Իրանը Արևմուտքի հետ հարաբերությունների նոր սրացում չի ակնկալում
Թեհրանի կողմից նոր բալիստիկ հրթիռների փորձարկումն առաջ է բերել ԱՄՆ Կոնգրեսի սուր արձագանքը: Ամերիկյան Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փոլ Ռայանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակելու է նորանոր պատժամիջոցներ կիրառել Թեհրանի դեմ, քանի դեռ «այս ռեժիմը չի հրաժարվել ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների նկատմամբ իր ագրեսիվ և սադրիչ պահվածքից», - գրում է РИА ФАН-ը:
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցչի կարծիքով` Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռների փորձարկումը միջազգային օրենքների խախտում է: ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մարք Թոներն էլ, իր հերթին, հայտնել է, որ երկրի ղեկավարությունը մտադիր է ուսումնասիրել միջադեպը և անհրաժեշտության դեպքում Իրանի դեմ «միակողմանի պատժամիջոցների» հարցը ներկայացնել ՄԱԿ-ի ԱԽ:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին իրանական լրատվամիջոցները հայտնեցին «Վելայաթ 1» հրթիռների զորավարժության ավարտի մասին, որի շրջանակներում մի քանի բալիստիկ հրթիռներ են փորձարկվել: Դրանցից Qadr-F տիպի հրթիռը 2000 կիլոմետր հեռահարություն ունի:
Իրանական իշխանությունները հայտարարում են, որ բալիստիկ հրթիռների փորձարկումները չեն հակասում ո'չ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրին, ո'չ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի №2231 բանաձին, որի համաձայն միջուկային համաձայնագրի գործելուց հետո ևս 8 տարի Իրանը պետք է զերծ մնա միջուկային զենք տեղափոխող բալիստիկ հրթիռներ փորձարկելուց: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ-ի խոսնակը: Ըստ իրանական իշխանությունների` հրթիռները նախատեսված չեն միջուկային մարտական գլխիկներ տեղափոխելու համար, և Իրանն ատոմային զենք մշակելու մտադրություն չունի:
Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռների կիրառման հարցը միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց նաև 2015 թվականի հոկտեմբերին՝ վտանգի տակ դնելով Իրանի և միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջև կնքված միջուկային համաձայնագիրը: ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան դիմեցին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցային հանձնաժողովին՝ խնդրելով հետաքննել Իրանի կողմից միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների վերջին փորձարկման միջադեպը:
Սակայն, իրականում, այս հարցի շուրջ միջազգային հանրության շրջանում միակարծություն չկա: Շատ երկրներ չեն ցանկանում նոր պատժամիջոցների կիրառմամբ հարված հասցնել Իրանի հեր հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Իրանում ևս Արևմուտքի հետ հարաբերությունների նոր սրացում չեն ակնկալում:
Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռների փորձարկումն անհանգստություն է առաջացնում հատկապես Իսրայելում, որտեղ կարծում են, որ դրանք ուղղված են իրենց դեմ: Իսրայելին հանգստացնելու նպատակով նախօրեին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը Երուսաղեմում Իսրայելի վարչապետի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ եթե Իրանը խախտի միջուկային գործարքի պայմանները, «ԱՄՆ-ը գործելու է»:

Iran does not Want New Confrontation with the West
Testing new ballistic missiles by Iran caused a sharp reaction in the US Congress. The speaker of the Congress Paul Ryan told that the US would continue to apply new sanctions against Tehran as long as "this regime does not abandon its aggressive and provocative behavior towards the US and its allies".
According to the representative of the US Congress, testing the ballistic missiles by Iran is a violation of international laws. US State Department spokesman Mark Toner, in turn, said that their leadership intends to investigate the incident and, if necessary, issue "unilateral sanctions" against Iran to the UN Security Council.
Recently Iranian media informed about the end of "Vilayat-1" missile exercises, in the framework of which several ballistic missiles had been tested. The Qadr-F-type missile, for instance, has a range of 2,000 kilometers.
Iranian authorities claim that the ballistic missile tests contradict neither to the joint comprehensive action program, nor the UN Security Council resolution №2231, according to which another 8 years after the nuclear agreement Iran has to refrain from testing ballistic missile which can transfer nuclear weapons. According to the Iranian authorities these missiles are not supposed to carry nuclear military warheads, and Iran has no intention to develop nuclear weapons.
The question of using ballistic missiles by Iran has been in the center of international attention since October 2015, jeopardizing the nuclear agreement between the "Six" international mediators and Iran. The United States, Britain, France and Germany appealed to the sanctions committee of the UN Security Council, asking them to investigate the latest incident of testing medium-range ballistic missiles by Iran.
However, in reality, there is no unanimity on this issue among the international community. Many countries do not want to use new sanctions thus damaging the process of normalization of relations with Iran. Iran in turn does not expect a new round of confrontation with the West.
Testing ballistic missile by Iran worries especially Israel, where people think that they are directed against them. In order to appease Israel, yesterday after a meeting with Israeli Prime Minister in Jerusalem, the US Vice President Joe Biden said that if Iran violates the terms of the nuclear deal, "the US would act."