Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում ԱՄՆ պասիվ կեցվածքն առաջին հերթին չի բխում հենց նույն ԱՄՆ շահերից
Երեկ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Մարկ Թոները ևս մեկ անգամ անդրադարձավ Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ շեշտելով հրադադարի պահպանման կարևորությունը և սահմաններին ցանկացած տեսակի բռնության անթույլատրելիությունը: Կարևոր է փաստել, որ պետդեպարտամենտի խոսնակն անդրադարձել է հակամարտության խնդրին ոչ թե սեփական նախաձեռնությամբ, այլ ամենօրյա ճեպազրույցների ընթացքում՝ ուղղակի պատասխանելով լրագրողի հարցին: Այս հանգամանքը նույնպես խոսում է այն մասին, որ  ինչպես ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին, այնպես էլ հիմա, ԱՄՆ շարունակում է մնալ պասիվ դիտորդի դերում՝ բավարարվելով միայն պաշտոնական և ոչ հասցեական հայտարարություններով կամ լավագույն դեպքում պաշտոնական հեռախոսազանգերով: Իսկ ի՞նչով կարող ենք բացատրել ԱՄՆ նման կեցվածքը և ի՞նչի կարող է դա հանգեցնել:
Պատճառների շարքում կարող ենք առանձնացնել մի շարք օբյեկտիվ փաստեր: Առաջին, ԱՄՆ-ում ներկայումս  ընթանում են նախագահական ընտրություններ, ինչն ԱՄՆ իշխանություններին ստիպում են պակաս ուշադրություն դարձնել հարակից խնդիրներին, որոնք հակառակ դեպքում ավելի մեծ ուշադրության կարժանանային նրանց կողմից: Երկրորդ, ակտիվ զարգացումներ են ընթանում ուկրաինական և սիրիական ճգնաժամերի շուրջ, որոնք իրենց հերթին նույնպես ստիպում են ԱՄՆ իշխանություններին բաշխել ուշադրությունը: Պատճառների շարքը կարող ենք իհարկե շարունակել:
Սրանք գործոններ են, որոնք ի թիվս այլնի՝ պատճառ հանդիսացան, որ ԱՄՆ-ը մասամբ աչք փակի ադրբեջանական կողմի սանձազերծած ագրեսիայի վրա: Ադրբեջանն, անկասկած, նախապես հաշվարկել էր այս  փաստը:
Արդյոք այս պատճառներն արդարացնո՞ւմ են Ղարաբաղյան հիմնահարցում ԱՄՆ նման պասիվ պահվածքը: Իհարկե՝ ոչ: Նման տեսակետը հիմնավորելու համար բավարար է միայն նշել, որ Ադրբեջանը սկսեց իր նախահարձակ գործողություններն անմիջապես այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ում տեղի ունեցան Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումները ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ (ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդեն, պետքարտուղար Ջոն Քերի): Այս հանդիպումներից հետո սահմաններին ագրեսիա հրահրելն Ադրբեջանի կողմից ուղղակի ապտակ էր ԱՄՆ-ին:
Ասվածն առավել ակնհայտ է դառնում, երբ հաշվի ենք առնում այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ը հանդիսանում է հակամարտության անմիջական միջնորդ, Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր: Միամտություն կլինի պնդել, որ ԱՄՆ-ի համար միանշանակ չէր, թե ով էր չորսօրյա պատերազմ հրահրողը: Այս դեպքում, ԱՄՆ-ն,  գոնե որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, իր հեղինակությունը պահելու համար, պետք է կոշտ արձագանքեր Ադրբեջանի՝ իրեն վարկաբեկող նման քայլին:
Ամփոփելով՝ կարևոր է հավելել, որ ԱՄՆ նման պահվածքը նաև հնարավորություն է ստեղծում միջնորդ մյուս կողմերի համար մոնոպոլիզացնելու հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Սա առաջին հերթին չի կարող բխել հենց  ԱՄՆ շահերից, քանի որ դա  նահանջ է Սովետական միության փլուզումից ի վեր վերջինիս որդեգրած քաղաքականությունից, որով նա փորձում էր ամեն կերպ ամրապնդել իր ներկայությունը տարածաշրջանում:

The Passive Stance of the US on Karabakh Conflict Cannot Be in the Interest of the Very US
The other day the US State Department Spokesman Mark Toner once more referred to the Karabakh conflict stressing the importance of preserving ceasefire regime and unacceptability of any kind of violence on the borders.  It is important to note that it was not the initiative of the spokesman to refer to the Karabakh conflict. He did it in response to the question of a journalist during a daily press briefing. This once more speaks of the fact that like the days of April four-day war, today as well the US continues to stay in the position of a passive observer in Karabakh conflict limiting itself to official statements or in the best case making official calls. How can one explain such kind of stance by the US and what consequences can it have?
Among various reasons we can speak of several objective ones. First, the campaign of presidential elections in the US is still continuing, which make the US authorities pay less attention to the problems that would otherwise get more attention by them. Second, there are active developments around the Ukrainian and Syrian crises, which in their turn take the attention of the US officials. The list of the reasons can surely be continued.
Those are the reasons that among others also caused the US to partially close eyes on the aggression unleashed by Azerbaijan. Azerbaijan, no doubt, also had its calculations.
Do those reasons justify the US such a stance on Karabakh conflict?  Of course, no. To prove this, it is just enough to mention, that the Azerbaijan started the aggression immediately after the meetings of Aliyev with high level officials in the US (the US Vise president Joe Biden and State Secretary John Kerry). To unleash aggression immediately after those meetings was "a slap in the US face" by Azerbaijan.
This becomes even obvious, if one takes into consideration the fact that the US is an immediate mediator in the conflict acting as a Co-Chair in the Minsk group. It will be naïve to argue that it was not definite for the US, which side initiated the four-day war. In this case the US should at least react in an adequate way to save its face as an OSCE Minsk Group Co-Chair.
To sum up, it is also important to mention that such a stance by the US gives an opportunity to other Co-Chairs to monopolize the process of the Karabakh conflict settlement. This, first of all,  is not in the interests of the US, because it is a retreat from the policy employed by it after the collapse of the Soviet Union by which the US tried to strengthen their position in the region.