Բաքուն շարունակում է հավատարիմ մնալ իր գործելաոճին
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից քաղբանտարկյալների նկատմամբ «բարության» անսպասելի դրսևորումը մարտին որոշակի հույսեր առաջացրեց, որ Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության և մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակն աստիճանաբար կարող է բարելավվել, սակայն ինչպես ասում է ժողովուրդը «կուզիկին միայն գերեզմանը կուղղի»: Այսօր  Ադրբեջանի ՆԳՆ-ը հայտնել է նախօրեին ձերբակալված NIDA քաղաքացիական շարժման ակտիվիստներ Բայրամ Մամեդովի և Գիյաս Իբրահիմովի մոտ թմրանյութեր հայտնաբերելու մասին: Սակայն, Բաքվի ձեռագրի հետ քիչ թե շատ ծանոթ յուրաքանչյուր ոք հասկանում է, որ իրականում երիտասարդ ակտիվիստներն, ամենայն հավանականությամբ, համալրելու են Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների շարքերը, քանի որ այս երկրում ավանդույթ է դարձել իշխանություններին, կառավարությանը քննադատող ակտիվիստներին, ընդդիմադիրներին և քաղաքական-հասարակական գործիչներին, անգամ կրոնական ակտիվիստներին թմրանյութերի հետ կապված հոդվածներով մեղադրանքներ ներկայացնելն ու բանտ նետելը:
NIDA երիտասարդական շարժումն այդ առնչությամբ հայտարարել է, որ Մամեդովի և Իբրահիմովի ձերբակալության իրական պատճառն այն է, որ մայիսի 10-ի գիշերը` Հեյդար Ալիևի ծննդյան օրը, նրա հուշարձանի պատվանդանին վերջիններս գրաֆիտ էին հեղինակել: Նրանք, մասնավորապես, հուշարձանի վրա ադրբեջաներեն գրություն էին թողել. «Qul bayramınız mübarək!», որը նշանակում է «Ստրուկների տոնը շնորհավոր»: Ադրբեջանում այլախոհներն ու ընդդիմությունը հենց այսպես են անվանում Ծաղիկների տոնը, որը նշվում է Ալիև ավագի ծննդյան օրը:
Ալիևի բռնապետական վարչակարգի համար այս փորձը գրեթե հավասարազոր է հեղաշրջման փորձին, և, բնականաբար, պետք է պատժվի ամենայն խստությամբ: Սակայն, պաշտոնապես այդ արարքի համար երիտասարդ ակտիվիստներին կարելի է ներկայացնել խուլիգանության մեղադրանք, որի համար պատիժն այնքան խիստ չէ, ինչպես որ կցանկանային Բաքվում: Իսկ խոշոր չափերի թմրանյութեր պահելու մեղադրանքով երիտասարդներին 12 տարվա ազատազրկում է սպասվում:
Ադրբեջանական իշխանություններն այսկերպ հույս ունեն ճնշել այլախոհության ցանկացած դրսևորում: Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս այս դեպքը, նույնիսկ 100 քաղբանտարկյալի առկայության պայմաններում, Ալիևի ռեժիմին չի հաջողվել ամբողջությամբ ճնշել քաղաքացիական հասարակությանը:

Все гражданские активисты Азербайджана - "наркоманы"
После мартовского проявления "доброты" бакинских властей к политзаключенным, когда Алиев помиловал 148 человек, из которых 14 были узниками совести, многие стали надеяться, что состояние гражданского общества и ситуация с правами человека в Азербайджане постепенно улучшатся. Но, как говорится, "горбатого могила исправит".
Сегодня  МВД Азербайджана сообщило об обнаружении наркотиков у двух задержанных накануне молодежных активистов Гражданского движения NIDA  – Байрама Мамедова и Гияса Ибрагимова, передает Meydan TV. Однако каждый, кто в какой-то степени знаком с почерком алиевского режима, понимает, что причина ареста активистов оппозиционного движения - совершенно другая. Все, кто знает азербайджанскую реальность, знает также, что обвинение в употреблении и хранении наркотиков - одно из традиционных обвинений против неугодных режиму президента Ильхама Алиева оппозиционных и гражданских активистов.
По заявлению NİDA, истинная причина задержания Мамедова и Ибрагимова в том, что в ночь на 10 мая, день рождения бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева, в который проводится Праздник цветов, на постаменте памятника Алиеву в одноименном парке в Баку появились граффити. Молодые активисты использовали обыгрывание фразы "Gül bayramınız mübarək!", поменяв 2 буквы в первом слове и придав слову и фразе иной смысл. Изначальный смысл фразы в переводе на русский - "С праздником цветов!", а переделанный смысл - "С праздником рабов!". Так называют этот праздник инакомыслящие и оппозиция.
Для авторитарного режима Алиева этот поступок равнозначен попытке переворота и он, конечно, должен быть наказан. Официально молодых активистов могли по данному поводу обвинить в хулиганстве, однако в этом случае наказание не может быть таким суровым, как хотелось бы официальному Баку. А вот обвинение в хранении наркотиков в крупном размере молодым людям грозит до 12 лет тюрьмы. Азербайджанские власти таким образом надеются подавить инакомыслие в стране. Но, как показывает данный случай, гражданское общество в Азербайджане, несмотря на давление, репрессии и подкуп, полностью сломить так и не удалось.