Հայկ Խանումյան. Արցախի այս ընտրությունները բավական մրցակցային են
Մայիսի 3-ին կայանալիք ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն անցկացրել է հարցազրույցների շարք ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցություն նախագահ Հայկ Խանումյանի հետ:
- Պարո՛ն Խանումյան, ինչպե՞ս եք գնահատում ընթացող նախընտրական պայքարը, արդյո՞ք ապահովված են բոլոր պայմանները թափանցիկ և լեգիտիմ ընտրությունների անցկացման համար:
- Արցախում նախընտրական պայքարը սովորաբար ընթանում է երկու սցենարով՝ կախված հանգամանքներից: Երբ լինում է ուժեղ մրցակցություն, հատկապես ուժեղ ընդդիմադիր ուժ կամ թեկնածու՝ ինչպես եղել է 2005թ. Աժ-ի, 2007, 2012թթ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ, իշխանություններն օգտագործում են ընտրախախտումների ամբողջ հնարավոր ռեսուրսը իրենց հաղթանակի ապահովման համար: Այն դեպքերում, երբ չկա լուրջ մրցակցություն, չկա ընդդիմություն, ինչպես, ասենք, 2010թ. ԱԺ ընտրությունների ժամանակ, իշխանությունները հակված են քիչ ընտրախախտումների: 2015թ. ԱԺ ընտրությունները պատկանում են առաջին սցենարին, երբ կա լուրջ մրցակցություն քաղաքական ուժերի միջև, կա ուժեղ և հավակնոտ ընդդիմություն՝ ի դեմս մեզ: Մենք շատ լավ գիտենք գործող իշխանությունների մակարդակը, ինչպես նաև մեր քաղաքական համակարգի որակները: Եվ քարոզարշավի ժամանակ մեր համակիրների ու կուսակիցների նկատմամբ տարատեսակ ճնշումները, ընդհուպ մեր կենտրոնական շտաբից զրկելը վկայում են, որ իշխանություններն անելու են ամեն ինչ՝ իրենց ցանկալի արդյունքն ապահովելու համար: Իշխանություններին վստահելու որևէ հիմք, ցավոք սրտի, չունենք: Մեր միակ երաշխիքը մեր վստահված անձինք են:
- Մենք ընտրել ենք համակարգային պայքարի ձևը և ընտրությունները դիտարկում ենք որպես քաղաքական համակարգի որակները բարձրացնելու առիթ: Իսկ ժողովրդավարացման գործում մեծագույն նշանակություն ունի ինքնակազմակերպման ներուժ ունեցող հասարակությունը: Ընտրություններն առիթ են հասարակության գոնե ժամանակավոր քաղաքական ինքնակազմակերպման համար: Մենք ամեն ինչ անելու ենք ինքնակազմակերպման այս գործընթացը մինչև վերջ տանելու համար:
- Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններն աշխարհում ազատությունների գնահատման իրենց զեկույցները կազմելիս սովորաբար հաշվի են առնում ընտրությունների անցկացման մակարդակը: Քանի որ այս ընտրություններն Արցախում բավականին մրցակցային են, միջազգային վերլուծական կենտրոնների և ժողովրդավարությունը գնահատող կազմակերպությունների գնահատականները նպաստավոր կլինեն, սակայն ԼՂՀ սուբյեկտայնության բարձրացման վրա որևէ կերպ չեն կարող ազդեցություն ունենալ: Սուբյեկտայնության բարձրացումն առավելապես ներքին, քան թե արտաքին գործընթաց է:
- Ղարաբաղյան հարցում մենք միայն մեկ գերտերություն ենք տեսնում, և այդ գերտերությունն Արցախն է: Միայն զարգացած տնտեսությամբ, առաջադեմ քաղաքական համակարգով, ուժեղ հասարակությամբ Արցախը կարող է լուծել պաշտպանության և դեմոգրաֆիայի խնդիրներ, վերջնականացնել պատերազմի դաշտում մեր տարած հաղթանակը:
- Այս ընտրություններին մենք շեշտը դրել ենք քաղաքական և տնտեսական ապակենտրոնացման վրա, ինչը չտեսանք մյուս կուսակցությունների ծրագրերում: Սա ենթադրում է Արցախի համայնքների զարգացման նոր տեսլական՝ հատուկ մեխանիզմների միջոցով նրանց ռեսուրսների և տեղական մուտքերի ավելացում, համայնքներին նոր լիազորությունների պատվիրակում, շրջանային վարչակազմերի լիազորությունների, ուռճացված բյուրոկրատիայի կրճատում: Ընտրություններից հետո, անկախ արդյունքներից, մենք շարունակելու ենք տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերի մեծացման, համայնքների կարևորման մեր քաղաքականությունը, քանզի ժողովրդավարության հիմքերից մեկը զարգացած ու ինքնակառավարվող համայնք ունենալն է:

Hayk Khanumyan: In This Elections We Put Our Emphasis on Political and Economic Decentralization
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with the head of National Revival party Hayk Khanumyan on the upcoming May 3 parliamentary elections of NKR.
- Mr. Khanumyan, how would you assess the ongoing election campaign? Are  all conditions provided for holding transparent and legitimate elections?
- The election campaign in Artsakh usually goes with 2 scenarios depending on circumstances. When there is a strong competition, especially a strong opposition or a candidate, as it was the case in 2005 parliamentary, 2007, 2012 presidential elections, the authorities resort to all possible electoral fraud to ensure their victory. In this case, when there is no strong competition, there is no opposition, as during 2010 parliamentary elections, the authorities do not resort to much electoral fraud. The 2015 parliamentary elections belong to the first scenario, where there is a serious competition among the political parties, there is a strong and ambitious opposition – us. We know very well the level of the current authorities, as well as the quality of our political system. Various pressures on our supporters and members of the party during the campaign, depriving us from central election headquarter speaks about the fact that the authorities will do their best to ensure their desired outcome. Unfortunately, we do not have any basis for trusting the authorities. Our own guarantee is our proxies.
- We have chosen the systematic form of fight and see elections as an opportunity for raising the quality of the political system. In the process of democratization the society having a potential for self-organization, has a great importance. Elections are an opportunity for self-organization of society, at least temporarily. We will do our best to push this process of self-organization to the end.
- How much will the elections impact the change of the perceptions of the international community and the developments of foreign relations? After the elections can we expect more efforts on increasing the subjectivity of NKR?
- International human rights organizations while preparing their reports on assessing the world freedom usually take into consideration the level of the elections held. As these elections in Artsakh are quite competitive, then the assessments of the international analytical centers and organizations evaluating the process of democratization would be favorable, but cannot have any impact on raising the NKR subjectivity, as the latter is more an internal, then an external process.
-  In Karabakh issue we see only one superpower and that superpower is Artsakh. It is only with developed economy, advanced political system and strong society that Artsakh can solve its security and demographic problems and complete our victory in the war field.
- In this elections, we put our emphasis on political and economic decentralization, which we did not see in other parties’ election platforms. This implies a new vision for the development of the communities of Artsakh, through special arrangements of their local resources and increased revenues, new authorization of communities, regional powers. After the elections, irrespective of the results, we will continue our policy on increasing the role of self-governing bodies, communities, as one of the bases of democracy is having developed and self-governing community.