Այս ընտրություններում ներկայացրել ենք «չափելի» նախընտրական ծրագիր. «Խաղաղություն և զարգացում» կուսակցություն
Մայիսի 3-ին կայանալիք ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-նանցկացրել է հարցազրույցների շարք ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը Արցախի  «Խաղաղություն և զարգացում» կուսակցության շտաբի պետ Վարուժան Գաբրիելյանի հետ:
- Պարո՛ն Գաբրիելյան, ինչպե՞ս եք գնահատում ընթացող նախընտրական պայքարը, արդյո՞ք ապահովված են բոլոր պայմանները թափանցիկ և լեգիտիմ ընտրությունների անցկացման համար:
- ԼՂՀ Սահմանադրությունն ու Ընտրական օրենսգիրքը տալիս են այդ հնարավորությունը: Այլ հարց է, թե ինչպիսին է ընտրությունների կազմակերպման որակը: Այդ հարցում նկատելի է պետության պասիվությունը: Եթե չլինի քաղաքական ուժերի շահագրգռվածությունը ընտրական գործընթացների մեջ, հնարավոր է այլ ձևով չիմանայինք, որ Արցախում համապետական ընտրություններ են: Օրինակ` Արցախի հանրային հեռուստատեսությունը վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում չի հեռարձակել գոնե մեկ ռեպորտաժ քարոզարշավի մասին: Քաղաքական ուժերի միջև չկան բանավեճեր, չկա նման հարթակ, կուսակցությունների ծրագրերի մասին մարդիկ տեղեկանում են միայն նախընտրական խոստումներից: Այն համայնքներում, որտեղ բնակիչները զրկված են կամ քիչ հնարավորություն ունեն լրատվություն ստանալու (իսկ այդպիսիք բազմաթիվ են), գործում է տեղեկատվության միայն վարչական համակարգը: Շրջաններում մեր հանդիպումների ժամանակ մենք բազմիցս հանդիպել ենք վերոհիշյալ խնդիրներին: Բնականաբար, այս ամենն ազդում է ընտրողների կողմնորոշման վրա:
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք կայանալիք ԼՂՀ ԱԺ ընտրությունների կարևորությունը: Ըստ Ձեզ, այս ընտրությունները կարո՞ղ են առաջընթաց ապահովել ԼՂՀ ժողովրդավարացման գործընթացում:
- Արցախում ժողովրդաիշխության հաստատման միակ ճանապարհն է դա: Մենք դեռևս ունենք այդ հնարավորությունը:
- ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը երեկ հայտարարություն էր տարածել, որ չեն ընդունում այս ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա, և որ դրանք որևէ կերպ չեն կանխորոշում ԼՂՀ-ի վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացիկ բանակցությունների արդյունքները: Նույն այս տրամաբանությամբ կարելի է ասել, որ Մինսկի խմբի ներկա ձևաչափով արձանագրած ցանկացած «առաջընթաց» կմնա թղթի վրա, եթե համանախագահող երկրները և ամբողջապես ԵԱՀԿ-ն շարունակեն անտեսել Արցախի ժողովրդի իրավունքի ու կամարտահատման փորձերը: Այստեղ և այս օրերին է որոշվում նաև նրանց առաքելության իրական արդյունքը:
- Հակամարտության կարգավորման ուղին և տեսլականը շեշտված են մեր անվան մեջ: Նախընտրական ծրագրում մենք հստակ արձանագրել ենք խորհրդարանական գործունեության շրջանակում մեր անելիքները. մինչև 2015 թվականի վերջը մշակել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև զինված հակամարտության դադարեցման, խաղաղության հաստատման և համագործակցական հարաբերությունների վերականգնման պայմանագրի նախագիծ, 2016 թվականի ընթացքում այդ պայմանագրի նախագծի հասարակական ու միջխորհրդարանական քննարկումներ անցկացնել Արցախում, Հայաստանում և Ադրբեջանում:
Հակամարտության կարգավորման շուրջ տեսլականը պետք է ձևակերպվի հստակ, և մեր առաքելությունը նաև դա է:
- Ո՞րն է ձեր կուսակցության հիմնական առանձնահատկությունը՝ մյուս քաղաքական ուժերի հետ համեմատած:
- Իշխանություն ձևավորած ուժերից «ամենաերիտասարդն» արդեն 10 տարեկան է: Նրանցից ավելին սպասել այլևս չենք կարող: Թեև երիտասարդական ներուժով կուսակցություն ենք, սակայն պրոֆեսիոնալ խորհրդարանի համար առաջադրել ենք իրենց ոլորտում հայտնի մասնագետների և այս ընտրություններում ներկայացրել ենք «չափելի» նախընտրական ծրագիր:
Մենք վստահ ենք, որ Արցախում խաղաղությունը և զարգացումն այլընտրանք չունեն, և այս ընտրություններին մասնակցում ենք «Ապագան մերն է» կարգախոսով:

Карабахская партия "Мир и развитие" готова разработать соглашение с Азербайджаном
В связи с парламентскими выборами в НКР, которые пройдут 3 мая, ИАА "Армедиа" публикует ряд интервью с представителями партий, принимающих участие в предвыборной борьбе за места в карабахском парламенте. Наш собеседник - представитель партии "Мир и развитие" Варужан Габриелян.
- Господин Габриелян, как бы Вы оценили предвыборную борьбу? Обеспечены ли все условия для проведения прозрачных и легитимных выборов?
- Конституция НКР и Избирательный Кодекс дают такую возможность. Вопрос в том, каково качество организации выборов - здесь заметна пассивность государства. Если бы не заинтересованность политических сил в избирательных процессах, то можно было бы и не узнать, что в Карабахе - общенациональные выборы. Например, Арцахское Общественное ТВ в течение последних трех недель не показало ни одного репортажа об избирательной кампании. Между политическими силами нет дебатов, вообще нет такой площадки, о программах партий люди узнают только из предвыборных обещаний. В тех общинах, где есть проблемы с доступом к информации, действует только административная система информирования. Во время наших встреч в регионах мы неоднократно встречались с подобными проблемами и, естественно, все это влияет на выбор избирателей.
- Выборы - единственный путь к установлению в Карабахе демократии. И у нас эта возможность пока есть.
- Сопредседатели МГ ОБСЕ распространили заявление о том, что они не признают воздействие итогов этих выборов на правовой статус Нагорного Карабаха и что выборы эти ни в коей мере не предрешают окончательный статус Нагорного Карабаха или исход текущих переговоров. По той же логике можно сказать, что любой прогресс, зафиксированный в нынешнем формате Минской группы, останется на бумаге, если страны-сопредседатели и в целом вся Минская группа продолжат игнорировать право народа Карабаха и его волю. На самом деле, именно здесь и в эти дни предрешается реальный результат их миссии.
- Наше видение пути разрешения конфликта акцентировано в названии нашей партии. Мы четко определили наши действия в предвыборной программе: до конца 2015 года разработать проект соглашения между НКР и Азербайджаном о прекращении военных действий, установлении мира и восстановлении сотрудничества; в течение 2016 года провести общественные и межпарламентские обсуждения проекта этого соглашения в Армении, Азербайджане и Арцахе.
- Самой "молодой" из сил, формирующих власти, уже 10 лет. Большего ждать от них уже ничего не стоит. И хотя мы партия молодых людей, но для работы в профессиональном парламенте мы выдвинули известных в своих сферах специалистов и представили программу, которую можно "измерить". Мы уверены, что развитие и мир для Карабаха не имеют альтернативы, и потому принимаем на этих выборах участие с девизом "Будущее - за нами".