Մեծ Բրիտանիան ընտրություններին ընդառաջ. նախընտրական խոստումներ
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանական ընտրություններում, որոնք տեղի կունենան մայիսի 7-ին, հաղթելու ավելի մեծ հավանականություն ունեցող կուսակցությունները չորսն են՝ Պահպանողականները՝ ներկայիս իշխող կուսակցությունը, լեյբորիստական կուսակցությունը, լիբերալ դեմոկրատներն ու նորաթուխ՝ ՄԲ անկախության կուսակցությունը: Այժմ ներկայացնենք նրանց հիմնական քաղաքական գծերը՝ արտաքին հարաբերությունների, Եվրոպական Միության հանդեպ ունեցած վերաբերմունքի և, իհարկե, ներգաղթի խնդրի հետ կապված, որն այժմ կարելի է համարել քաղաքական ամենանուրբ ու ցավոտ հարցերից մեկը:
Կուսակցությունների տարբերությունները և առանձնահատկությունները ներկայացնելու համար առանձնացերել ենք նրանց կողմից ներկայացվող հիմնական խոստումները վերոնշյալ թեմաների հետ կապված:
Պահպանողականներ
Պահպանողական կուսակցությունը Մեծ Բրիտանիայի հնագույն կուսակցություններից է, որը կազմվել է դեռևս 18-րդ դարում՝ կոչվելով սկզբնապես «թորիների» կուսակցություն, որն ավանդապես ազատ առևտրի, մասնավոր ձեռնարկությունների, անհատական ազատության, ցածր հարկերի և ուժեղ պաշտպանության կողմնակից է եղել: Ներկայիս ՄԲ վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը ղեկավարում է Պահպանողական կուսակցությունը 2005 թվականից ի վեր:
Հիմնական խոստումներ - ԵՄ
1. 2017 թվականին անցկացնել հանրաքվե՝ Եվրոպական Միության կազմում ՄԲ մնալ-չմնալու հետ կապված
2. Պաշտպանել ՄԲ տնտեսությունը Եվրագոտու հետ հետագա ինտեգրումից
3. Մարդու իրավունքների մասին ակտը փոխարինել բրիտանական իրավունքների խարտիայով
Արտաքին հարաբերություններ և իմիգրացիա
1. Աշխատել Սիրիայում և Իրաքում խաղաղություն հաստատելու և Իսլամական պետությանը հաղթելու ռազմավարության ուղղությամբ
2. Միայն չորս տարի անց ԵՄ միգրանտներին կացարան կամ որևէ նպաստ  պահանջել իրավունք տրամադրել
3. Բանակցել ԵՄ հետ օտարերկրյա հանցագործներին արտաքսելու և նրանց հետագա մուտքը կանխելու նպատակով ավելի մեծ ներդրումներ կատարելու ուղղությամբ
Լեյբորիստներ
Հիմնադրված արհմիությունների կողմից 1900 թվականին՝ խորհրդարանում աշխատավորների ձայնը լսելի դարձնելու նպատակով, լեյբորիստական կուսակցությունը Մեծ Բրիտանիայի գլխավոր ձախակողմյան թևն է, որի գլխավոր նպատակներն են համարվում ունեցվածքի վերաբաժանումը և ոցիալական արդարությունը: Էդ Միլիբանդը կուսակցության ղեկավարն է սկսած 2010 թվականից:
Հիմնական խոստումներ – ԵՄ
1.  Կատարել օրենսդրական ամրագրում, որը կբացառի է Բրիտանիայից ԵՄ-ին իշխանության փոխանցման հնարավորությունն՝ անկախ հանրաքվեի արդյունքներից
2. Վերադարձնել Բրիտանիային «լիդերի դերը» բարեփոխված Եվրոպայում
3.   Երաշխավորել բարեփոխումներ ներգաղթի ոլորտում
Արտաքին հարաբերություններ և ներգաղթ
1. Պաշտպանության և անվտանգության ռազմավարության վերանայում
2. Բացառել գործատուների կողմիցլ ներգաղթյալների շահագործման հաշվին բրիտանացի աշխատակիցների կրճատումները
3. Ներգաղթյալներին միայն 2 տարին լրանալուց հետո նպաստ պահանջել իրավունք տրամադրել
Լիբերալ դեմոկրատներ
Այս կուսակցությունը ձևավորվել է 1988 թվականին՝ մի կողմից ՄԲ հնագույն Լիբերալ (նախկինում վիգերի) կուսակցության, մյուս կողմից՝ լեյբորիստական կուսակցության ավելի կենտրոնամետ հատվածի` Սոցիալ դեմոկրատական կուսակցության համագործակցության արդյունքում: Նիք Քլեգը գլխավորում է կուսակցությունը սկսած 2007 թվականից:
1. Մնալ ԵՄ կազմում՝ բացելով նոր շուկաներ բրիտանական բիզնեսների համար
2. Ինտեգրել պաշտպանության և անվտանգության ծախսերը
3. Համագործակցել ԵՄ հետ՝ կազմակերպված հանցավորությունը կանխելու նպատակով
1. Վերականգնել ելքի և մուտքի սահմանային լիարժեք ստուգումները
2. Անգլերենի վատ իմացությամբ նոր դիմորդներից պահանջել անցնել լեզվի դասընթացներ
3. Դադարեցնել ՄԲ սահմաններից դուրս ապրող երեխաներին տրվող նպաստները
Մեծ Բրիտանիայի անկախության կուսակցություն
Այս կուսակցությունը հատուկ ստեղծվել է 1993 թվականին՝ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ կազմից դուրս բերելու նպատակով: Սա իհարկե մնում է կուսակցության գլխավոր առաքելությունը, բայց կան այլ մշակված ծրագրեր ևս՝ մասնավորապես ուղղված ներգաղթի կրճատմանը:  Նայջել Ֆարաժը կուսակցության գլխավորում է  2006 թվականից սկսած:
