Հունաստանի վարչապետը ներկայացրել է իր կառավարության ծրագիրը
Հունաստանի նորընտիր վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը երեկ խորհրդարանին ներկայացրած իր ելույթում ընդգծել է, որ հաջորդ քսան տարիները խիստ վճռորոշ են լինելու երկրի համար`կառավարության առաջնահերթությունների իրականացման առումով և նշել է իր կոալիցիոն թիմի գերակայություններից հիմնական երեքը:
Դրանք են՝ վճարումների մեծացման արդյունքում արտաքին հսկա պարտքի կրճատումը, բանկերի բնականոն աշխատանքի վերականգնումը և հատուկ մարմնի ստեղծումը, որը պետք է անհրաժեշտ միջավայր ապահովի մասնավոր ներդրողներին ներգրավելու̦ ինչպես նաև տեղական ապրանքանիշերին և ձեռներեցներին խրախուսելու համար:
«Մեր նպատակն է անհրաժեշտ պայմաններ ապահովել նոր Հունաստանի համար` մինչ մեր 4 տարվա ժամկետի ավարտը, ինչն իհարկե կարող է լինել բարդ, սակայն խոստումնալից քաղաքական շրջան` լի բազմաթիվ մարտահրավերներով», - նշել է Ցիպրասը, - «Այսօրվա դրությամբ մեզ առնվազն հաջողվել է ապահովել երկրի տնտեսական կայունությունը և վերջ դնել Հունաստանի` Եվրոպական միությունից հեռանալու վերաբերյալ քննարկումներին»:
Համաձայն Protothema հունական թերթի՝ վարչապետը հավելել է նաև, որ Հունաստանի պարտատերերի հետ կնքած նոր գործարքը ստեղծել է անառարկելիորեն ավելի բարենպաստ հարկաբյուջետային միջավայր`օգտագործելով ռեսուրսներն աճ ապահովելու համար:
Բացի այդ, Ցիպրասն ընդգծել է, որ ինքը հետամուտ է լինելու «առաջադիմական ուժերի» հետ ավելի մեծ համագործակցության՝ պնդելով, որ հնարավորինս լայն կոնսենսուս է անհրաժեշտ այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են կրթությունը, ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները, սահմանադրական վերանայումները և այլն:
Սա հստակ ցույց է տալիս, որ Հունաստանի քաղաքական համակարգը կարող է և հաղթահարած լինել նախորդ տարիների երկպառակություն առաջացնող ներքին տարակարծությունները, որոնք մեծապես նպաստել են երկում տնտեսական ճգնաժամի երկարաձգմանը և դրա հետևանքների խորացմանը:

The newly elected Prime Minister of Greece, Alexis Tsipras has underlined in his recent speech to the Greek Parliament, how the next twenty months will be crucial in the implementation of priorities for his government, outlining three immediate priorities for his coalition government.
According to Tsipras, the main priorities of his country are reducing the debt by way of extending payments, reducing interest rates and introducing a growth clause and long grace period; recapitalizing the banks and establishing a special body that will be tasked with creating the necessary framework to attract private investments and encourage local brands and entrepreneurs, To Vima reports.
''Our aim is to have set the conditions for a new Greece by the end of our 4-year term, which will be a difficult but a promising political period full of challenges,'' Tsipras mentioned, ''Today we have succeeded in securing the country’s economic stability and to finally end the discussion on a grexit''.
According to Protothema, the Prime Minister also added that the new deal with Greece’s creditors created an indisputably more favorable fiscal framework, with margins to use resources to support growth.
Besides Tsipras stressed that he will pursue a greater cooperation with ''progressive forces'', arguing that the broadest possible consensus is necessary. The matter is that in his speech Mr. Tsipras tried to keep the doors of cooperation open with the opposition for a series of issues, such as education, changing the electoral law and the constitutional review.
This clearly shows that the political system of Greece may overcome the divisive conflicts of previous years, which greatly contributed towards extending the crisis and its consequences. However, only the time will show whether these intentions are implemented via specific initiatives or with something else, so that people have hope that these new sacrifices were worth.