Բրիտանիայի ֆիննախը գնահատել է ԵՄ կազմից դուրս գալու վնասները
Եվրամիության կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու դեպքում յուրաքանչյուր ընտանիքի ամենամյա կորուստները կկազմեն 4,3 հազար ֆունտ սթերլինգ (6,1 հազար դոլար): Այդ մասին The Times թերթում գրել է Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը։
«Նախարարության վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ին երկրի անդամակցության ցանկացած այլընտրանքի դեպքում մենք կունենանք ավելի քիչ բաց և փոխկապակցված տնտեսություն՝ ոչ միայն Եվրոպայի, այլև ողջ աշխարհի հետ, կլինի ավելի քիչ առևտուր, ավելի քիչ ներդրումներ, ավելի քիչ բիզնես: Դո՛ւրս եկեք ԵՄ-ից և բախվե՛ք այդ խնդիրներին. Մեծ Բրիտանիան կդառնա անդառնալիորեն ավելի աղքատ»,- գրել է Օսբորնը՝ նշելով, որ այդ դեպքում բրիտանացի ընտանիքները կկիսեն երկրի ճակատագիրը:
Ֆինանսների նախարարն ընդգծել է, որ ԵՄ-ի կազմից դուրս գալուց հետո Կանադայի և ԵՄ-ի միջև համաձայնագրի նմանությամբ Լոնդոնի և Բրյուսելի միջև նոր համաձայնագրի ստորագրումը կհանգեցնի նրան, որ բրիտանական տնտեսությունը 6 տոկոսի անկում կգրանցի։

Британский минфин оценил ущерб от возможного выхода из ЕС
Ежегодные потери каждой британской семьи в случае выхода Соединенного Королевства из ЕС составят 4,3 тысячи фунтов стерлингов ($6,1 тысяч). Об этом заявил министр финансов Великобритании Джордж Осборн в статье, которую опубликовала газета The Times, передает ТАСС.
"Анализ казначейства демонстрирует, что при любых возможных альтернативах британскому членству в ЕС у нас будет менее открытая и взаимоувязанная экономика - не только с Европой, но - и это следует подчеркнуть особо - со всем остальным миром, Будет меньше торговли, меньше инвестиций и меньше бизнеса. Выходите из ЕС и сталкивайтесь со следующими фактами: Великобритания станет необратимо беднее", - написал Осборн, добавив, что британские семьи в этом случае разделят судьбу своей страны.
Вариант с подписанием после выхода нового соглашения между Лондоном и Брюсселем подобного сделке между Канадой и ЕС приведет к тому, что британская экономика испытает падение на уровне 6%, подчеркивает глава британского минфина.