«Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը ձգտելու է ԱԺ վերահսկողական գործառույթների ընդլայնմանը
«Մեր ակնկալիքները չեն իրականացել, մենք առավել բարձր արդյունքներ էինք ակնկալում»,- ասել է «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում՝ ամփոփելով մայիսի 3-ին տեղի ունեցած ԼՂՀ ԱԺ ընտրությունները։
Նա նշել է, որ իշխանությունները կիրառել են իրենց ռեսուրսները՝ թույլ չտալու համար ընդդիմադիր կուսակցություններին շատ ձայներ հավաքել։ «Մենք սա գիտեինք և փորձում էինք հասարակության կազմակերպման միջոցով հասնել ինչ-որ արդյունքի, սակայն մեզ դա չհաջողվեց, հաջողվեց շատ քիչ չափով»,- ասել է Խանումյանը։
6-րդ գումարման ԱԺ-ում ընդդիմադիր կուսակցությունը հետապնդելու է երեք հիմնական նպատակ․
- «Նոր ԱԺ-ում մենք պետք է հասնենք ապակենտրոնացման։ Այսինքն Արցախի պետական բյուջեի կոնկրետ մի մաս պետք է բաշխվի համայնքների միջև՝ առկա խնդիրները տեղերում լուծելու համար,
- երկրորդ գերակայությունը, որ կարևորում ենք, ԱԺ վերահսկողության գործառույթի ընդլայնումն է և հրապարակային քաղաքական գործունեությունը,
- երրորդ կետը հասարակության ուժեղացումն է, հասարակության ինքնակազմակերպման մակարդակի բարձրացումը»,- ասել է կուսակցության նախագահը։
Խանումյանը բացառել է կոալիցիայի ձևավորման հավանականությունը՝ միաժամանակ, ցանկալի համարելով ընդդիմադիր ուժերի հետ համագործակցությունը։
Հիշեցնենք, որ «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը 5-րդ կուսակցությունն է, որը կընդգրկվի 6-րդ գումարման ԱԺ-ում։ Այն հավաքել է քվեների 5,38 տոկոսը։

Партия "Национальное возрождение": мы ожидали более высоких результатов
"Наши ожидания не оправдались, мы ожидали более высоких результатов", - сказал председатель партии "Национальное возрождение" Айк Ханумян в интервью ИАА "Армедиа", подводя итоги парламентских выборов, которые проходили 3 мая.
Он отметил, что власти использовали свои ресурсы, чтобы не позволить оппозиционным  партиям собрать много голосов: "Мы знали об этом и пытались добиться некоторых результатов путем организации общества. Однако нам удалась лишь малая часть задуманного.
У оппозиционной партии в парламенте 6-го  созыва три основных цели:
- В новом парламенте мы должны добиться децентрализации, это значит, что определенная часть государственного бюджета Арцаха должна быть распределена среди общин для решения проблем на месте
- второй приоритет, который  очень важен, расширение функции контроля парламента, публичная политическая деятельность
- третий пункт - укрепление общества, повышение уровня самоорганизации общества".
Ханумян исключил возможность формирования коалиции, в то же время считая желательным сотрудничество с оппозицией.
Напомним, что "Национальное возрождение" является 5-ой партией, которая будет представлена в Национальном Собрании  НКР 6-го созыва. Она получила 5,38 процентов голосов.