Երիտասարդները քննարկել են հարավկովկասյան հակամարտությունները և ԻՊ-ի դեմ պայքարը
Հարավային Կովկասի հակամարտությունների նմանություններն ու տարբերությունները, Իսլամական պետության գործունեությունն ու դրա դեմ պայքարը քննարկվել են նոյեմբերի 27-ին Երևանում տեղի ունեցած թրեյնինգի ժամանակ:
Թրեյնինգն անցկացվել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախաձեռնությամբ «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագրի շրջանակներում, որը իրականացվում է ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից: Երիտասարդ քաղաքագետների, տնտեսագետների, պատմաբանների, լրագրողների և տարբեր բուհերի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ զեկույցներով հանդես են եկել «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ վարչության անդամ, ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայի ասպիրանտ Աննա Կարապետյանը և «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն»  ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Լիանա Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում առկա հակամարտություններին, դրանց ընդհանուր և տարբերվող բաղադիչներին՝ փորձագետ Աննա Կարապետյանն առանձնացրել է Ղարաբաղյան, Աբխազական և Հարավօսական հակամարտությունները: Անդրադարձ է կատարվել ինչպես դրանց զարգացմանն ու տրանսֆորմացիաներին, այնպես էլ բանակցային գործընթացի զարգացումներին և յուրահատկություններին:
Հակամարտությունների նմանությունների թվում քննարկվել են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են դրանց հիմքում դրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքն ու դրա իրացմանն ուղղված քայլերը, հակամարտությունների կարգավորման որոշ բաղադրիչներ՝ փախստականների վերադարձ, զորքերի դուրսբերման պահանջ, միջազգային խաղաղապահների տեղակայում և այլն: Տարբերությունների թվում առանձնացվել է բանակցային ձևաչափերի յուրահատկությունը՝ մասնավորապես ԼՂՀ բանակցություններում ուղղակիորեն ներգրավված չլինելը, քննարկվել են ձևաչափերից յուրաքանչյուրի արդյունավետությունն ու դրանց հիմքում դրված տրամաբանությունը, անդրադարձ է կատարվել նաև միջնորդների ընտրությանը, դրանց աշխատանքի արդյունավետությանը: Թրեյնինգի մասնակիցները բարձրացրել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության արդյունավետության հարցն ու քննարկել, թե որքանով է ռիսկային այլ հարթակներում Ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող խնդիրների քննարկումը, ինչպես կարելի է կանխել դրանց բացասական ազդեցությունը:
Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաև այն դրույթին, որ ի տարբերություն Ղարաբաղյան հակամարտության՝ Հարավային Օսիան և Աբխազիան, օգտվելով Ռուսաստանի կողմից ճանաչված լինելու հանգամանքից, պաշտոնական համաձայնագիր են կնքել ՌԴ-ի հետ՝ իրենց անվտանգության ապահովման խնդրանքով՝ դրանով իսկ լեգիտիմացնելով ռուսական զորքերի և զինտեխնիկայի առկայությունն իրենց սահմաններին:
Հակամարտությունների յուրահատկության տեսանկյունից առանձին քննարկվել է նաև Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի հանդեպ Վրաստանի որդեգրած քաղաքականությունը՝ մասնավորապես դրանց մշակութային, տնտեսական ինտեգրմանն ուղղված ռազմավարությունը: 2012թ.-ից սկսած՝ Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև ուղիղ երկխոսությունը (փոխարտգործնախարարի և վարչապետի հատուկ բանագնացի մակարդակով) ևս քննարկվել է որպես հակամարտության կարգավորման, կողմերի միջև վստահության կառուցման, տնտեսական հարաբերությունների վերականգնմանն ուղղված կարևոր քայլ:
