Երիտասարդները քննարկել են հարավկովկասյան հակամարտությունները և ԻՊ-ի դեմ պայքարը
Հարավային Կովկասի հակամարտությունների նմանություններն ու տարբերությունները, Իսլամական պետության գործունեությունն ու դրա դեմ պայքարը քննարկվել են նոյեմբերի 27-ին Երևանում տեղի ունեցած թրեյնինգի ժամանակ:
Թրեյնինգն անցկացվել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախաձեռնությամբ «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագրի շրջանակներում, որը իրականացվում է ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից: Երիտասարդ քաղաքագետների, տնտեսագետների, պատմաբանների, լրագրողների և տարբեր բուհերի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ զեկույցներով հանդես են եկել «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ վարչության անդամ, ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայի ասպիրանտ Աննա Կարապետյանը և «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն»  ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Լիանա Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում առկա հակամարտություններին, դրանց ընդհանուր և տարբերվող բաղադիչներին՝ փորձագետ Աննա Կարապետյանն առանձնացրել է Ղարաբաղյան, Աբխազական և Հարավօսական հակամարտությունները: Անդրադարձ է կատարվել ինչպես դրանց զարգացմանն ու տրանսֆորմացիաներին, այնպես էլ բանակցային գործընթացի զարգացումներին և յուրահատկություններին:
Հակամարտությունների նմանությունների թվում քննարկվել են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են դրանց հիմքում դրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքն ու դրա իրացմանն ուղղված քայլերը, հակամարտությունների կարգավորման որոշ բաղադրիչներ՝ փախստականների վերադարձ, զորքերի դուրսբերման պահանջ, միջազգային խաղաղապահների տեղակայում և այլն: Տարբերությունների թվում առանձնացվել է բանակցային ձևաչափերի յուրահատկությունը՝ մասնավորապես ԼՂՀ բանակցություններում ուղղակիորեն ներգրավված չլինելը, քննարկվել են ձևաչափերից յուրաքանչյուրի արդյունավետությունն ու դրանց հիմքում դրված տրամաբանությունը, անդրադարձ է կատարվել նաև միջնորդների ընտրությանը, դրանց աշխատանքի արդյունավետությանը: Թրեյնինգի մասնակիցները բարձրացրել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության արդյունավետության հարցն ու քննարկել, թե որքանով է ռիսկային այլ հարթակներում Ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող խնդիրների քննարկումը, ինչպես կարելի է կանխել դրանց բացասական ազդեցությունը:
Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաև այն դրույթին, որ ի տարբերություն Ղարաբաղյան հակամարտության՝ Հարավային Օսիան և Աբխազիան, օգտվելով Ռուսաստանի կողմից ճանաչված լինելու հանգամանքից, պաշտոնական համաձայնագիր են կնքել ՌԴ-ի հետ՝ իրենց անվտանգության ապահովման խնդրանքով՝ դրանով իսկ լեգիտիմացնելով ռուսական զորքերի և զինտեխնիկայի առկայությունն իրենց սահմաններին:
Հակամարտությունների յուրահատկության տեսանկյունից առանձին քննարկվել է նաև Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի հանդեպ Վրաստանի որդեգրած քաղաքականությունը՝ մասնավորապես դրանց մշակութային, տնտեսական ինտեգրմանն ուղղված ռազմավարությունը: 2012թ.-ից սկսած՝ Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև ուղիղ երկխոսությունը (փոխարտգործնախարարի և վարչապետի հատուկ բանագնացի մակարդակով) ևս քննարկվել է որպես հակամարտության կարգավորման, կողմերի միջև վստահության կառուցման, տնտեսական հարաբերությունների վերականգնմանն ուղղված կարևոր քայլ:
Մասնակիցներին առաջարկվել է մշակել Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում վստահության կառուցման միջոցառումներ, որոնք կարող են իրենց նպաստը բերել կողմերի միջև առողջ երկխոսությանն ու առաջ մղել բանակցային գործընթացը: Մասնակիցներն առաջարկել են հակամարտության երեք կողմերի միջև երկխոսության տարբեր հարթակներ՝ ԶՈՒ հրամանատարների, սփյուռքերի ներկայացուցիչների մակարդակով, առաջարկվել է որպես վստահության միջոց վերացնել Ադրբեջանի «սև ցուցակի» քաղաքականությունը, քայլեր ձեռնարկել տնտեսական հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ, ինչպես նաև դիտորդներ ուղարկել միմյանց ընտրություններին, անցկացնել դասագրքերի մոնիթորինգ, կնքել ուժի չկիրառման մասին նոր համաձայնագիր և այլն:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Մերձավոր Արևելքում ահաբեկչության դեմ  պայքարի շուրջ տեղի ունեցած զարգացումներին, մասնակիցներին ներկայացվել է այսօր տարածաշրջանում ակտիվ գործունեություն ծավալող Իսլամական պետություն ահաբեկչական կազմակերպության ստեղծման նախապատմությունը:  Զեկույցի շրջանակներում փորձագետ Լիանա Հովհաննիսյանը անդրադարձել է նաև պատմական առանցքային այն իրադարձություններին (պատերազմ Աֆղանստանում, Ամերիկյան զորքերի ներխուժում Իրաք, Սադամ Հուսեյնի վարչակարգի տապալում և այլն), որոնք պարարտ հող նախապատրաստեցին տարածաշրջանում ծայրահեղական ուժերի ձևավորման համար:
Թրեյնինգի ընթացքում հանգամանորեն քննարկվել են նաև տարբեր ահաբեկչական կազմակերպություններին միացող մարդկանց դրդապատճառները: Դրանց շարքում առանձնացվել է վարչակարգի փոփոխության, տարածաշրջանում շարունակվող ռազմական գործողությունների հետևանքով երկրներում ստեղծված բարդ  տնտեսական իրավիճակը, նախկին վարչակարգի անդամների մարգինալ կարգավիճակը (նախկին պաշտոնյաներ, ովքեր ստեղծված նոր վարչակարգերում այլևս չունեն ինքնադրսևորման հարթակ, այն հաճախ գտնում են տարբեր ահաբեկչական խմբերի կազմում) և այլն:
Թեմայի շուրջ մասնակիցների շրջանակում ակտիվ քննարկվում է ծավալվել այն հարցի վերաբերյալ, թե իրականում արտաքին քաղաքական խաղացողներից (ԱՄՆ, ՌԴ, տարածաշրջանում սուննիական և շիական առանցքի երկրներ) ում շահերից էր ի սկզբանե   բխում «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական կազմակերպության հայտնվելը տարածաշրջանում: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև այն հնարավոր աղբյուրներին (պետություններ, դոնորներ Ծոցի երկրներից, Արևմուտքից, նավթի եկամուտներ և այլն),  որոնց կողմից ԻՊ-ն ստանում է իր հիմնական ֆինանսական ռեսուրսները:
Քննարկվել են նաև Իսլամական պետության գործունեությունից Հարավային Կովկասի համար բխող հնարավոր մարտահրավերները: Մարտահրավերների թվում առանձնացվել է ՀՀ հարևան երկրներից (Վրաստան, Ադրբեջան) ԻՊ-ին միացող զինյալների թիվը, տարածաշրջանի հակամարտությունների համատեքստում ծայրահեղական տրամադրություններից աճող մարտահրավերները և այլն:
Զեկույցին հաջորդող քննարկման կիզակետում տարածաշրջանում վերջին զարգացումներն էին՝ մասնավորապես տարածաշրջանում ռուս-թուրքական շահերի բախումը, ինչպես նաև Թուրքիայի կողմից ռուսական ուղղաթիռի  խոցումը: Մասնակիցները անդրադարձել են Թուրքիայի այս քայլի հնարավոր իրական դրդապատճառներին, իրադարձություների զարգացման հնարավոր սցենարներին և ՀՀ-ի՝ որպես ՌԴ ռազմավարական գործընկերոջ մարտահրավերին՝ բխող այդ սցենարներից:
Քննարկման վերջում մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռվել ներկայացնելու սեփական մոտեցումներն ահաբեկչության դեմ միջազգային  պայքարի արդյունավետության շուրջ և հանդես գալու խնդրի լուծման իրենց պատկերացրած առաջարկներով: Մասնակիցները ներկայացրել են նաև իրենց տեսակետը ահաբեկչության դեմ պայքարում ՀՀ որդեգրած ռազմավարության շուրջ: Բարձրացված հարցադրումների շարքում էր՝ արդյո՞ք ՀՀ-ն չպետք է այս հարցում հանդես գա սեփական նախաձեռնությամբ, որի նպատակը կլինի աջակցել պայքարում ընդգրկված իր ռազմավարական դաշնակցին՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, բարեկամ Իրանին և ահաբեկչության դեմ պայքարի կոալիցիայում ընդգրկված իր Արևմտյան գործընկերներին:
Ինչ վերաբերում է ահաբեկչության դեմ պայքարի արդյունավետությանը և այս հարցում հնարավոր գործողություներին, ապա մասնակիցների մեծ մասի կարծիքով ահաբեկչության դեմ պայքարը չի կարող արդյունավետ լինել, եթե ահաբեկչության դեմ պայքարող ուժերը՝ մասնավորապես Արևմուտքը և ՌԴ-ն, չմիավորեն իրենց ուժերը՝ ահաբեկչության դեմ պայքարում ստեղծելով միասնական կոալիցիա: Այս հարցում Հայաստանի Հանրապետության հնարավոր դերակատարման վերաբերյալ մասնակիցների առաջարկները տարբեր էին, ինչպես, օրինակ, ՀՀ խորհրդարանի կողմից ԻՊ-ին՝ որպես ահաբեկչական կազմակերպության ճանաչում, ԵԽԽՎ նստաշրջանում ՀՀ պատվիրակության կողմից ահաբեկչությունը դատապարտող բանաձևի նախաձեռնում, ՀՀ-ի՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում տարբեր հումանիտար առաքելություններում ընդգրկում, ինչպես նաև ահաբեկչությունից տուժած երկրներին հումանիտար օգնության տրամադրում և այլն:

Armenia: Young People Discuss South Caucasian Conflicts and Struggle Against IS
The similarities and differences among the conflicts in the South Caucasus, the activity of the Islamic State and fight against it were discussed during the training on November 27 in Yerevan.
