Հայկ Խանումյան. Արցախի այս ընտրությունները բավական մրցակցային են
Մայիսի 3-ին կայանալիք ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն անցկացրել է հարցազրույցների շարք ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցություն նախագահ Հայկ Խանումյանի հետ:
- Պարո՛ն Խանումյան, ինչպե՞ս եք գնահատում ընթացող նախընտրական պայքարը, արդյո՞ք ապահովված են բոլոր պայմանները թափանցիկ և լեգիտիմ ընտրությունների անցկացման համար:
- Արցախում նախընտրական պայքարը սովորաբար ընթանում է երկու սցենարով՝ կախված հանգամանքներից: Երբ լինում է ուժեղ մրցակցություն, հատկապես ուժեղ ընդդիմադիր ուժ կամ թեկնածու՝ ինչպես եղել է 2005թ. Աժ-ի, 2007, 2012թթ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ, իշխանություններն օգտագործում են ընտրախախտումների ամբողջ հնարավոր ռեսուրսը իրենց հաղթանակի ապահովման համար: Այն դեպքերում, երբ չկա լուրջ մրցակցություն, չկա ընդդիմություն, ինչպես, ասենք, 2010թ. ԱԺ ընտրությունների ժամանակ, իշխանությունները հակված են քիչ ընտրախախտումների: 2015թ. ԱԺ ընտրությունները պատկանում են առաջին սցենարին, երբ կա լուրջ մրցակցություն քաղաքական ուժերի միջև, կա ուժեղ և հավակնոտ ընդդիմություն՝ ի դեմս մեզ: Մենք շատ լավ գիտենք գործող իշխանությունների մակարդակը, ինչպես նաև մեր քաղաքական համակարգի որակները: Եվ քարոզարշավի ժամանակ մեր համակիրների ու կուսակիցների նկատմամբ տարատեսակ ճնշումները, ընդհուպ մեր կենտրոնական շտաբից զրկելը վկայում են, որ իշխանություններն անելու են ամեն ինչ՝ իրենց ցանկալի արդյունքն ապահովելու համար: Իշխանություններին վստահելու որևէ հիմք, ցավոք սրտի, չունենք: Մեր միակ երաշխիքը մեր վստահված անձինք են:
- Մենք ընտրել ենք համակարգային պայքարի ձևը և ընտրությունները դիտարկում ենք որպես քաղաքական համակարգի որակները բարձրացնելու առիթ: Իսկ ժողովրդավարացման գործում մեծագույն նշանակություն ունի ինքնակազմակերպման ներուժ ունեցող հասարակությունը: Ընտրություններն առիթ են հասարակության գոնե ժամանակավոր քաղաքական ինքնակազմակերպման համար: Մենք ամեն ինչ անելու ենք ինքնակազմակերպման այս գործընթացը մինչև վերջ տանելու համար:
- Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններն աշխարհում ազատությունների գնահատման իրենց զեկույցները կազմելիս սովորաբար հաշվի են առնում ընտրությունների անցկացման մակարդակը: Քանի որ այս ընտրություններն Արցախում բավականին մրցակցային են, միջազգային վերլուծական կենտրոնների և ժողովրդավարությունը գնահատող կազմակերպությունների գնահատականները նպաստավոր կլինեն, սակայն ԼՂՀ սուբյեկտայնության բարձրացման վրա որևէ կերպ չեն կարող ազդեցություն ունենալ: Սուբյեկտայնության բարձրացումն առավելապես ներքին, քան թե արտաքին գործընթաց է:
- Ղարաբաղյան հարցում մենք միայն մեկ գերտերություն ենք տեսնում, և այդ գերտերությունն Արցախն է: Միայն զարգացած տնտեսությամբ, առաջադեմ քաղաքական համակարգով, ուժեղ հասարակությամբ Արցախը կարող է լուծել պաշտպանության և դեմոգրաֆիայի խնդիրներ, վերջնականացնել պատերազմի դաշտում մեր տարած հաղթանակը:
- Այս ընտրություններին մենք շեշտը դրել ենք քաղաքական և տնտեսական ապակենտրոնացման վրա, ինչը չտեսանք մյուս կուսակցությունների ծրագրերում: Սա ենթադրում է Արցախի համայնքների զարգացման նոր տեսլական՝ հատուկ մեխանիզմների միջոցով նրանց ռեսուրսների և տեղական մուտքերի ավելացում, համայնքներին նոր լիազորությունների պատվիրակում, շրջանային վարչակազմերի լիազորությունների, ուռճացված բյուրոկրատիայի կրճատում: Ընտրություններից հետո, անկախ արդյունքներից, մենք շարունակելու ենք տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերի մեծացման, համայնքների կարևորման մեր քաղաքականությունը, քանզի ժողովրդավարության հիմքերից մեկը զարգացած ու ինքնակառավարվող համայնք ունենալն է:

