Բաց նամակ Քլինթոնին Ղարաբաղից
«Ժողովուրդը, ճիշտ է, տխուր է, բայց շատ հանգիստ», - վստահեցնում է Ստեփանակերտում ապրող «Հելսինկյան նախաձեռնություն - 92» ոչ կառավարական կազմակերպության ղեկավար, ակտիվ հասարակական գործիչ Կարեն Օհանջանյանը, ում կարծիքով իրավիճակը նորմալ ու բնականոն է Ստեփանակերտում և շատ կազմակերպված սահմանին:
Կարեն Օհանջանյանը, ով ակնկալում է միջազգային հանրության կողմից լուրջ արձագանք ստեղծված իրավիճակին, անձամբ նամակ է գրել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար, ներկայիս նախագահի թեկնածու, դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոնին, հորդորելով բարձրաձայնել այն բռնությունների մասին, որոնք այժմ տեղի են ունենում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
«Հարգելի՛ տիկին Քլինթոն, նախևառաջ ուզում եմ արտահայտել իմ մեծագույն համակրանքը Ձեր նախընտրական քարոզարշավի հանդեպ, և մաղթում եմ Ձեզ դառնալ ԱՄՆ առաջին կին նախագահը», - մասնավորապես գրել է Օհանջանյանն իր բաց նամակում, - «Այս օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ ռազմական օպերացիա են սկսել ԼՂՀ դեմ, և մենք մեծ թվով զոհեր ունենք երկու կողմերից էլ: Հիշում եմ, որ դուք դեռևս պետքարտուղարի Ձեր պաշտոնում Աստանայում նախարարական գագաթաժողովի ժամանակ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով ծանրակշիռ ելույթ ունեցաք: Ես գիտեմ, որ դուք խաղաղության և արդարության կրքոտ ջատագով եք, և այս առումով մեծ աջակցություն կլինեք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ ժողովրդի համար», - եզրափակել է իր խոսքը Կարեն Օհանջանյանը:
Հասարակական գործչի խոսքերով՝ ինքն ու գործընկերները հնարավորինս տարածել են այս նամակը թե՛ բոլոր սոցցանցերով, թե՛ տարբեր ԶԼՄ-ներով: Օգնության կոչն ու հորդորը հասցրել են նաև Եվրոպական միության ղեկավարության մի շարք ներկայացուցիչների: Չնայած ղարաբաղցի ակտիվիստները հույսով սպասում են միջազգային հանրության սատարմանն ու Քլինթոնի նման նշանավոր գործիչների օժանդակությանը, միևնույն է առաջնահերթ հույսն իրենք իրենց և սեփական զինվորների ուժի ու քաջության վրա են դնում...

''Я призываю Вас поднять голос против насилия в Карабахе'': письмо г-же Клинтон из НКР
"Люди сейчас грустные, но спокойные", - говорит об обстановке в Карабахе руководитель НПО "Хельсинкская инициатива-92", гражданский активист Карен Оганджанян из Степанакерта, который считает, что ситуация в городе нормальная, а на границах - все очень организованно.
Карен Оганджанян, который ждет серьезной реакции на происходящее со стороны международного сообщества, лично написал письмо бывшему госсекретарю США, нынешнему кандидату в президенты, демократу Хиллари Клинтон. Он призывает ее поднять голос против насилия в Карабахе.
"Дорогая миссис Клинтон, в первую очередь, я хотел бы выразить свою симпатию вашей избирательной кампании и пожелать, чтобы Вы стали первой женщиной-президентом США", - в частности, пишет Оганджанян в своем открытом письме. "В эти дни началась крупномасштабная военная операция со стороны вооруженных сил Азербайджана против НКР, и у нас есть большое количество жертв с обеих сторон. Я помню, что однажды на министерской встрече в Астане, Вы, будучи госсекретарем, выступили с важной речью по карабахскому конфликту. Я знаю, что Вы -страстный сторонник мира и справедливости, и Вы можете стать большой поддержкой для народа Карабаха", - пишет Карен Оганджанян.
По словам общественного деятеля, он и его коллеги распространили это письмо по всем социальным сетям и различным СМИ. Активисты искренне надеются, что международное сообщество поддержит их хотя бы на этот раз.
Отметим при этом, что в Карабахе привыкли надеяться на себя и собственные силы. Как и много лет назад, сегодня на азербайджанскую агрессию отвечает не мировое сообщество, а молодой солдат на границе...