The training was initiated by NGO "European Integration" in the framework of the project  "The Voice of Youth 4. New Season" supported by the Ministry of Sport and Youth Affairs of the RA. Board member of NGO "Europeaan Integration", PHD of Public Administration Academy of the RA  Anna Karapetyan and expert of  Public Relations and Information Center State Non-Commercial Organization Liana Hovhannisyan presented their reports during the meeting with young politicians, economists, historians, journalist and students from different universities.
Refereeing to the conflicts in the South Caucasus, their common and different features, expert Anna Karapetyan focused on Karabakh, Ankhazian and South Ossetian conflicts. Both the developments and transformation as well as the progress and the peculiarities of the negotiation processes of the conflicts were touched upon.
Among the peculiarities of the conflicts the issues such as self-determination of the nations and the necessary steps for its realization, some components of conflict resolution, return of refugees, the necessity of  bringing  out the military forces, deployment of international peacekeepers and so on were discussed. The peculiarities of negotiation formats, particularly direct involvement of NKR in the negotiations, the effectiveness of each of the negotiation formats and the logic were identified. A reference was also made to the choice of mediators and the effectiveness of their work. The participants of the training raised the issue of the effectiveness of the co-chairs’ work and touched upon  the risks involved in discussing the issues connected with the Karabakh conflict on other platforms and the way to prevent this negative impact.
A reference was also made to the fact that in contrast to NKR, South Ossetia and Abkhazia, taking advantage of their recognition by the Russian Federation, signed an official agreement with the RF asking to guarantee their security, which automatically legitimized the existence of Russian forces and military equipments on their borders.
In the context of the peculiarities among the conflicts, the Georgian politics of cultural, economic integration towards South Ossetia and Abkhazia was separately discussed. The direct dialogue between Russia and Georgia (on the level of a Deputy Minister and Prime Minister Special Envoy) was also discussed as an important step for trust-building and for recovering economic relations.
The participants were offered to suggest possible mechanisms of trust building in the context of Karabakh conflict which can contribute to the healthy dialogue among the sides and boost the negotiation processes. The participants suggested the negotiation among the sides on different levels such as the one among military commanders and Diaspora representatives. As a trust-building measures several suggestions were made - to quite the Azerbaijani "black list" policy,  to make steps for reestablish economic relations, to send observers to each other elections, to conduct  text  books monitoring , to sign a new non-use of force agreement, etc.
Separately a reference was made to the development around the fight against terrorism in the Middle East. The participants were presented the history of the formation of Islamic State terrorist group. In this context expert Liana Hovhannisyan touched upon those core historical events (war in Afghanistan, the invasion of the US troops to Iraq, the overthrow of Saddam Hussein, etc.) that prepared a fertile ground for the emergence of extremist forces in the region.
During the training a detailed review was made to the motives that make people join terrorist groups, among them the regime change, the economic hardships because of ongoing military operations in the region, the marginal status of the former regime representatives (the former official who do not have appropriate platform to express themselves in the new situation, usually find it among the terrorist groups) and so on.
The participants engaged in an active debate trying to understand  in whose  interests   the emergence of Islamic State in the region from the main political players (US, RF, Sunni and Shia axis in the region) was. In this context a reference was also made to the possible main  sources from where the Islamic State is financed (states, donors, Gulf states, the West, profit from the money industry etc).
The possible challenges for the South Caucasus coming from the activity of Islamic State were also discussed.  Among those challenges the number of people joining Islamic State from neighboring countries (Georgia, Azerbaijan), the rise of extremist moods in the context of the regional conflicts, etc. were also identified.
The core discussion, following the report was on the recent developments in the region, particularly clash of Russian-Turkish interests in the region and the destroyed Russian helicopter. The participants made assumptions on the real motives of Turkey in destroying Russian helicopter, possible scenarios of the development of events, and the challenges for Armenia as a strategic partner of RF coming from those scenarios.
At the end of the discussion the participants were given an opportunity to present their viewpoints on the effectiveness of the international fight against terrorism and suggest their own solutions to the problem. The participants also presented their stance on Armenia’s present policy towards fight against terrorism. The question raised was as follows: shouldn’t Armenia present its own initiative, the aim of which will be to support its strategic ally Russian Federation, its friend Iran and the Western colleagues involved in the fight against terrorism?
As for the effectiveness of the fight against terrorism and possible actions in this context, according to the majority of the participants the fight against terrorism cannot be effective unless Russia and the West combine their efforts to form a single coalition in the fight against terrorism.  In this context the participants had different opinions on Armenia’s possible role in it. Among the suggestions were recognition of the Islamic State as a terrorist organization by the RA Parliament, initiating a resolution in the PACE which will condemn terrorism, RA’s involvement in different humanitarian missions, humanitarian assistance to the countries suffered by terrorism, etc.