ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը Ցեղասպանության մասին բանաձև է ընդունել
Մայիսի 14-16-ը Պորտուգալիայում տեղի ունեցած Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (EPP) Երիտասարդական կազմակերպության (YEPP) 10-րդ համագումարում ընդունվել է հայերի, պոնտոսցի հույների, ասորիների ցեղասպանությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձև։
Փաստաթղթում մասնավորապես ասված է. «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության երիտասարդական թևը կոչ է անում Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդի անդամ պետություններին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին՝ ճանաչել և վերականգնել պատմական իրականությունը՝ ի հիշատակ հայոց, պոնտոսցի հույների և ասորիների  ցեղասպանությունների զոհերի։ Բոլոր շահագրգիռ կողմերը ճանաչում են հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ն ընդունում են որպես Հայոց ցեղասպանության, իսկ մայիսի 19-ը՝ պոնտոսցի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրեր»։
Նշենք, որ YEPP 10-րդ համագումարին մասնակցում էին  40 երկրի ավելի քան 250 երիտասարդ առաջնորդներ, այդ թվում՝ ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպության պատվիրակները։
Բանաձն ընդունվել է միաձայն։  Հայաստանյան պատվիրակության հավաստմամբ, կողմ են քվեարկել նաև այն կուսակցությունների ներկայացուցիչները, որոնց երկրները դեռևս չեն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։
ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը Եվրոպայի ամենամեծ երիտասարդական քաղաքական կազմակերպությունն է։ Այն համախմբում է եվրոպական մոտ 40 երկրի 57 քաղաքական կուսակցությունների ավելի քան 1,6 միլիոն երիտասարդների։

At the 10th Congress of the Youth Organization of the European People's Party (YEPP) in Portugal a resolution on the recognition and condemnation of the genocides of Armenians, Pontian Greeks and Assyrians was adopted.
In the document it is particularly said: "The youth wing of the EPP calls on the member-states of the EU and the Council of Europe, as well as international organizations to recognize and restore the historical realities in the memory of the victims of the genocides of Armenians, Pontian Greeks and Assyrians. All the interested sides recognize the genocide of Armenians, Greeks and Assyrians and declare April 24 as the Day of Remembrance of the Victims of the Armenian Genocide, and May 19 as the Day of Remembrance of the Victims of genocide of Pontian Greeks."
The 10th Congress of the YEPP was attended by more than 250 young leaders from 40 countries, including the delegation of the youth wing of the ruling Republican Party of Armenia, led by Karen Avagyan.