Ուկրաինան մի փոքր այլ ակնկալիքներ ուներ Ռիգայի գագաթաժողովից
Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովից հետո «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն անցկացրել է հարցազրույցների շարք Արևելյան գործընկերության երկրների փորձագետների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցն «Օրենսդրական նախաձեռնությունների լաբորատորիայի» (Ուկրաինա)  նախագահ Իգոր Կոհուտի հետ:
-         Ինչպե՞ս եք գնահատում Արևելյան գործընկերության քաղաքականության ներկայիս փուլը: ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագիրն ի՞նչ բարեփոխումների կարիք ունի:
-         Գագաթաժողովի եզրափակիչ հայտարարության մեջ հստակ նպատակ է դրված հաղթահարել առկա մարտահրավերները: Առաջին հերթին, դա Արևելյան գործընկերության երկրներից յուրաքանչյուրի նկատմամբ տարբերակված մոտեցման ցուցաբերումն է: Դա անհրաժեշտ է ԵՄ հետ երկխոսությունների և քննարկումների հորիզոնը հաշվի առնելու համար: Այն երկրները, որոնք ստորագրել են Ասոցացման համաձայնագիրը, իհարկե, այլ հարաբերություններ ունեն ԵՄ-ի հետ:  Եթե խոսքը մյուս երեք երկրների մասին է, ապա վերջին մեկ-մեկուկես տարիների ընթացքում զգալի աշխատանք է կատարվել նրանց հետ համագործակցության հիմնական և հնարավոր ուղղությունների սահմանման շուրջ:
-         Որքանո՞վ են Ռիգայի գագաթաժողովից Ձեր սպասումներն արդարացել: Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է գագաթաժողովի ամենակարևոր ձեռքբերումը:
-         Մինչ գագաթաժողովը մենք, այնուամենայնիվ, ունեինք փոքր-ինչ այլ սպասումներ: Առաջին հերթին, ինչ վերաբերում է հռչակագրի և նրա՝ Ուկրաինային վերաբերող մասի ստորագրմանը, ապա մեզ համար շատ կարևոր էր, որ Ուկրաինայի եվրոպական հեռանկարները հաստավեին, ինչը տեղի չունեցավ: Երկրորդ կարևոր հարցը վիզային ռեժիմի դյուրացումն էր: Այսպես ասենք՝ Ուկրաինան ո՛չ այս, ո՛չ էլ մյուս դեպքում չստացավ կարգավիճակ և ազդանշան:
Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ այլ հարցերում ավելի համամիտ էր Ուկրաինայի հետ, համենայն դեպս, գագաթաժողովի մասնակիցների մեծ մասը: Ռուսաստանի ագրեսիայի և անեքսիայի բնորոշման հարցում ԵՄ-ն արտահայտեց իր կարծիքը, որը մասամբ աջակցություն չգտավ հետխորհրդային որոշ գործընկերների մոտ:
-         Գագաթաժողովից հետո ԵՄ և ԱլԳ մասնակից մյուս երկրների հետ Ուկրաինայի հարաբերություններն ի՞նչ ուղղությունով են զարգանալու:
- Գագաթաժողովից հետո ուղղությունը շատ հստակ է՝ ստանալ որոշ երաշխիքներ և վիզային ռեժիմի վերացման ավելի կարճ ժամկետներ: Նախագահ Պորոշենկոն արդեն հայտարարել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի և վիզային ռեժիմի ազատականացման գործողությունների պլանի վրա ոչ լիարժեք աշխատած քաղաքական գործիչների նկատմամբ կոշտ միջոցներ կիրառելու մասին:
Նախատեսվում է, որ կընդունվեն որոշ քաղաքական որոշումներ, որոնք հնարավորություն կտան հեռանկար ստանալ Ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի իրականացման համար:
Մեզ համար ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրումը շարունակում է գերակայություն մնալ: Կան նաև խոշոր ձեռնակություններ, որոնք հետաքրքրված են այս գործընթացով:
Արևելյան գործընկրության մասնակիցների հետ զարգանում են հավասար հարաբերություններ՝ ուղղված երկրներից յուրաքանչյուրում առկա սպառնալիքները հասկանալուն:
Այսինքն, այն, ինչին մենք ականատես ենք մերձբալթյան երկրներում, ԵՄ-ն ձգտելու է անել նաև այն երկրներում, որոնք կայացրել են եվրոպական ընտրություն՝ ԵՄ-ին ավելի արագ ընդառաջ գնալու համար:

У Украины были немного другие ожидания от Рижского саммита
ИАА "Армедиа" проводит ряд интервью с экспертами из стран Восточного Партнерства по результатам Рижского саммита. Представляем вниманию читателей интервью президента Лаборатории законодательных инициатив Игорем Когутом (Украина).
- Как Вы оцениваете нынешний этап политики Восточного Партнерства? В каких реформах нуждается программа ЕС  "Восточное Партнерство"?
В финальной декларации саммита ставится четкая цель  преодоления существующих вызовов. Во-первых, это дифференцированный подход к каждой из стран Восточного Партнерства.  Это необходимо для того, чтобы учитывать горизонт дискуссии, диалога c ЕС. У тех стран, которые подписали Соглашение об Ассоциации, конечно, другие отношения с ЕС. Если речь идет о других странах, за последние год-полтора очень ощутимо шла работа по определению основных векторов и возможных векторов работы с ними.
- Насколько Ваши ожидания от саммита Восточного Партнерства в Риге оправдались? Что, на Ваш взгляд, было самым важным достижением саммита?
Знаете, у нас все-таки были немножко другие ожидания от саммита. Во-первых, что касается подписанной декларации и ее части касательно Украины: для нас очень было очень важно, чтобы европейская перспектива для Украины была подтверждена, чего не случилось. Второй важный вопрос - упрощение визового режима. Скажем так, Украина не получила статус и сигнал ни в том, ни в другом случае.
В принципе, в других вопросах ЕС был более солидарен с Украиной, по крайней мере, большинство участников саммита. В определении агрессии и аннексии со стороны России ЕС выразил свое мнение, которое частично не нашло поддержки некоторых партнеров с постсоветского пространства.
- По какому вектору после саммита будут развиваться отношения Украины с ЕС и другими странами-участницами ВП?
После саммита вектор очень четкий - получить некоторые гарантии и более короткие сроки получения безвизового режима. Тут президент Порошенко уже заявил об очень жестких мерах относительно тех политиков, которые недостаточно работали над планом действий, касающегося вопроса либерализации визового режима и борьбы с коррупцией.
Ожидается, что будут приняты некоторые политические решения, чтобы получить перспективу имплементации Соглашения о зоне свободной торговли.
Для нас остается приоритетом подписание соглашения о зоне свободной торговли. Также есть крупные предприятия, заинтересованные этим процессом.
В отношениях с участниками Восточного Партнерства в принципе развиваются равные отношения, направленные на понимание вызовов, которые есть в каждой стране.
То есть то, что мы наблюдаем на прибалтийском уровне, будем также поддерживать в других сделавших европейский выбор странах, чтобы двигаться быстрее к ЕС.