Այս ընտրություններում ներկայացրել ենք «չափելի» նախընտրական ծրագիր. «Խաղաղություն և զարգացում» կուսակցություն
Մայիսի 3-ին կայանալիք ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-նանցկացրել է հարցազրույցների շարք ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը Արցախի  «Խաղաղություն և զարգացում» կուսակցության շտաբի պետ Վարուժան Գաբրիելյանի հետ:
- Պարո՛ն Գաբրիելյան, ինչպե՞ս եք գնահատում ընթացող նախընտրական պայքարը, արդյո՞ք ապահովված են բոլոր պայմանները թափանցիկ և լեգիտիմ ընտրությունների անցկացման համար:
- ԼՂՀ Սահմանադրությունն ու Ընտրական օրենսգիրքը տալիս են այդ հնարավորությունը: Այլ հարց է, թե ինչպիսին է ընտրությունների կազմակերպման որակը: Այդ հարցում նկատելի է պետության պասիվությունը: Եթե չլինի քաղաքական ուժերի շահագրգռվածությունը ընտրական գործընթացների մեջ, հնարավոր է այլ ձևով չիմանայինք, որ Արցախում համապետական ընտրություններ են: Օրինակ` Արցախի հանրային հեռուստատեսությունը վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում չի հեռարձակել գոնե մեկ ռեպորտաժ քարոզարշավի մասին: Քաղաքական ուժերի միջև չկան բանավեճեր, չկա նման հարթակ, կուսակցությունների ծրագրերի մասին մարդիկ տեղեկանում են միայն նախընտրական խոստումներից: Այն համայնքներում, որտեղ բնակիչները զրկված են կամ քիչ հնարավորություն ունեն լրատվություն ստանալու (իսկ այդպիսիք բազմաթիվ են), գործում է տեղեկատվության միայն վարչական համակարգը: Շրջաններում մեր հանդիպումների ժամանակ մենք բազմիցս հանդիպել ենք վերոհիշյալ խնդիրներին: Բնականաբար, այս ամենն ազդում է ընտրողների կողմնորոշման վրա:
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք կայանալիք ԼՂՀ ԱԺ ընտրությունների կարևորությունը: Ըստ Ձեզ, այս ընտրությունները կարո՞ղ են առաջընթաց ապահովել ԼՂՀ ժողովրդավարացման գործընթացում:
- Արցախում ժողովրդաիշխության հաստատման միակ ճանապարհն է դա: Մենք դեռևս ունենք այդ հնարավորությունը:
- ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը երեկ հայտարարություն էր տարածել, որ չեն ընդունում այս ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա, և որ դրանք որևէ կերպ չեն կանխորոշում ԼՂՀ-ի վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացիկ բանակցությունների արդյունքները: Նույն այս տրամաբանությամբ կարելի է ասել, որ Մինսկի խմբի ներկա ձևաչափով արձանագրած ցանկացած «առաջընթաց» կմնա թղթի վրա, եթե համանախագահող երկրները և ամբողջապես ԵԱՀԿ-ն շարունակեն անտեսել Արցախի ժողովրդի իրավունքի ու կամարտահատման փորձերը: Այստեղ և այս օրերին է որոշվում նաև նրանց առաքելության իրական արդյունքը:
- Հակամարտության կարգավորման ուղին և տեսլականը շեշտված են մեր անվան մեջ: Նախընտրական ծրագրում մենք հստակ արձանագրել ենք խորհրդարանական գործունեության շրջանակում մեր անելիքները. մինչև 2015 թվականի վերջը մշակել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև զինված հակամարտության դադարեցման, խաղաղության հաստատման և համագործակցական հարաբերությունների վերականգնման պայմանագրի նախագիծ, 2016 թվականի ընթացքում այդ պայմանագրի նախագծի հասարակական ու միջխորհրդարանական քննարկումներ անցկացնել Արցախում, Հայաստանում և Ադրբեջանում:
Հակամարտության կարգավորման շուրջ տեսլականը պետք է ձևակերպվի հստակ, և մեր առաքելությունը նաև դա է:
- Ո՞րն է ձեր կուսակցության հիմնական առանձնահատկությունը՝ մյուս քաղաքական ուժերի հետ համեմատած:
- Իշխանություն ձևավորած ուժերից «ամենաերիտասարդն» արդեն 10 տարեկան է: Նրանցից ավելին սպասել այլևս չենք կարող: Թեև երիտասարդական ներուժով կուսակցություն ենք, սակայն պրոֆեսիոնալ խորհրդարանի համար առաջադրել ենք իրենց ոլորտում հայտնի մասնագետների և այս ընտրություններում ներկայացրել ենք «չափելի» նախընտրական ծրագիր:
Մենք վստահ ենք, որ Արցախում խաղաղությունը և զարգացումն այլընտրանք չունեն, և այս ընտրություններին մասնակցում ենք «Ապագան մերն է» կարգախոսով:

Varuzhan Gabrielyan: We Have "Measurable" Pre- Election Program
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with the Head of "Peace and Development" Party Headquarter, Varuzhan Gabrielyan  on the upcoming May 3 parliamentary elections of NKR.
- Mr. Gabrielyan, how would you assess the ongoing election campaign? Are all conditions provided for holding transparent and legitimate elections?
- NKR Constitution and Electoral Code give that opportunity. We deal with another question when we are to comment on the organizational quality of the elections. Here we witness passivity of the state. If there was no interest of political forces in the electoral processes, possibly we would not know about  ongoing nationwide elections in Artsakh. For example, Artsakh public TV has not had at least one commentary on the campaign. There are no debates among political forces, there is no platform; the only source for the people to learn about the programs of the parties is the pre-election promises made by the candidates.  In the communities where the people are totally deprived or have little opportunity to get information (and there are many such kind of communities) there is only information administrative system. During our meetings in the region we have come across the above mentioned problems for many times. Naturally enough all this has its impact on the choice of the voters.
- This is the only path to democracy building in Artsakh. We still have such an opportunity.
How much will the elections impact the change of the perceptions of the international community and the progress in foreign relations? Can we expect more efforts after the elections on increasing the subjectivity of NKR.
OSCE Minsk Group issued a statement yesterday according to which they do not accept that the results of these elections can impact the status of Nagorno-Karabakh.  According to the Minsk Group Co-Chairs the elections cannot determine the status of Nagorno-Karabakh and the results of ongoing negotiations. Coming from the same logic it can be stated that any "progress" reached by the current format of the Minsk Group will remain on the paper, if the Co-Chairs and OSCE in general continue to neglect the right of  self-determination of Artsakh people. The real outcome of their mission is also decided here and on these days.
- Our name speaks about our vision on conflict resolution. In our pre-election program we have clearly stated our future activities in the parliament: until the end of 2015 draft agreement is to be prepared between Nagorno-Karabakh Republic and Republic of Azerbaijan on the cessation of armed conflict, establishment of peace and the reestablishment of cooperation. We plan to organize the public and inter-parliamentary discussions on the draft agreement in Artsakh, Armenia and Azerbaijan in 2016.
The vision of the conflict resolution should be formulated clearly and it is our mission to do that.
"The youngest" political force in the government is 10 years old. It is impossible to expect more from them. Although we are a party with young potential, but we have presented popular specialists in their spheres for professional parliament and we have "measurable" pre- election program in these elections.
We have no doubt that peace and development have no alternative in Artsakh and we participate in these elections with the slogan "Future is ours."