Մասնակիցներին առաջարկվել է մշակել Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում վստահության կառուցման միջոցառումներ, որոնք կարող են իրենց նպաստը բերել կողմերի միջև առողջ երկխոսությանն ու առաջ մղել բանակցային գործընթացը: Մասնակիցներն առաջարկել են հակամարտության երեք կողմերի միջև երկխոսության տարբեր հարթակներ՝ ԶՈՒ հրամանատարների, սփյուռքերի ներկայացուցիչների մակարդակով, առաջարկվել է որպես վստահության միջոց վերացնել Ադրբեջանի «սև ցուցակի» քաղաքականությունը, քայլեր ձեռնարկել տնտեսական հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ, ինչպես նաև դիտորդներ ուղարկել միմյանց ընտրություններին, անցկացնել դասագրքերի մոնիթորինգ, կնքել ուժի չկիրառման մասին նոր համաձայնագիր և այլն:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Մերձավոր Արևելքում ահաբեկչության դեմ  պայքարի շուրջ տեղի ունեցած զարգացումներին, մասնակիցներին ներկայացվել է այսօր տարածաշրջանում ակտիվ գործունեություն ծավալող Իսլամական պետություն ահաբեկչական կազմակերպության ստեղծման նախապատմությունը:  Զեկույցի շրջանակներում փորձագետ Լիանա Հովհաննիսյանը անդրադարձել է նաև պատմական առանցքային այն իրադարձություններին (պատերազմ Աֆղանստանում, Ամերիկյան զորքերի ներխուժում Իրաք, Սադամ Հուսեյնի վարչակարգի տապալում և այլն), որոնք պարարտ հող նախապատրաստեցին տարածաշրջանում ծայրահեղական ուժերի ձևավորման համար:
Թրեյնինգի ընթացքում հանգամանորեն քննարկվել են նաև տարբեր ահաբեկչական կազմակերպություններին միացող մարդկանց դրդապատճառները: Դրանց շարքում առանձնացվել է վարչակարգի փոփոխության, տարածաշրջանում շարունակվող ռազմական գործողությունների հետևանքով երկրներում ստեղծված բարդ  տնտեսական իրավիճակը, նախկին վարչակարգի անդամների մարգինալ կարգավիճակը (նախկին պաշտոնյաներ, ովքեր ստեղծված նոր վարչակարգերում այլևս չունեն ինքնադրսևորման հարթակ, այն հաճախ գտնում են տարբեր ահաբեկչական խմբերի կազմում) և այլն:
Թեմայի շուրջ մասնակիցների շրջանակում ակտիվ քննարկվում է ծավալվել այն հարցի վերաբերյալ, թե իրականում արտաքին քաղաքական խաղացողներից (ԱՄՆ, ՌԴ, տարածաշրջանում սուննիական և շիական առանցքի երկրներ) ում շահերից էր ի սկզբանե   բխում «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական կազմակերպության հայտնվելը տարածաշրջանում: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև այն հնարավոր աղբյուրներին (պետություններ, դոնորներ Ծոցի երկրներից, Արևմուտքից, նավթի եկամուտներ և այլն),  որոնց կողմից ԻՊ-ն ստանում է իր հիմնական ֆինանսական ռեսուրսները:
Քննարկվել են նաև Իսլամական պետության գործունեությունից Հարավային Կովկասի համար բխող հնարավոր մարտահրավերները: Մարտահրավերների թվում առանձնացվել է ՀՀ հարևան երկրներից (Վրաստան, Ադրբեջան) ԻՊ-ին միացող զինյալների թիվը, տարածաշրջանի հակամարտությունների համատեքստում ծայրահեղական տրամադրություններից աճող մարտահրավերները և այլն:
Զեկույցին հաջորդող քննարկման կիզակետում տարածաշրջանում վերջին զարգացումներն էին՝ մասնավորապես տարածաշրջանում ռուս-թուրքական շահերի բախումը, ինչպես նաև Թուրքիայի կողմից ռուսական ուղղաթիռի  խոցումը: Մասնակիցները անդրադարձել են Թուրքիայի այս քայլի հնարավոր իրական դրդապատճառներին, իրադարձություների զարգացման հնարավոր սցենարներին և ՀՀ-ի՝ որպես ՌԴ ռազմավարական գործընկերոջ մարտահրավերին՝ բխող այդ սցենարներից:
Քննարկման վերջում մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռվել ներկայացնելու սեփական մոտեցումներն ահաբեկչության դեմ միջազգային  պայքարի արդյունավետության շուրջ և հանդես գալու խնդրի լուծման իրենց պատկերացրած առաջարկներով: Մասնակիցները ներկայացրել են նաև իրենց տեսակետը ահաբեկչության դեմ պայքարում ՀՀ որդեգրած ռազմավարության շուրջ: Բարձրացված հարցադրումների շարքում էր՝ արդյո՞ք ՀՀ-ն չպետք է այս հարցում հանդես գա սեփական նախաձեռնությամբ, որի նպատակը կլինի աջակցել պայքարում ընդգրկված իր ռազմավարական դաշնակցին՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, բարեկամ Իրանին և ահաբեկչության դեմ պայքարի կոալիցիայում ընդգրկված իր Արևմտյան գործընկերներին:
Ինչ վերաբերում է ահաբեկչության դեմ պայքարի արդյունավետությանը և այս հարցում հնարավոր գործողություներին, ապա մասնակիցների մեծ մասի կարծիքով ահաբեկչության դեմ պայքարը չի կարող արդյունավետ լինել, եթե ահաբեկչության դեմ պայքարող ուժերը՝ մասնավորապես Արևմուտքը և ՌԴ-ն, չմիավորեն իրենց ուժերը՝ ահաբեկչության դեմ պայքարում ստեղծելով միասնական կոալիցիա: Այս հարցում Հայաստանի Հանրապետության հնարավոր դերակատարման վերաբերյալ մասնակիցների առաջարկները տարբեր էին, ինչպես, օրինակ, ՀՀ խորհրդարանի կողմից ԻՊ-ին՝ որպես ահաբեկչական կազմակերպության ճանաչում, ԵԽԽՎ նստաշրջանում ՀՀ պատվիրակության կողմից ահաբեկչությունը դատապարտող բանաձևի նախաձեռնում, ՀՀ-ի՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում տարբեր հումանիտար առաքելություններում ընդգրկում, ինչպես նաև ահաբեկչությունից տուժած երկրներին հումանիտար օգնության տրամադրում և այլն:

Армения: молодежь обсудила проблемы южно-кавказских конфликтов и борьбы с ИГ
Сходства и отличия конфликтов на Южном Кавказе, деятельность "Исламского государства" (ИГ), а также вопросы борьбы с ней обсуждались 27-го ноября на тренингах, организованных в Ереване. Мероприятия проводились НПО "Европейская интеграция" в рамках проекта "Голос молодежи 4: новый этап", финансируемого министерством по вопросам молодежи и спорта РА. На встрече с молодыми политологами, экономистами, историками, журналистами и студентами различных ВУЗ-ов с докладами выступили член правления НПО "Европейская интеграция", аспирант Государственной академии управления РА Анна Карапетян и эксперт ГНКО "Центр общественных связей и информации" Лиана Ованнисян.
Обращаясь к существующим на Южном Кавказе конфликтам, к их общим и отличающимся компонентам, Анна Карапетян рассмотрела и карабахский, и абхазский, и юго-осетинский конфликты. Были рассмотрены как их развитие и трансформации, так и процессы переговоров, их особенности.
В числе общих черт конфликтов обсуждались такие проблемы, каковыми являются лежащие в их основе право народов на самоопределение и направленные на его реализацию шаги, некоторые компоненты урегулирования конфликтов – возвращение беженцев, требование вывода войск, размещение международных миротворческих сил и т.д. В числе отличий были выделены особенности формата переговоров, в частности, речь шла о прямом подключении НКР к переговорам. Были обсуждены эффективность и лежащая в основе каждого формата логика, обращено внимание и на выбор посредников, на эффективность их работы. Участники тренинга подняли вопрос эффективности Минской группы ОБСЕ, рассмотрели риски обсуждения карабахского конфликта в других форматах, пути предотвращения их негативных последствий.
Отдельно было обращено внимание на то, что в отличие от карабахского конфликта Южная Осетия и Абхазия, пользуясь фактом признания со стороны России, подписали с ней официальные договора по обеспечению безопасности, тем самым легитимируя присутствие российских войск и военной техники у своих границ.
