Գերմանիայի ԱԳ նախարարը չհայտարարված այցով ժամանել է Իրաք
Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը երկուշաբթի անվտանգության նկատառումներով չհայտարարված այցով ժամանել է Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադ, հայտնում է DPA գործակալությունը։
«Իրավիճակի կայունացումն Իրաքում նույնքան կարևոր է, որքան Սիրիայի համար քաղաքական լուծման որոնումը»,- հայտարարել է Շտայնմայերը ժամանումից անմիջապես հետո՝ նշելով, որ Գերմանիան պատրաստ է օգնություն ցուցաբերել Իրաքին ծանր ժամանակներում։
Իրաքում Գերմանիայի ԱԳ նախարարնը հանդիպումներ կունենան երկրի նախագահ Ֆուադ Մասումի և վարչապետ Հեյդար Ալ-Աբադիի հետ։
Դեկտեմբերի 4-ին Բունդեստագը ձայների մեծամասնությամբ հավանության է արժանացրել Իրաքում և Սիրիայում հակաահաբեկչական գործողություններում Բունդեսվերի մասնակցությանը:

Глава МИД Германии прибыл с необъявленным визитом в Багдад
Министр иностранных дел ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер прибыл в понедельник с необъявленным визитом в иракскую столицу Багдад. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство DPA.
"Стабилизировать ситуацию в Ираке также важно, как и поиски политического решения для Сирии", - заявил сразу после прибытия Штайнмайер. По его словам, Германия поможет Ираку в эти "по-настоящему трудные и горячие времена".
Как ожидается, министр встретится с президентом Ирака Фуадом Маасумом и премьер-министром Хейдаром аль-Абади.
4 декабря германский Бундестаг утвердил участие Бундесвера в антитеррористической миссии в Сирии и Ираке.