Վատիկանը պաշտոնապես ճանաչել է Պաղեստին պետությունը
Մայիսի 13-­ին Վատիկանի և Պաղեստինի միջև համաձայնագիր է կնքվել, որով կարգավորվում է Պաղեստինի տարածքում Կաթոլիկ եկեղեցու գործունեությունը։ Այդ համաձայնագրում Սուրբ Աթոռը «Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպություն» անվանումից անցում է կատարել «Պաղեստինի պետություն» եզրույթին:
«Այո, դա պաշտոնական ճանաչումն է այն բանի, որ պետությունը գոյություն ունի»,­ - ասել է Վատիկանի խոսնակ Ֆեդերիկո Լոմբարդին: Վատիկանի դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարի տեղակալ մոնսինիոր Կամիլերիի փոխանցմամբ՝ պայմանագրի տեքստում մասնավորապես խոսվում է Իսրայելի և Պաղեստինի միջև հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին՝ հիմնված երկու պետությունների գոյակցության վրա։
Բանականաբար, Վատիկանի կողմից Պաղեստինի ճանաչումը հարուցել է Իսրայելի զայրույթը։  «Վատիկանի քայլը խաթարում է խաղաղության հեռանկարը», - ասվում է Իսրայելի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
Վատիկանի և Պաղեստինի ազատագրության կազմակերպության միջև պաշտոնական հարաբերությունները հաստատվել են 1994 թվականի հոկտեմբերի 26-ին։ 2000 թվականի փետրվարին կողմերը ստորագրել են «հիմնարար պայմանագիր»։ Այս փաստաթղթի շուրջ 5 տարի տևած բանակցությունների արդյունքում էլ նախօրեին ստորագրվել է կողմերի միջև համապարփակ պայմանագիր, որով Սուրբ Աթոռը ճանաչում է Պաղեստին պետության գոյությունը։ Նշենք, որ Պաղեստին ճանաչումը Վատիկանի կողմից անսպաելի չէր․Վատիկանը դեռևս 2012 թվականին ողջունել էր  ՄԱԿ­-ի Գլխավոր Ասամբլեայի ընդունած որոշումը՝ Պաղեստինի պետությունը ճանաչելու : Նախորդ տարի Սուրբ երկիր կատարած այցի ժամանակ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Մահմուդ Աբբասին պաշտոնապես ճանաչել է որպես Պաղեստին պետության ղեկավար։
2012 թվականի նոյեմբերի 29-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից Պաղեստին պետության ճանաչումով նոր փուլ է սկսվել Պաղեստինի միջազգային ճանաչման գործընթացում։ Չնայած այս ժամանակահատվածում մեծ թվով պետություններ չեն ճանաչել Պաղեստինը, սակայն այդ ընթացքում ունեցած ձեռքբերումները բավականին նշանակալի էին։ Այսպես, 2012 թվականին սկսված գործընթացի համատեքստում 2014 թվականին Պաղեստին պետությունը  ճանաչել է Շվեդիայի խորհրդարանը՝ դառնալով Պաղեստինը ճանաչած Եվրամիության առաջին պետությունը։ Պաղեստին պետության գոյությունը ճանաչելու կոչով հանդես են եկել Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իսպանիայի խորհրդարանները և Եվրախորհրդարանը։ 2015 թվականին Պաղեստինը դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ։
Վատիկանը դարձավ Պաղեստին պետությունը ճանաչած աշխարհի 136-րդ, իսկ Եվրոպայի երրորդ պետությունը՝ Իռլանդիայից (2011 թվականին) և Շվեդիայից(2014 թվականին) հետո:

136 стран мира признали Палестину, в том числе Ватикан
Ватикан официально признал Палестину и установит с ней дипломатические отношения как с государством, сообщают сегодня все мировые СМИ.
Ватикан и Государство Палестина завершили работу над полномасштабным договором о взаимоотношениях между двумя государствами, сообщил 13 мая журналистам глава службы печати Святого престола Федерико Ломбарди, передает РИА Новости. В тексте соглашения о деятельности Ватикана в этом регионе появилось уточнение, что это соглашение было принято делегацией "Государства Палестина", а не представителями Организации освобождения Палестины, как указывалось ранее.
"Да, это признание того, что государство существует", - сказал Федерико Ломбарди. По словам заместителя руководителя дипломатического ведомства Святого престола монсеньора Антуана Камиллери, в согласованном тексте договора говорится и о мирном разрешении конфликта между Израилем и Палестиной - на базе концепции существования двух государств.
Министерство иностранных дел Израиля уже заявило, что "разочаровано" таким развитием событий. "Этот шаг не способствует мирному процессу. Израиль будет изучать договор и сделает соответствующие шаги", - говорится в заявлении МИД Израиля.
Отметим, что официальные отношения между Святым престолом и Организацией освобождения Палестины были установлены 26 октября 1994 года. Вскоре после этого была учреждена постоянная двусторонняя комиссия, которая начала работу над текстом двустороннего договора. 15 февраля 2000 года такой "базовый договор" был заключен. После 5 лет переговоров вокруг этого договора накануне было объявлено о подписании полномасштабного договора о взаимоотношениях между двумя государствами.
Признание Палестины Ватиканом не было неожиданным шагом: Ватикан еще в 2012 году приветствовал решение Генеральной Ассмблеи ООН о признании Палестины независимым государством, а в прошлом году в Папа римский назвал лидера Палестины Махмуда Аббаса президентом государства Палестина.
С признанием  Генеральной Ассамблеей ООН палестинского государства 29 ноября 2012 года начался новый этап в процессе международного признания Палестины. И хотя за этот период не очень большое количество стран признали государственность Палестины, тем не менее, достижения были весьма примечательными. Так, в рамках процесса, начатого в 2012 году, в 2014 году парламент Швеции признал Палестинское государство, таким образом став первой страной Евросоюза, признавшей Палестину. С призывом признать Палестинское государство выступили парламенты Франции, Великобритании, Испании, Европарламент. В 2015 году Палестина стала членом Международного уголовного суда.
Ватикан стала 136-ым государством мира, признавшим Палестину. Отметим также, что Ватикан не признал Косово, Тайвань и другие полупризнанные государства.