Մեքսիկան հետաքրքրված է ԵԱՏՄ-ով
Մեքսիկային հետաքրքրում է Եվրասիական տնտեսական միության հետ համագործակցությունը տարածաշրջանում սեփական մասնակցությունը բարձրացնելու համար, ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ այդ մասին ասել է լատինաամերիկյան այդ երկրի ԱԳՆ տեղակալ Կառլոս դե Իկասան:
«Մենք միության նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն ունենք: Այն մեզ տարածաշրջանում ավելի մեծ ներկայության հնարավորություն կտա: Անհրաժեշտ է դիտարկել Խաղաղօվկիանոսյան ալիանսի ու ԵԱՏՄ մերձեցման հարցը»,- մասնավորապես նշել է դե Իսական, ով այսօր կմեկնարկի իր պաշտոնական այցը ՌԴ:
Ավելի վաղ ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն և մակրոէկոնոմիկայի հարցերով նախարար Տատյանա Վալովայան հայտարարել էր, որ ԵԱՏՄ և Մեքսիկան ուսումնասիրում են համագործակցության հուշագիր ստորագրելու հնարավորությունները:

Мексике интересен ЕАЭС
Мексике интересна тема сотрудничества с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) для расширения своего присутствия в регионе, заявил РИА Новости заместитель министра иностранных дел латиноамериканской страны Карлос де Икаса.
"У нас есть большой интерес к союзу, это дало бы нам намного большее присутствие в регионе, нужно посмотреть на возможности сближения Тихоокеанского альянса (Мексика, Перу, Чили, Колумбия) и ЕАЭС", — сказал де Икаса. В среду он начинает официальный визит в Россию.
Ранее министр по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая сообщила РИА Новости, что ЕАЭС и Мексика изучают вопрос о возможности подписания такого меморандума о сотрудничестве.