Հարավային Օսիան կդառնա՞ Ռուսաստանի մաս
Հարավային Օսիայի նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովը պատրաստվոմ է նախաձեռնել հանրաքվե՝ հանրապետությունը ՌԴ կազմում ներառելու հարցով։ Այս մասին նա հայտարարել է Ցխինվալիում Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիսլավ Սուրկովի հետ հանդիպմանը։
«Այսօրվա քաղաքական իրողություններն այնպիսին են, որ մենք պետք է կատարենք նման պատմական ընտրություն, պետք է վերամիավորվենք եղբայրական Ռուսաստանի հետ և երկար դարեր ապահովենք մեր հանրապետության, մեր ժողովրդի անվտանգությունն ու բարգավաճումը»,- ասել է Տիբիլովը։
Հարավային Օսիայի կարգավիճակի վերաբերյալ նախկինում արդեն երկու հանրաքվե է անցկացվել՝ 1992 և 2006 թվականներին: 1992-ին Հարավային Օսիայի բնակիչները հավանություն էին տվել Ռուսաստանին միանալու մասին իրենց Գերագույն խորհրդի որոշմանը, իսկ 2006-ին կողմ էին քվեարկել անկախությանը: Այնուամենայնիվ, վերջին տարիներին կրկնի ակտիվացել է Ռուսաստանի կազմում Հյուսիսային Օսիայի (Ալանիայի) վերամիավորման շուրջ քննարկումները: Այս մոտեցման կողմնակից է նաևերկրի նախագահ Տիբիլովը: Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանի հետ վերամիավորման համար է հարավօսական ժողովուրդը ավելի քան երկու դար տառապում՝ դիմակայելով «վրացական շովինիզմին և ֆաշիզմին», իսկ 2006 թվականի հանրաքվեի ժամանակ անկախության օգտնին են քվեարկել ոչ թե այն պատճառով, որ հրաժարվել էին Ռուսաստանից, այլ այն պատճառով, որ այդ հանարքվեի «հիմնական գաղափարը Վրաստանից անկախանալն էր»:
«Ես մտադիր եմ հանրաքվեի անցկացումը կազմակերպելու գործում ներգրավել բնակչության ամենալայն շերտերին, կդիմեմ նաև կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների առաջնորդներին։ Վստահ եմ, որ քաղաքական կուսակցություններն ու հանրությունն ինձ կաջակցեն։ Հանրաքվեն, որի դրական ելքին չեմ կասկածում, թույլ կտա համախմբել մեր ժողովրդին, կհանգեցնի հասարակությունում բոլոր դրական գործընթացների թարմացման և աշխուժացման»,- նշել է Տիբիլովը։
Հարավային Օսիայի ղեկավարութունն առաջին անգամ չէ, որ խոսում է Ռուսաստանի հետ միավորվելու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին: 2014 թվականի հունիսին Հարավային Օսիայի խորհրդարանը հայտարարեց, որ համընդհանուր քվեարկության կդնի հանրապետության՝ Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու հարցը: Սակայն որևէ հստակ քայլ այդ ուղղությամբ դեռևս  չի իրականացվել:
Հարկ է նշել, որ նման հանրաքվեի անցկացման համար բացի Ցխինվալիի կամքից անհրաժեշտ է նաև Մոսկվայի համաձայնությունը, սակայն Կրեմլը համեմատաբար անտարբեր է նման զարգացման հնարավորության հետ կապված:
«Դա անկախ պետություն է, որը ճանաչվել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, որի հետ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ ունենք»,-, ասել է Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ ընդգծելով, որ նախօրեին Ցխինվալիում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկվել են ընդամենը ինտեգրմանն առնչվող հարցեր:

Will South Ossetia Become Part of Russia?
President of the Republic of South Ossetia Leonid Tibilov is going to initiate a referendum on the republic's entry into the Russian Federation. This was declared in Tskinvali during the meeting with Russian presidential aide Vladislav Surkov, RIA Novosti reports.
"Today's political realities are such that we have to make a historic choice, we must reunite with brotherly Russia and ensure the security and prosperity of our country and our people for many centuries," Tibilov said.
Two referendums for the status of South Ossetia has already been conducted – in 1992 and in 2006. In 1992 the people of South Ossetia approved the decision of their Supreme Council to join Russia, but in 2006 they voted for independence. However, during the recent years discussions on reunification with North Ossetia within Russia have activated. The President of South Ossetia Tibilov is a supporter of this idea. According to him it is for unification with Russia that the people of South Ossetia have suffered for two centuries, resisting "Georgian chauvinism and fascism" and the 2006 referendum vote for independence was not because South Ossetians refused to join Russia, but because the main idea of the referendum was "becoming independent from Georgia."
"I'm going to involve the broadest segments of the population and ask the NGO leaders for their help in organizing the referendum. I am confident that the political parties and the society will support me. The referendum, in the positive outcome of which I have no doubt, will bring together our people and will lead to positive changes," Tibilov said.
It should be mentioned that besides the will of Tskhinvali, the consent of Moscow is also needed. However, Kremlin seems to be indifferent towards such a development.
"It is an independent country recognized by the Russian Federation and we have diplomatic relations with them," Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said, stressing that they merely discussed integration issues during yesterday’s meeting in Tskhinvali.