ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը Ցեղասպանության մասին բանաձև է ընդունել
Մայիսի 14-16-ը Պորտուգալիայում տեղի ունեցած Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (EPP) Երիտասարդական կազմակերպության (YEPP) 10-րդ համագումարում ընդունվել է հայերի, պոնտոսցի հույների, ասորիների ցեղասպանությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձև։
Փաստաթղթում մասնավորապես ասված է. «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության երիտասարդական թևը կոչ է անում Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդի անդամ պետություններին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին՝ ճանաչել և վերականգնել պատմական իրականությունը՝ ի հիշատակ հայոց, պոնտոսցի հույների և ասորիների  ցեղասպանությունների զոհերի։ Բոլոր շահագրգիռ կողմերը ճանաչում են հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ն ընդունում են որպես Հայոց ցեղասպանության, իսկ մայիսի 19-ը՝ պոնտոսցի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրեր»։
Նշենք, որ YEPP 10-րդ համագումարին մասնակցում էին  40 երկրի ավելի քան 250 երիտասարդ առաջնորդներ, այդ թվում՝ ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպության պատվիրակները։
Բանաձն ընդունվել է միաձայն։  Հայաստանյան պատվիրակության հավաստմամբ, կողմ են քվեարկել նաև այն կուսակցությունների ներկայացուցիչները, որոնց երկրները դեռևս չեն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։
ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը Եվրոպայի ամենամեծ երիտասարդական քաղաքական կազմակերպությունն է։ Այն համախմբում է եվրոպական մոտ 40 երկրի 57 քաղաքական կուսակցությունների ավելի քան 1,6 միլիոն երիտասարդների։

YEPP: резолюция о признании и осуждении Геноцида армян
На 10-ом съезде Молодежной организации Европейской народной партии (YEPP) в Португалии была принята резолюция о признании и осуждении Геноцидов армян, понтийских греков и ассирийцев.
В документе, в частности, отмечается: "Молодежное крыло ЕНП призывает государства – члены ЕС и СЕ, а также международные организации признать и восстановить исторические реалии в память жертв геноцидов армян, понтийских греков и ассирийцев.  Все заинтересованные стороны признают геноцид армян, греков и ассирийцев и принимают 24 апреля как День памяти жертв Геноцида армян, а 19 мая как День памяти жертв геноцида понтийских греков".
Отметим, что на 10-ом съезде YEPP принимали участия более 250 молодых лидеров из 40 стран, в том числе и делегация молодежного крыла правящей Республиканской партии Армении, возглавляемая Кареном Авагяном.
Председатель молодежного крыла РПА Карен Авагян отмечает, что представленная греческой стороной резолюция о признании была принята единогласно. При этом "за" проголосовали также представители тех партий, страны которых еще не признали Геноцид армян.