ՄԱԿ ԱԽ-ը կընդունի բանաձև ԻՊ ֆինանսավորման միջոցները կանխելու նպատակով
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 15 ազգերի ֆինանսների նախարարները մտադիր են ընդունել բանաձև, որի նպատակն է կանխել «Իսլամական պետության» ֆինանսավորման միջոցները:
Բանաձևի նախագիծը հիմնված է 1999 թվականին Ալ-քաիդա ջիհադիստական խմբավորմանը թիրախավորելու նպատակով ընդունված բանաձևի վրա:
Այն կոչ է անում երկրներին «ակտիվորեն շարժվել և վճռականորեն կանխել այնպիսի միջոցների հոսքը»,  ինչպիսիք են, օրինակ, նավթի և հին ու արժեքավոր իրերի մաքսանենգությունը, հաղորդում է BBC-ն:
Ենթադրվում է, որ  ԻՊ –ն աշխարհի ամենահարուստ ահաբեկչական խմբավորումն է:
Վերջերս իրականացված ուսումնասիրության  համաձայն՝ խմբավորման ամսական եկամուտը կազմում է  80 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

UN Security Council Finance ministers from the 15 nations plan to adopt a resolution which aims to cut "Islamic State" funds.
The draft resolution is based on one that was first passed in 1999 to target the rival jihadist group, al-Qaeda.
It calls on countries to "move vigorously and decisively to cut the flow of funds" to IS, such as by preventing its smuggling of oil and antiquities, BBC reports.
The militant group is thought to be the world's wealthiest. According to a recent survey its monthly revenue was estimated to $80m (£53m).