"Национальное Возрождение": в Карабахе есть серьезная оппозиция
В связи с парламентскими выборами в НКР, которые пройдут 3 мая, ИАА "Армедиа" публикует ряд интервью с представителями партий, принимающих участие в предвыборной борьбе за места в карабахском парламенте. Наш собеседник - представитель партии "Национальное Возрождение" Айк Ханумян.
- Господин Ханумян, как бы Вы оценили предвыборную борьбу? Обеспечены ли все условия для проведения прозрачных и легитимных выборов?
- Предвыборная борьба в Арцахе по обыкновению протекает по двум сценариям - в зависимости от обстоятельств. Когда бывает сильная конкуренция, особенно если это сильная оппозиционная сила или кандидат, как это было в 2005 (парламентские выборы), 2007 и 2012 (президентские выборы), власти используют весь ресурс нарушений для достижения победы. В случаях, когда нет сильной конкуренции, сильной оппозиции, как, скажем, на парламентских выборах 2010 года, власти склонны проводить выборы с меньшим количеством нарушений. Выборы 2015 года подпадают под первый сценарий, когда есть серьезная конкуренция между политическими силами, и есть серьезная оппозиция - в нашем лице. Мы прекрасно знаем уровень действующих властей и знаем все качества нашей политической системы. И давление на наших сторонников и однопартийцев - вплоть до лишения нас центрального штаба - свидетельствует о том, что власти сделают все для достижения желаемого результата. Оснований для доверия властям, к сожалению, у нас нет. Наш единственный гарант - наши доверенные лица.
-Мы избрали способ системной борьбы и рассматриваем выборы как повод повышения качества политической системы. А в процессе демократизации большое значение имеет общество с потенциалом самоорганизации. Выборы - повод для самоорганизации общества, даже временной. Мы сделаем все возможное, чтобы этот процесс самоорганизации нашего общества стал необратимым.
- Когда международные правозащитные организации составляют рейтинги свобод, они обычно учитывают и уровень проведения выборов. Поскольку эти выборы в Карабахе достаточно конкурентны, оценки международных аналитических центров и организаций по оценке демократии будут довольно высокими, однако это не может повлиять на повышение субъектности Карабаха. Повышение субъектности - скорее внутренняя, чем внешняя задача.
- В карабахском вопросе мы видим только одну империю, и эта империя - Арцах. Только Арцах с развитой экономикой, продвинутой политической системой, сильным гражданским обществом способен решить проблемы обороны и демографии, поставить точку в победе, которая была достигнута на поле боя.
- На этих выборах мы акцентировали внимание на политической и экономической децентрализации, чего нельзя увидеть в программах других кандидатов. Это предполагает новый взгляд на развитие общин Карабаха, повышение их ресурсов и доходов, увеличение полномочий и одновременно сокращение бюрократии и полномочий районных администраций. После выборов мы продолжим политику по расширению полномочий и роли органов местного самоуправления, поскольку одной из основ демократии являются именно развитые и самоуправляемые общины.