Թուրքիայի ահաբեկչությունները՝ քրդերի դեմ պատերազմն ուժեղացնելու պատրվակ
Թուրքական իշխանությունները նոր թափով շարունակում են հարվածներ հասցնել քրդերի դիրքերին Թուրքիայի հարավարևելյան նահանգներում, ինչպես նաև Իրաքի հյուսիսում: Ընդ որում, երկրի ղեկավարությունը հմտորեն օգտագործում է վերջին շրջանում Թուրքիայում հաճախակի դարձած ահաբեկչությունները՝ քրդերի դեմ «հակաահաբեկչական» գործողությունները սաստկացնելու համար: Գրեթե յուրաքանչյուր ահաբեկչական հարձակման ժամանակ թուրքական իշխանությունները մատնացույց են անում ահաբեկիչների և քրդերի միջև կապը՝ ընդգծելով քրդերի դեմ պայքարը շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Հիշեցնենք, որ «հակաահաբեկչական» գործողությունները Թուրքիայի հարավարևելքում սկսվել էին 2015 թվականի հուլիսին: Թուրքական իշխանությունները 2015 թվականի դեկտեմբերի 14-ից պարետային ժամ էին սահմանել Դիարբեքիր քաղաքի Սուր շրջանում, Շիրնաք նահանգի Ջիզրե և Սիլոփի քաղաքներում, ինչպես նաև Մարդին նահանգի մի շարք շրջաններում: 2016 թվականի փետրվարին հայտարարվեց, որ Թուրքիայի անվտանգության ուժերը հաջողությամբ ավարտել են քուրդ զինյալների դեմ իրենց գործողությունները Ջիզրե քաղաքում: Միաժամանակ հայտնի դարձավ, որ Ջիզրեում պարետային ժամը դեռ որոշ ժամանակ պահպանվելու է:
Իսկ հիմա թուրքական իշխանությունները հայտարարում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դեմ նոր «հակաահաբեկչական» օպերացիայի մեկնարկի մասին: Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Էֆքան Ալան հայտնել է, որ երկրի հարավարևելյան 7 շրջաններում անժամկետ շուրջօրյա պարետային ժամ է գործում, հայտնում է РИА Новости-ն:
Թուրքական Anadolu գործակալության տվյալներով, այս ամիսների Թուրքիայի հարավարևելյան նահանգներում տեղի ունեցող բախումների հետևանքով թուրքական անվտանգության ուժերի ավելի քան 300 անդամ է սպանվել: Սպանված քրդերի մասին հստակ տվյալներ չկան: Թուրքական անվտանգության ուժերը հայտնում են PKK-ի սպանված հազարավոր ահաբեկիչների մասին:
Մինչդեռ իրավապաշտպան կազմակերպություններն ահազանգում են, որ սպանվածների շարքերում մեծ է խաղաղ բնակիչների քանակը: Իրավապաշտպանների կարծիքով թուրքական իշխանությունների գործողությունները «զանգվածային պատիժ են հիշեցնում»:

Теракты в Турции – повод ужесточить войну против курдов
Турецкие власти с новой силой продолжают наносить удары по позициям курдов в юго-восточных провинциях Турции, а также на севере Ирака. При этом руководство страны умело использует теракты, которые в последнее время стали частыми в Турции - для того, чтобы ужесточить войну против курдов. Во время каждой террористической атаки турецкие власти указывают на связь между террористами и курдами, подчеркивая важность продолжения "антитеррористической" операции против курдов.
Напомним, что "антитеррористическая" операция в юго-востоке Турции началась в июле 2015 года. В декабре турецкие власти ввели комендантский час в районе Сур города Диарбекир, в городах Джизре и Силопи провинции Ширнак, а также в некоторых районах провинции Мардин. В феврале 2016 года турецкие власти заявили, что силы безопасности завершили операцию против курдских боевиков в городе Джизре. Одновременно стало известно, что комендантский час в городе будет сохранен на некоторое время.
А сейчас турецкие власти заявляют о начале новой операции против Рабочей партии Курдистана (PKK). Министр внутренних дел Турции Эфкан Ала сообщил о введении круглосуточного комендантского часа в семи районах на юго-востоке страны, сообщает РИА Новости. "Круглосуточный комендантский час действует в городе Ширнак и семи районах на юго-востоке", - заявил турецкий министр.
По данным турецкого агентства Anadolu, в результате столкновений на юго-востоке страны более 300 членов турецких сил безопасности были убиты. Об убитых курдах точных данных нет. Турецкие силы безопасности заявляют о том, что тысячи террористов PKK были убиты.
Однако правозащитные организации предупреждают, что в числе убитых - большое количество гражданских лиц. По мнению правозащитников, действия турецких властей напоминают "массовое наказание". Только на этот раз мишенью для расправы стали курды.