С точки зрения особенностей конфликтов отдельно была обсуждена также политика Грузии по отношению к Южной Осетии и Абхазии, в частности, стратегия Тбилиси, направленная на культурную, экономическую интеграцию отколовшихся частей. В качестве важного шага, направленного на урегулирование конфликта, на достижение доверия между сторонами, на восстановление экономических отношений, были обсуждены также вопросы начавшегося с 2012-го года прямого диалога между Россией и Грузией (на уровне заместителя министра ИД и посла по особым поручениям премьер-министра).
Участникам было предложено в контексте карабахского конфликта разработать планы вызывающих доверие мероприятий, которые смогли бы внести свою лепту в диалог между сторонами и продвинуть процесс переговоров. Представители молодежи предложили различные плоскости общения для всех трех сторон – Карабаха, Армении, Азербайджана: между командным составом ВС стран, между представителями диаспор. В качестве меры доверия было предложено: для Азербайджана - отказаться от политики "черных списков", предпринять шаги, направленные на восстановление экономических отношений, а также направлять наблюдателей друг к другу на выборы, проводить мониторинги учебников, заключить новое соглашение о неприменении силы и т.д.
Участники тренинга обсудили также процессы борьбы с терроризмом на Ближнем Востоке. Представителям молодежи была представлена история создания ныне развивающего активную деятельность в регионе "Исламского государства". В рамках доклада эксперт центра "Айацк" Лиана Ованнисян обратилась также к тем ключевым историческим событиям (война в Афганистане, вторжение американских войск в Ирак, падение режима Саддама Хусейна и т.д.), которые подготовили плодородную почву для формирования радикальных сил.
Во время тренинга подробно были обсуждены и мотивы людей, примыкающих к различным террористическим организациям. В их ряду были выделены создавшаяся сложная экономическая ситуация в странах из-за смены режима, из-за продолжения военных действий в регионе, маргинальное положение членов бывшего режима (бывшие чиновники при новых режимах не имеют возможности самореализации и часто реализуют себя в составе террористических групп) и т.д.
Было развернуто активное обсуждение вокруг вопроса "из чьих интересов с самого начала исходило появление в регионе террористической организации "Исламское государство" (США, РФ, региональные суннитские и шиитские страны)"? В этом контексте было обращено внимание и на возможные основные источники финансирования ИГ (региональные государства, доноры из стран Персидского залива, Запада, нефтяные доходы и т.д.).
Обсуждались также возможные вызовы для Южного Кавказа от деятельности ИГ. В этом качестве были перечислены и присоединившиеся к ИГ граждане соседних Армении стран (Грузия, Азербайджан), и рост радикальных настроений в регионе из-за существующих конфликтов и т.д.
В эпицентре проходящих после доклада обсуждений были последние развития в регионе, в частности, столкновение российско-турецких интересов, а также поражение российского бомбардировщика турецкой стороной. Участники обратились к анализу возможных мотивов подобного шага, к рассмотрению возможных сценариев развития и к вытекающим из этих сценариев вызовам для Армении, поскольку последняя является стратегическим союзником России.
В конце обсуждения участникам была дана возможность представить свои подходы по эффективности международной борьбы с терроризмом и выступить с собственными предложениями по решению проблемы. Участники тренинга представили также свою точку зрения по возможной стратегии Армении в борьбе с терроризмом. В числе поднятых вопросов был и следующий: необходимо ли Армении выступить с собственной инициативой, цель которой способствовать борьбе с терроризмом своего стратегического союзника – Российской Федерации, дружественного Ирана и западных союзников, объединившихся в коалицию против терроризма?
Что касается эффективности борьбы с терроризмом и возможных действий по данному вопросу, то, по мнению большинства участников, борьба против терроризма не может быть эффективной, если борющиеся с ним силы, в частности, Запад и РФ не объединят свои усилия, создав единую коалицию. В этом вопросе предложения участников по поводу возможной роли Армении были различны. Например, предлагается официальное признание ИГ террористической организацией со стороны Национального собрания РА, инициирование со стороны армянской делегации осуждающей терроризм резолюции на сессии ПАСЕ, включение Армении в рамках борьбы с терроризмом в различные гуманитарные миссии, предоставление гуманитарной помощи странам, пострадавшим от терроризма и т.д.