպանության դատապարտման մասին» օրենքը,
- արժևորելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրով ամրագրված դրույթները,
- կարևորելով միջազգային հանրության հետ համատեղ ուժերով մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանությունների դատապարտմանը և կանխարգելմանն ուղղված ջանքերում հայ ժողովրդի ներդրումը,
- երախտագիտություն հայտնելով բոլոր պետությունների խորհրդարաններին, պետական և տեղական կառույցներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ,
կոչ է անում բոլոր երկրների խորհրդարաններին, միջխորհրդարանական և միջազգային կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն»:

Заявление парламента Армении по случаю Геноцида армян
Парламент Армении принял заявление к 100-летию Геноцида армян. Заявление было принято на внеочередном заседании 21 апреля единогласно: за проголосовали все 112 присутствующих депутатов.
Ниже представляем текст Заявления НС РА:
"Национальное Собрание Республики Армения
- основываясь на принятой 9 декабря 1948 г. Генеральной Ассамблеей ООН Конвенции "О предупреждении и наказании преступления геноцида", на принятом 22 ноября 1988 г. Верховным Советом Армянской ССР Законе "Об осуждении Геноцида армян 1915 г. в Османской Турции",
- отмечая важность положений Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян,
- оценивая вклад совместно с международным сообществом армянского народа в осуждение и предупреждение преступлений против человечества, геноцидов,
- выражая благодарность парламентам всех государств, государственным и местным структурам и международным организациям, официально признавшим Геноцид армян, принявшим законы о криминализации отрицания Геноцида армян,
призывает парламенты всех стран, межпарламентские и международные организации официально признать и осудить осуществленный в Османской империи Геноцид армян как тягчайшее преступление против человечества".
Напомним, что вчера парламент НКР выступил с нижеследующим заявлением: "В канун 100-ой годовщины Геноцида армян в Османской империи Национальное Собрание Нагорно-Карабахской Республики приняло заявление об осуждении и наказании данного вида преступления против человечности.
Национальное Собрание Нагорно-Карабахской Республики
- основываясь Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, принятой Генассамблеей Организации Объединенных Наций 9 декабря 1948 года, подчеркивая то обстоятельство, что преступление геноцида не имеет срока давности,
- отдавая дань памяти жертвам совершенных в 1894-1923 гг. Османской империей и различными режимами Турции геноцидов в Западной Армении,
- отмечая важность Всеармянской декларации к 100-й годовщине Геноцида армян,
- выражая благодарность парламентам, государственным и муниципальным органам тех государств и международных организаций, которые официально признали Геноцид армян, приняли законы, криминализирующие отрицание факта Геноцида армян,
призывает парламенты других стран, межпарламентские и международные организации официально признать совершенный в 1894-1923гг. Османской империей и различными режимами Турции Геноцид армян в Западной Армении преступлением против человечности".