Ցեղասպանության կանխարգելումը միջազգային իրավունքով սահմանված պարտավորություն է. Պան Գի Մուն
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Կի Մունն ուղերձ է հղել Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա առթիվ:
ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի փոխանցմամբ՝ Պան Կի Մունի ուղերձում ասված է.
«Այսօր մենք նշում ենք Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը: Այն համընկնում է 1948 թվականի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու ու պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման տարեդարձի հետ:
Այժմ ճիշտ ժամանակն է վերահաստատելու միջազգային այս լուրջ հանցագործությունը կանխելու մեր հանձնառությունը, հարգանքի տուրք մատուցելու զոհերի հիշատակին և վերասահմանելու իրավական պաշտպանության միջոցների և փոխհատուցման իրավունքը՝ համաձայն միջազգային իրավունքի նորմերի:
Ցեղասպանության կանխարգելումը ենթադրում է առավել մեծ ուշադրություն դարձնել նախազգուշացնող նշաններին և պատրաստ լինել անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել դրանց դիմակայելու համար: Սա է իմ`«Մարդու իրավունքներն՝ առաջնային ճակատում» նախաձեռնության նպատակը:
Ի վերջո, ցեղասպանությունը հանկարծակի տեղի չի ունենում, այն ժամանակի ընթացքում ծավալվում է: Դա հակամարտության դիպվածային հետևանք չէ, այլ շատ հաճախ համակարգված, ծրագրված, հստակորեն թիրախավորված մի երևույթ, որ կարող է տեղի ունենալ նաև ոչ միայն հակամարտության պայմաններում:
Այսօր ամբողջ աշխարհում անհանդուրժողականությունն ու այլատյացությունը վերընթաց աճ են ապրում: Այս վտանգավոր «մենք ընդդեմ նրանց» երևույթի դինամիկան հաճախ չարաշահվում է` արդարացնելու ինքնության տարբեր ձևերի, այդ թվում կրոնի, ազգային պատկանելության կամ այլ ձևերի հիման վրա իրականացվող համայնքների բացառումը և մերժելու աջակցությունը, սահմանափակելու մարդու իրավունքներն ու իրագործելու բռնության դաժան գործողություններ:
Ցեղասպանության կանխարգելումը միջազգային իրավունքով սահմանված յուրօրինակ պարտավորություն է: Սա հստակորեն սահմանվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի ու այլ դատական մարմինների կողմից: Կառավարությունները պետք է գործեն ելնելով այս հրամայականից` իրենց ներդրումն ունենալով կանխարգելման ու կանխարգելիչ գործողությունների ձեռնարկման ոլորտում: Միջազգային այս նոր հիշարժան օրվա առթիվ եկե՛ք գիտակցենք առավել միահամուռ աշխատելու անհրաժեշտությունը՝ պաշտպանելով անհատներին մարդու իրավունքների  կոպիտ խախտումներից և սատար կանգնելով համայն մարդկությանը»:

Ban Ki-Moon Issues a Statement on International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide
UN Secretary General Ban Ki-Moon has issued a message on the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime, Armenpress informs citing UN office in Yerevan,
The statement particularly reads:
"Today, we observe the first-ever International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. This occasion also coincides with the anniversary of the adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide in 1948.
This is an ideal time to reaffirm our commitment to prevent this serious international crime, honor the memory of the victims, and reaffirm the right to remedies and reparation, as recognized in international law.
Preventing genocide means paying more attention to the warning signs, and being prepared to take immediate action to address them.  This is the spirit of my Human Rights up Front initiative.
After all, genocide does not just happen; it unfolds over time.  It is not part of the accidental "fallout" of conflict; most often, it is systematic, planned, with precise targets, and it can also take place outside of conflict situations.
Across the world today, intolerance and xenophobia are on the rise. A dangerous "us versus them" dynamic is often being exploited to justify the exclusion of communities based on different forms of identity such as religion, ethnicity or other, and to deny assistance, restrict human rights and perpetrate atrocious acts of violence.
The prevention of genocide is a specific obligation under international law.  The International Court of Justice and other judicial bodies have made that very clear.  Governments must act on this imperative by investing in prevention and taking preventive action.  On this new international observance, let us recognize the need to work together more concertedly to protect individuals from gross human rights violations and uphold our common humanity."