Ուկրաինան մի փոքր այլ ակնկալիքներ ուներ Ռիգայի գագաթաժողովից
Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովից հետո «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն անցկացրել է հարցազրույցների շարք Արևելյան գործընկերության երկրների փորձագետների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցն «Օրենսդրական նախաձեռնությունների լաբորատորիայի» (Ուկրաինա)  նախագահ Իգոր Կոհուտի հետ:
-         Ինչպե՞ս եք գնահատում Արևելյան գործընկերության քաղաքականության ներկայիս փուլը: ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագիրն ի՞նչ բարեփոխումների կարիք ունի:
-         Գագաթաժողովի եզրափակիչ հայտարարության մեջ հստակ նպատակ է դրված հաղթահարել առկա մարտահրավերները: Առաջին հերթին, դա Արևելյան գործընկերության երկրներից յուրաքանչյուրի նկատմամբ տարբերակված մոտեցման ցուցաբերումն է: Դա անհրաժեշտ է ԵՄ հետ երկխոսությունների և քննարկումների հորիզոնը հաշվի առնելու համար: Այն երկրները, որոնք ստորագրել են Ասոցացման համաձայնագիրը, իհարկե, այլ հարաբերություններ ունեն ԵՄ-ի հետ:  Եթե խոսքը մյուս երեք երկրների մասին է, ապա վերջին մեկ-մեկուկես տարիների ընթացքում զգալի աշխատանք է կատարվել նրանց հետ համագործակցության հիմնական և հնարավոր ուղղությունների սահմանման շուրջ:
-         Որքանո՞վ են Ռիգայի գագաթաժողովից Ձեր սպասումներն արդարացել: Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է գագաթաժողովի ամենակարևոր ձեռքբերումը:
-         Մինչ գագաթաժողովը մենք, այնուամենայնիվ, ունեինք փոքր-ինչ այլ սպասումներ: Առաջին հերթին, ինչ վերաբերում է հռչակագրի և նրա՝ Ուկրաինային վերաբերող մասի ստորագրմանը, ապա մեզ համար շատ կարևոր էր, որ Ուկրաինայի եվրոպական հեռանկարները հաստավեին, ինչը տեղի չունեցավ: Երկրորդ կարևոր հարցը վիզային ռեժիմի դյուրացումն էր: Այսպես ասենք՝ Ուկրաինան ո՛չ այս, ո՛չ էլ մյուս դեպքում չստացավ կարգավիճակ և ազդանշան:
Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ այլ հարցերում ավելի համամիտ էր Ուկրաինայի հետ, համենայն դեպս, գագաթաժողովի մասնակիցների մեծ մասը: Ռուսաստանի ագրեսիայի և անեքսիայի բնորոշման հարցում ԵՄ-ն արտահայտեց իր կարծիքը, որը մասամբ աջակցություն չգտավ հետխորհրդային որոշ գործընկերների մոտ:
-         Գագաթաժողովից հետո ԵՄ և ԱլԳ մասնակից մյուս երկրների հետ Ուկրաինայի հարաբերություններն ի՞նչ ուղղությունով են զարգանալու:
- Գագաթաժողովից հետո ուղղությունը շատ հստակ է՝ ստանալ որոշ երաշխիքներ և վիզային ռեժիմի վերացման ավելի կարճ ժամկետներ: Նախագահ Պորոշենկոն արդեն հայտարարել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի և վիզային ռեժիմի ազատականացման գործողությունների պլանի վրա ոչ լիարժեք աշխատած քաղաքական գործիչների նկատմամբ կոշտ միջոցներ կիրառելու մասին:
Նախատեսվում է, որ կընդունվեն որոշ քաղաքական որոշումներ, որոնք հնարավորություն կտան հեռանկար ստանալ Ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի իրականացման համար:
Մեզ համար ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրումը շարունակում է գերակայություն մնալ: Կան նաև խոշոր ձեռնակություններ, որոնք հետաքրքրված են այս գործընթացով:
Արևելյան գործընկրության մասնակիցների հետ զարգանում են հավասար հարաբերություններ՝ ուղղված երկրներից յուրաքանչյուրում առկա սպառնալիքները հասկանալուն:
Այսինքն, այն, ինչին մենք ականատես ենք մերձբալթյան երկրներում, ԵՄ-ն ձգտելու է անել նաև այն երկրներում, որոնք կայացրել են եվրոպական ընտրություն՝ ԵՄ-ին ավելի արագ ընդառաջ գնալու համար:

After the Riga Summit “Armedia” Information, Analytical Agency has organized a series of interviews with the experts of the Eastern Partnership countries.   We present an EXCLUSIVE Interview  with the Chairman of the Board of the Agency for Legislative Initiatives (Ukraine), Igor Kogut
-How do you assess the present stage of Eastern Partnership policy and according to you what are the reforms the project should undergo?
- In the final declaration of the Summit there is a concrete objective set: to overcome current challenges. The first thing is to develop differentiated approach towards each partner country. This is necessary for taking into consideration the horizon of the dialogues and discussions with the EU. The countries that have signed the Association Agreement, of course, have other relations with the EU. As for the rest three countries, then during the past year and a half sufficient work has been done to define main and possible paths of cooperation with them. :
-To what expend were your expectations from the Riga Summit met and what became the major achievement from the Summit?
-All in all, before the Summit we had a bit different expectations. As for the declaration and its part referring to Ukraine, it was important for us to have the European perspective of Ukraine confirmed; the thing which did not happen. The second important thing was the facilitation of visa regime. Let us put it in this way, Ukraine did get neither status nor any signal.
In general, on other issues the EU was more unanimous with Ukraine, at least this refers to the majority of the Summit participants. On Russia’s aggression and on the definition of annexation the EU expressed its opinion, which partially was not supported by the post-Soviet some partner countries.
-In what direction do you think relations between Georgia and EU and Georgia and other Eastern Partners will move?
- After the summit the direction we aimed at was clear: to get some guarantees and shorter terms for the abolition of the visa regime. President Poroshenko has already declared about his intention to use tough methods against those officials who did not do complete work on the fight against corruption and on the plan of activities for visa liberalization
Several political decision are to be made, which will  give an opportunity to get a perspective for the realization of the Free Trade Zone agreement.
Joining the Free Trade Zone agreement continues to be a priority for us. There are also big companies, who are interested in this process.
Equal relations are developed with the Eastern Partnership countries aimed at understanding the expectations of each partner country.
What we witness in the Baltic countries, the EU will aim to achieve also in the countries that have chosen European direction and move faster toward the EU.