Վրաստանը մտադիր է կրկնապատկել Ռուսաստանից ստացվող գազի ծավալը
Վրաստանը մտադիր է երկու անգամ ավելի շատ ռուսական գազ գնել: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն:
«Մենք շարունակում ենք բանակցությունները «Գազպրոմ»-ի հետ՝ նպատակ ունենալով լրացուցիչ ծավալներով գազ ստանալ երկրի աճող պահանջմունքները բավարարելու համար»,- «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության եթերում ասել է Կալաձեն: Նա հայտնել է, որ հունվարի 20-ին այդ հարցի շուրջ Վիեննայում հերթական հանդիպումը կկայանա «Գազպրոմ»-ի ներկայացուցիչների հետ:
Սպասվում է, որ երկրի գազի պահանջարկում ռուսական գազի մասնաբաժինը 2016 թվականին 12 տոկոսից կդառնա 20 տոկոս: Այժմ Վրաստանի գազի հիմնական մատակարարն Ադրբեջանն է:
- Լավրովը հույս է հայտնել, որ Վրաստանի հետ ուղիղ ավիահաղորդակցությունը կվերականգնվի Ես ուրախ եմ, որ մարդկանց միջև շփումներն ակտիվորեն զարգանում են։ Անցյալ տարի ինձ ասացին, որ Վրաստանի ՀՆԱ-ն աճել...

Грузия планирует покупать вдвое больше российского газа
В наступившем году Грузия намерена покупать вдвое больше российского газа, сообщил вице-премьер, министр энергетики Грузии Каха Каладзе.
"Мы продолжаем переговоры с "Газпромом" с целью получения дополнительных объемов газа для обеспечения возросших потребностей в нем страны", - сообщил Каладзе в эфире телекомпании "Рустави 2".
Ожидается, что доля российского природного газа возрастет в 2016 году с нынешних 12% до 20%.
По данным грузинского вице-премьера, 20 января в Вене состоится очередная встреча с представителями "Газпрома" по этому вопросу, передает "Комсомольская правда".
Сейчас основным поставщиком газа в Грузию является Азербайджан. А Грузия получает 12% от общего объема поставок российского газа в Армению в качестве платы за его транзит. С 2007 года российский газ страна не закупает.