Արևմուտքն` Իսրայելին «համոզելու» դժվարին խնդրի առջև
Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի կնքումից հետ արևմտյան երկրները̦ մասնավորապես Միացյալ Նահանգները, բախվել են համաձայնագրի կնքմանը դեմ արտահայտնվող երկրներին «համոզելու» խնդրի հետ: Խոսքը գնում է հատկապես Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի մասին: ԱՄՆ-ի խնդիրն է երաշխիքներ տրամադրել մերձավորարևելյան իր գործընկերներին, որ Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիրը «չի խաթարելու ԱՄՆ-ի հավատարմությունը նրանց անվտանգությանը»: Ակնկալվում է, որ հաջորդ շաբաթ Պենտագոնի ղեկավարը կմեկնի Մերձավոր Արևելք ԱՄՆ-ի տարածաշրջանային գործընկերների հետ հանդիպելու համար:
Իսրայելական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Իսրայելը կարող է ռազմական նոր օգնության ստանալ ԱՄՆ-ից` որպես փոխհատուցում Իրանի հետ կնքված «կասկածելի» համաձայնագրի դիմաց: Իսրայելական աղբյուրները նաև նշում են, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր համաձայնությունն է տվել Իսրայելին առաջատար զինատեսակներ, այդ թվում կատարելագործված հրթիռներ, նոր սերնդի V-22 տիպի ռազմական ինքնաթիռներ և նորագույն ռադարներ վաճառելու հարցում:
Նույն նպատակն է հետապնդում նաև Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆիլիպ Համոնդի այցը Իսրայել: Վերջինս վստահեցրել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին, որ «Իրանն իր սահմաններինց դուրս միջամտելու հնարավորություն չի ստանալու», և Մեծ Բրիտանիան էլ շարունակելու է «սերտորեն աշխատել տարածաշրջանում իր ընկերների և դաշնակիցների հետ»̦ գրում է Express-ը: Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավարը նաև ընգծել է̦ որ համաձայնագրի իրականացման ընթացքում դժվարությունն կլինեն, սակայն դա Իրանի և Արևմուտքի միջև այլ տիպի հարաբերություններ կառուցելու հնարավորություն է, ինչը դրական ազդեցություն է ունենալու նաև տարածաշրջանի վրա:

Запад оказался перед трудной задачей "уговорить" Израиль
После подписания ядерной сделки с Ираном западные страны, в частности, США, столкнулись с необходимостью успокоить те страны, которые выступали против подписания соглашения с Ираном. Речь идет особенно об Иране и Саудовской Аравии. Задача США состоит в том, чтобы предоставить необходимые гарантии своим ближневосточным партнерам, что ядерная сделка с Ираном "не подорвет приверженность США их безопасности".  И поэтому ожидается, что на следующей неделе глава Пентагона посетил Ближний Восток, чтобы встретится со своими партнерами в регионе.
Кроме этого, израильские СМИ сообщают, что после ядерной сделки между "шестеркой" мировых держав и Ираном, Израиль сможет получить военную помощь из США в качестве компенсации за сомнительное соглашение. Как отмечает gorskie.ru, президент США Барак Обама уже дал принципиальное согласие на продажу Израилю передовых систем вооружения, включая модифицированые ракеты, партии военных самолетов нового поколения V-22, а также самолетов-заправщиков и новейших радаров.
Ту же самую цель преследует визит министра иностранных дел Великобритании Филиппа Хаммонда в Израиль. Он уверял главу правительства Биньямина Нетаниягу, что "у Ирана не будет возможности вмешиваться за пределами своих границ", и Великобритания "продолжит тесно работать со своими друзьями и партнерами в регионе", пишет Express. Министр иностранных дел Великобритании также подчеркнул, что при выполнении соглашения могут возникнуть проблемы, однако эта сделка дает возможность построить отношения иного толка между Ираном и Западом. Филипп Хаммонд считает, что это будет также иметь положительное воздействие на регион.