Ահաբեկչություն Բեյրութում. Հեզբոլլահի՞, Ասադի՞, թե՞ անհավատների դեմ
Լիբանանում այսօր սուգ է հայտարարված: Բեյրությում վերջին տարիների ամենարյունալի ահաբեկչությունը 43 մարդու կյանք է խլել, 240-ը` վիրավորվել է: Նրանց մեծ մասը ծանր վիճակում են: Կրկնակի ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել Բեյրութի հարավային Բուրջ Ալ-Բարաջնե թաղամասում, որը համարվում է շիական Հեզոբոլլահի հետակետերից մեկը:
Լիբանանյան «Ալ-Մայադին» հետուստաընկերությունը հայտնել է, որ հարձակումն իրականացվել է երկու մահապարտ ահաբեկիչների միջոցով: Առաջին պայթյունը տեղի է ունեցել շիական մզկիթի հարևանությամբ, իսկ երկրորդը` խոշոր առևտրային կենտրոնի մոտ, որը մեծ հանրաճանաչություն է վայելում արտասահմանցիների շրջանում: Լիբանանի անվտանգության ուժերի հայտնած տեղեկություններով ահաբեկչությունը պետք է իրականացվեր 3 ահաբեկիչների միջոցով, սակայն երրորդը չի հասցրել իրեն պայթեցնել̦ նրա մարմինը գտնվել է զոհերի մարմինների մեջ: Newsru.co.il կայքը, հղում կատարելով լիբանանյան որոշ լրատվամիջոցների, հայտնում է ահաբեկիչներից մեկը սիրիացի է, իսկ մյուս երկուսը` հավանաբար պաղեստինցի են: Սակայն այս տեղեկությունը դեռևս վերջնական չէ:
Ահաբեկչությունը դատապարտվել է երկրի քաղաքական բոլոր ուժերի կողմից: Վարչապետ Թամամ Սալյամը միասնության կոչ է արել` նշելով, որ «ահաբեկչությունը պետք է ազդակ հաղորդի լիբանանյան քաղաքական գործիչներին` տարաձայնությունները հաղթահարելու և ճգնաժամից դուրս գալու համար»:
Քննադատությամբ և ցավակցություններով են հանդես եկել Հայաստանը, Սիրիան, ԱՄՆ-ը, Իրանը, Քուվեյթը և բազմաթիվ այլ երկրներ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Կի Մունը կոչ է արել Լիբանանին «թույլ չտալ այս ստոր գործողությանը խափանել հարաբերական հանգիստը, որը երկրում տիրում էր վերջին տարվա ընթացքում»,- հայտնում է AFP-ն:
Ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետությունը»: Տարածված հայտարարության մեջ ասվում է, որ «առաջին հարձակվողն անհավատների ամբոխի մեջ է մտել մոտոցիկլով»: ԻՊ-ն սպառնում է նոր հարձակումներ իրականացնել շիաների դեմ:
Հեզբոլլահը հայտարարել է, որ այս հարձակումն ուղղված է ոչ թե կոնկրետ կուսակցության կամ խմբավորման դեմ, այլ այն «հանցագործություն է ողջ մարդկության դեմ»: Հեզբոլլահի ղեկավար Հասան Նասրալլահի գլխավոր օգնականը խոստացել է շարունակել պայքարը ահաբեկիչների դեմ` նշելով, որ «թշնամիների դեմ Հեզբոլլահի պայքարը շատ երկար է լինելու»:
Նշենք, որ սա Հեզոբոլլահի հետակետերի վրա առաջին ահաբեկչական հարձակումը չէ: 2013-2014 թվականներին նման մի քանի հարձակումներ ևս եղել են, որոնց պատասխանատվությունը ստանձնել են սուննի ջիհադիստական խմբավորումները: Նրանք հայտարարում էին, որ այս կերպ պատասխանում են Հեզբոլլահին` Ասադին աջակցելու համար: 2013 թվականին կրկին հարավային Բեյրությում տեղի ունեցած մեկ այլ ահաբեկչության հետևանքով 27 մարդ էր մահացել:
Առհասարակ, վերջին 5 տարիների ընթացքում Լիբանանը մեծապես տուժում է սիրիական հակամարտության հետևանքով: Շիական և սուննիական համայնքների միջև սրված հարաբերությունների պատճառով երկրում սովորական են դարձել զինված բախումներն ու բռնությունը: Չի բացառվում, ̦ որ այս կերպ ահաբեկչական խմբավորումները ցանկանում են վրեժ լուծել Հեզբոլլահի և ռուսական օդուժի օգնությամբ վերջին օրերին արձանագրվող սիրիական բանակի հաջողությունների համար: Հատկանշական է, որ Մարդու իրավունքների մոնիտորինգի սիրիական կենտրոնի տվյալներով` Սիրիայում ճգնաժամի ընթացքում Հեզբոլլահի առնվազն 971 զինյալ է սպանվել:
Բացի արտաքին գործոնների պատճառով ստեղծված խնդիրներից, ներքաղաքական խնդիրները ևս շարունակվում են արդիական մնալ: Լիբանանն արդեն գրեթե 2 տարի գոյատևում է առանց նախագահի: Փակուղային իրավիճակն առաջացել է նաև այն պատճառով, որ հակամարտող Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան աջակցում են լիբանանյան խորհրդարանի տարբեր բլոկների:
Լիբանանն այն բացառիկ երկրներից է, որտեղ գործում է կառավարման կոնֆեսիոնալ համակարգը, որը հնարավորություն է տալիս գլխավոր դավանանքների հետևորդներին մասնակցել երկրի կառավարմանը: Լիբանանի նախագահ կարող է դառնալ միայն քրիստոնյա մարոնի, վարչապետ՝ սուննի-մահմեդական, իսկ խորհրդարանի ղեկավար՝ շիա-մահմեդական: Այս համակարգի ներդաշնակության վրա ազդող ցանկացած գործոն լրջագույն սպառնալիք կարող է հանդիսանալ Լիբանանի անվտանգության համար:

Terrorist Attack in Beirut: Against Hezbollah, Assad or Heretics?
National mourning is declared on November 13 in Lebanon. The bloodiest terrorist attack during the recent years in the area of Borj al-Barajneh in Beirut Southern suburb left at least 43 martyrs and 240 injured. This area is one of Shiite Hezbollah’s footholds.
Lebanese "Al Mayadeen" TV station reports, that the attack was committed by two suicide bombers. The first explosion took place in near a Shiite mosque, the other one was committed near the Trade Center that enjoys great popularity among foreigners. Lebanese security forces say the third bomber has not managed to blow him. His body was found among the martyrs. Newsru.co.il quotes Lebanese media stating that one was Syrian, the two others are considered to be Palestinian. But this is not final information.
The attack was condemned by all political forces in Lebanon. The Prime Minister called for unity, saying "the terrorist attack must serve as an impulse for Lebanese political forces to overcome the disagreements and end the crisis".
Armenia, Syria, Iran, the US and many other countries expressed their condolences. UN Secretary General Ban Ki-moon called on Lebanon to "not allow this despicable act to destroy the relative calm that has prevailed in the country over the past year", AFP reports.
"Islamic State" terrorist organization assumed the responsibility for the attack, saying the first attacker rode into a crowd of "heretics" on a motorbike. They promised to continue attacks against Shiites.
Hezbollah described the attack as a "crime against humanity," and not against a certain sect or party, Al-Bawaba News says. Hussein Khalil, a top aide to Hezbollah chief Sayyed Hasan Nasrallah, said that the attack provided reason for Lebanese people to stand by the army and Hezbollah, adding that the fight against terrorism was long.
It should be noted that it is not the first attack against the Hezbollah’s footholds. During 2013-2014 several such attacks were conducted. The responsibility for the attack assumed the jihadist organizations saying this is the way they answer to Hezbollah support for Assad.
During the last 5 years Lebanon has suffered greatly because of the Syrian conflict. The constant flow of Syrian refugees to Lebanon continues. Their number has reached 1 million. The Syrian conflict had a negative impact on the Lebanese economy: trade and tourism are paralyzed. Because of the strained relations between Shiite and Sunni communities clashes have become common. Every tension in Syria reflects in Lebanon.
Besides the problems caused by external factors Lebanon has serious political problems. The country survives without president for about two years. Analysts say this impasse is also a result of the support by Iran and Saudi Arabia to different blocks of the Lebanese Parliament.