1. Դուրս գալ Եվրոպական Միության կազմից
2. Ողջ օրենսդրական իշխանությունը թողնել Վեսթմինսթերին
3. Նոր առևտրային համաձայնության շուրջ բանակցել ԵՄ հետ
Արտաքին հարաբերություններ և իմիգրացիա
1. Հինգ տարվա արգելք «ոչ հմուտ» աշխատավորների ներգաղթի համար և միայն  հինգ տարի անց ներգաղթյալներին տալ նպաստներ պահանջելու իրավունք
2. Որդեգրել ՆԱՏՕ-ի՝ ՀՆԱ-ի 2%-ը պաշտպանության վրա ծախսելու գաղափարը, և աստիճանաբար  ավելացնել այդ ծախսերը

Предвыборные тезисы основных партий Великобритании
В парламентских выборах Великобритании, которые состоятся сегодня, 7-го мая, политическими партиями, имеющими больше шансов на победу, являются Консерваторы - нынешняя правящая партия, Лейбористская партия, либерал-демократы, а также Партия независимости Великобритании. Ниже приведены их основные политические тезисы, связанные с внешней политикой, отношением к Европейскому Союзу, и, конечно, с вопросом иммиграции, который в настоящее время можно считать одним из самых тонких и болезненных вопросов.
Для того, чтобы представить различия и особенности всех партий, мы выбрали их предвыборные обещания, связанные с вышеупомянутыми вопросами.
Консерваторы
Консервативная партия Великобритании является старейшей политической партией, которая была сформирована в конце 18-го века, традиционно была сторонником свободной торговли, частных предприятий, индивидуальных свобод и низких налогов. Нынешний премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон возглавляет Консервативную партию с 2005-го года.
Основные обещания - ЕС
1. В 2017-ом году провести референдум касательно Европейского Союза.
2. Защитить экономику Великобритании от дальнейшей интеграции с еврозоной.
3. Заменить Закон о правах человека Хартией Британских прав.
Внешняя политика и иммиграция
1. Разработка стратегии для установления мира в Сирии и Ираке и победы над Исламским Государством.
2. Только через четыре года пребывания в стране предоставлять возможность мигрантам из ЕС требовать пособие или жилье.
3. Вести переговоры с ЕС о увеличении инвестиций для высылки иностранных преступников и предотвращения их дальнейшего пребывания в страну.
Лейбористы
Основанная в 1900-ом году профсоюзaми, чтобы голос трудящихся был услышан в парламенте, Лейбористская партия - главная левая партия Великобритании, основные цели которой считаются социальная справедливость и перераспределение богатства. Эд Милибанд глава партии с 2010-го года.
1. Исключить любую возможность передачи власти от Великобритании к ЕС, независимо от результатов референдума.
2. Возвращение Великобритании "ведущей роли" в реформировании Европы.
3. Обеспечить улучшения в вопросе иммиграции.
1. Обзор стратегии обороны и безопасности
2. Исключить сокращение британского персонала работодателями, за счет эксплуатации нелегальных иммигрантов
3. Только через два года, после пребывания иммигрантов в страну, дать право на получение пособия.
Либеральные демократы
Эта партия была создана в 1988-ом году в результате сотрудничества либеральной и социал-демократической партий. Ник Клегг ведет партию с 2007-го года.
1. Остаться в ЕС, открывая там новые рынки для британского бизнеса.
2. Интеграция расходов в области обороны и безопасности.
3. Сотрудничество с ЕС в целях предотвращения организованной преступности
1. Восстановление пограничного контроля при въезде и выезде из страны.
2. Требование организовать курсы английского для вновь прибывших мигрантов с плохим знанием языка.
3. Ограничение пособия на детей, проживающих за пределами Великобритании.
Партия независимости Великобритании
Эта партия была основана в 1993-ом году специально с целью выхода Британии из ЕС. Это, конечно, остается главной миссией партии, но есть и другие программы, направленные на снижение процента иммиграции. Во главе партии стоит Найджел Faraж с 2006-го года.