Կոսովոյին չհաջողվեց դառնալ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի մասնակիցները քվեարկել են մասնակի ճանաչված Կոսովոն կազմակերպության շարքերն ընդունելու հարցի շուրջ, տեղեկացնում է РИА Новости-ն:
Կոսովոյի դիմումը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին անդամակցելու վերաբերյալ, մերժվել է: Դրա օգտին քվեարկել են 92 երկրներ, իսկ դեմ՝ 50-ը: Ընդհանուր առմամբ դահլիճում եղել է 195 պատվիրակություններից 142-ը: Անդամակցության համար անհրաժեշտ է եղել ստանալ ձայների երկու երրորդը՝ այսինքն՝ առնվազն 95 ձայն: Քվեարկությանը մասնակցելուց հրաժարվել է 29 երկիր։
Ավելի վաղ Ռուսաստանը բողոքել էր Կոսովոն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամացանկում ներառելու մտադրության դեմ, քանի որ Մոսկվայի կարծիքով՝ դա  «Անվտանգության խորհրդի բանաձևի խախտում է»:

Попытка приема Косово в ЮНЕСКО провалилась
Заявка Косово на вступление в ряды ЮНЕСКО отклонена по результатам голосования в ходе Генеральной конференции организации в Париже, сообщает gazeta.ru.
Голосов для принятия республики не хватило. В поддержку заявки Косово свои голоса отдали 92 страны - участницы ЮНЕСКО, против выступили 50 стран.
Всего в зале присутствовали представители 142 делегаций из 195. Необходимым минимумом для принятия Косово было две трети голосов - 95. От участия в голосовании воздержались 29 стран.
Ранее Россия выразила протест против возможного принятия Косово в ЮНЕСКО, так как, по мнению Москвы, это является "нарушением резолюции Совета Безопасности".