Շենգենյան գոտու 7 երկիր ներքին սահմանների վերահսկողություն է սահմանել. Եվրահանձնաժողով
Շենգենյան գոտու տարածքում ներքին սահմանների վերահսկողության ժամանակավոր վերականգման մասին օրենքը ներգաղթյալների անօրինական հոսքը դադարեցնելու նպատակով կիրառում է 7 երկիր: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Նատաշա Բերտոն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Այս պահին երեք երկիր՝ Նորվեգիան, Շվեդիան և Դանիան, վերահսկողություն են սահմանել սահմանների մասին Շենգենյան համաձայնագրի 25-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ պայմանավորված անկանխատեսելի իրադրություններով: Եվս չորս երկրներ՝ Ավստրիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան և Մալթան, վերահսկողության միջոցառումներ են իրականացնում 24-րդ հոդվածով՝ պայմանավորված կանխատեսելի իրադրություններով», - Բրյուսելում լրագրողներին ասել է նա:
Արտաքին սահմանների վերահսկողության եվրոպական Frontex գործակալության տվյալներով՝ 2015 թվականին Եվրամիություն է ժամանել ավելի քան 1.2 մլն ներգաղթյալ։

ЕК: контроль на внутренних границах Шенгена применяют семь стран
Статьи законодательства о временном введении пограничного контроля на внутренних границах Шенгенской зоны в целях пресечения притока нелегальных мигрантов применяют семь стран - Норвегия, Швеция, Дания, Австрия, Германия, Франция и Мальта, сообщает РИА Новости со ссылкой на представителя Еврокомиссии Наташа Берто.
"В настоящее время три страны – Норвегия, Швеция и Дания ввели контроль на основании 25-й статьи - в связи с непредвиденными обстоятельствами. Еще четыре страны – Австрия, Германия, Франция и Мальта - принимают меры контроля в соответствии со статьей 24 – в связи с прогнозируемыми обстоятельствами", - сказала она журналистам в Брюсселе.
По данным европейского агентства по контролю за внешними границами Frontex, за 2015 год в Евросоюз прибыли более 1,2 миллиона мигрантов.