Նազարբաևն առաջարկել է ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանը տեղափոխել Ասիա
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստի ժամանակ առաջարկել է ՄԱԿ-ի գլխավոր գրասենյակը Նյու Յորքից տեղափոխել Ասիայի երկրներից մեկը, գրում է «Корреспондент»-ը։
«21-րդ դարում զարգացման կենտրոնը տեղափոխվում է Ասիա: Դա աշխարհում ամենամեծ աշխարհամասն է, որտեղ ապրում է Երկրի բնակչության 2/3-ը և որտեղ կենտրոնացված են անհավանական ռեսուրսներ… Առաջարկն այն է, որ կարելի է քննարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր գրասենյակի տեղափոխումն Ասիա»,- հայտարարել է նա։
Նազարբաևի խոսքով՝ 70 տարի առաջ ՄԱԿ-ի հիմնադրման ժամանակ որոշում է կայացվել ՄԱԿ-ի գլխավոր գրասենյակը բացել Նյու Յորքում՝ հաշվի առնելով միջազգային հարաբերություններում արևմտյան կիսագնդի հատուկ դերը։

Президент Казахстана предложил перенести штаб-квартиру ООН в Азию
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев во время сессии Генеральной ассамблеи ООН предложил перенести штаб-квартиру ООН из Нью-Йорка в одну из стран Азии, передает канал "Корреспондент".
"В XXI веке центр развития смещается в Азию. Это самый большой континент в мире, где живет 2/3 населения Земли и где сконцентрированы невероятные ресурсы ... Предложение заключается в том, чтобы рассмотреть вопрос переноса штаб-квартиры ООН в Азию", - заявил он.
По словам Назарбаева, 70 лет назад при основании ООН было принято решение открыть штаб-квартиру ООН в Нью-Йорке в связи с особой ролью западного полушария в международных отношениях.