ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն դատապարտել է արաբական կոալիցիայի օդային հարվածը Սանայի հին թաղամասին
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան դատապարտել է Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած արաբական կոալիցիայի օդային հարվածը Սանայի հին թաղամասին, հաղորդում է РИА Новости-ն:
Ինչպես հաղորդվել է ավելի վաղ՝ ավիացիան ռումբեր է նետել Եմենի մայրաքաղաքի վրա վաղ առավոտյան: Հարվածի հետևանքով ոչնչացվել է առնվազն երեք շենք քաղաքի պատմական հատվածում, մահացել է հինգ մարդ: Լուրերի համաձայն՝ շենքերից մեկում կարող էին թաքնված լինել ապստամբ հուսիթները:
«Այս ավերածությունները միայն սրում են մարդասիրական խնդիրը, և ես ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ կրկնել իմ կոչը հակամարտության բոլոր կողմերին՝ հարգել և պաշտպանել Եմենում մշակութային ժառանգությունը»,- ասել է Բոկովան:
Տեղի բնակիչների խոսքերով՝ հարձակումը ռազմական գործողության մեկնարկից ի վեր առաջին ուղիղ հարվածն է քաղաքի հին թաղամասին, որտեղ գտնվում է 11-րդ դարից առաջ կառուցված վեց հազարից ավելի շենք: Սանայի հին թաղամասը ներառվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ցանկում 1986 թվականին:

ЮНЕСКО осуждает авиаудар арабской коалиции по старому району Саны
Генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова выступила с осуждением авиаудара по старому району Саны, который в пятницу нанесла арабская коалиция во главе с Саудовской Аравией, сообщает РИА Новости.
Как ранее сообщалось, авиация сбросила бомбы на столицу рано утром. В результате удара разрушены не менее трех зданий в исторической части города, погибли пять человек. По слухам, в одном из зданий могли укрываться повстанцы-хoуситы.
"Данные разрушения только обострят гуманитарную проблему, и я еще раз хочу повторить свой призыв ко всем сторонам конфликта уважать и защищать культурное наследие в Йемене", -цитирует заявление Боковой агентство France Press.
По словам местных жителей, атака стала первым с момента начала военной операции прямым ударом по старой части города, где находятся более шести тысяч зданий, построенных до начала 11 века. Старый район Саны был включен в список ЮНЕСКО в 1986 году.