«Խաղաղասեր» Ադրբեջանը չի կարողանում հաշտվել հայ-իրանական համագործակցության փաստի հետ
Խաղաղասեր, հանդուրժող և հավասարակշիռ պետության դիրքերից ներկայանալու՝ Ադրբեջանի ջանքերը հերթական անգամ տապալվեցին: Այն, որ հայ-իրանական համագործակցության խորացմանն ուղղված ցանկացած իրադարձություն Ադրբեջանում լուրջ «ջղաձգություն» է առաջացնում, գաղտնիք չէ: Բայց այս անգամ հակաիրանական տրամադրությունների պոռթկումը տեղի է ունենում ոչ ավել, ոչ պակաս՝ Ադրբեջանի խորհրդարանում:
«Արազ գետի վրա հիդրոկայանների կառուցման շարունակության ոլորտում Իրանի և Ադրբեջանի կառավարությունների միջև համագործակցության» շուրջ օրինագծի քննարկումն ադրբեջանական Միլլի Մեջլիսում օգտագործվեց Իրանի հասցեին քննադատությունների հերթական չափաբաժինը հնչեցնելու համար: Ընդ որում, այդ քննադատությունը հնչեց ոչ միայն պատգամավորների, այն նաև խորհրդարանի նախագահի մակարդակով:
Ադրբեջանում դժգոհ են, որ Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունները ռազմավարական բնույթ են կրում, երկու երկրների միջև ստորագրվել է վիզային ռեժիմի ազատականացման համաձայնագիր, ավելին՝ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին կարող է մոտ ժամանակներս այցելել Հայաստան: Հենց նման «ծայրահեղ» իրավիճակն էլ պատճառ է եղել մեղադրելու Իրանին «ադրբեջանական տարածքներն օկուպացրած» Հայաստանի հետ մեղսավոր համագործակցության մեջ:
Ավելին՝ Ադրբեջանում դժգոհ են, որ «մուսուլմանական աշխարհի պաշտպանի» դիրքերից հանդես եկող Իրանը բավարար օժանդակություն չի ցուցաբերում Ադրբեջանին Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում (Պաղեստինյան խնդրի նմանությամբ)՝ սպառնալով Իսրայելի հետ հարաբերությունների խորացմամբ և Իրանում բնակվող «30 միլիոն ադրբեջանցիներով» (ադրբեջանցիները թվով երկրորդ էթնիկ խումբն են Իսլամական Հանրապետությունում): Ադրբեջանում բացահայտ հայտարարում են, որ ակնկալում են Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում իրանական դիրքորոշման փոփոխություն տեսնել:
Իրանի պատասխանն ադրբեջանական իշխանությունների մեղմ ասած «ոչ ադեկվատ» արձագանքին չուշացավ: Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը հայտարարեց, որ հնչեցված կարծիքները չեն նպաստում երկու երկրների միջև կապերի զարգացմանը, իսկ Հայաստանի հետ Իրանի հարաբերություններն «ուղղված չեն որևէ երկրի դեմ»: Կասկած չկա, որ Ադրբեջանի հետ հետագա կապերը ծրագրելիս Իրանում հաշվի կառնեն այդ երկրի հակաիրանական կեցվածքը, և դա հաստատ չի բխում Բաքվի շահերից:
Իրականում Ադրբեջանի ակնկալիքներն Իրանից հատկապես Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում միշտ էլ ավելին են եղել, քան պաշտոնական Թեհրանը պատրաստ է անել: Իրանը հակամարտության ողջ ընթացքում չեզոքություն է պահպանել՝ խուսափելով կողմերից որևէ մեկին աջակցություն հայտնելուց: Իսկ միջուկային գործարքի կնքումից և միջազգային ասպարեզ վերադառնալուց հետո Իրանը նաև փորձում է հանդես գալ միջնորդական նախաձեռնողականությամբ՝ փորձելով կանխել տարածաշրջանում արտաքին ուժերի միջամտությունը: Հայաստանում, ի տարբերություն Ադրբեջանի, Իրանի բալանսավորված դիրքորոշումն ու աջակցելու պատրաստակամությունը բարձր են գնահատում՝ ակնկալելով, որ միջազգային մեկուսացումից դուրս եկած Իրանն իր նպաստը կբերի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործընթացում:
Իսկ Ադրբեջանում Իրանի չեզոք մոտեցումը ոչ միայն չի ընկալվում, այլ նաև միջազգային և սեփական հանրության աչքում իր ագրեսիվ կեցվածքն արդարացնելու կամ հիմնավորելու համար Բաքուն հաճախ փորձում է պատրանք ստեղծել, թե իբր ադրբեջանական մոտեցումները պաշտպանություն են գտնում Իրանի մոտ: Դա հատկապես տեղի է ունենում կրոնական գործիչների հանդիպումների ժամանակ, երբ իրանցի գործիչներին ադրբեջանական լրատվամիջոցները զանազան հայտարարություններ են վերագրում: Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իրանի դիրքորոշման խեղաթյուրումն Ադրբեջանի կողմից նպատակ է հետապնդում վնաս հասցնել հայ-իրանական հարաբերություններին՝ բացասական տրամադրություններ տարածելով հայ հասարակության շրջանում:
Բայց երկրի խորհրդարանի նախագահի մակարդակով Իրանի հասցեին հնչած մեղադրանքները թերևս ամենալավ ապացույցն են այն բանի, որ իրանական դիրքորոշման խեղաթյուրումը ցանկալի արդյունքը չի տալիս: Այդ քննադատությունները նաև հերթական անգամ ապացուցում են հայ-իրանական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ ի ցույց դնելով տարածաշրջանում Հայաստանի ամուր դիրքերն ընդունելու Ադրբեջանի անկարողությունը: Հենց այսպիսին է հանդուրժողականություն քարոզող Բաքվի իրական դեմքը:
Մյուս կողմից սա հերթական ապացույցն է նրա, որ Ադրբեջանն իր ողջ արտաքին քաղաքականությունը կառուցում է «ով մեզ հետ չէ, ուրեմն մեր դեմ է» սկզբունքի վրա, ինչն իրականում բավական վտանգավոր միտում է: Քաղաքակիրթ աշխարհն այսօր ամեն կերպ փորձում է խուսափել դրանից՝ հասկանալով, որ դա ոչ միայն չի նպաստում անվտանգության կառուցմանը, այլ նաև տանում է դեպի ինքնաոչնչացում: Բայց Ադրբեջանը դեռ շատ հեռու է նման գիտակցությունից:

"Миролюбивый" Азербайджан не в силах смириться с фактом армяно-иранских отношений
Усилия Азербайджана, направленные на то, чтобы представить себя с позиции миролюбивой, толерантной и сохраняющей баланс страны, в очередной раз провалились. Не секрет, что каждый шаг, направленный на углубление отношений между Арменией и Ираном, вызывает в Азербайджане серьезное раздражение. Но на этот раз всплеск антииранских настроений произошел не более и не менее - а в парламенте страны.
Обсуждение законопроекта об утверждении соглашения между правительствами Азербайджана и Ирана "О сотрудничестве в сфере продолжения строительства гидростанций" в Милли Меджлисе АР было использовано для озвучивания очередной порции критики в адрес Исламской Республики. При этом критика была озвучена не только депутатами, а на уровне спикера парламента.
В Азербайджане недовольны, что отношения между Ираном и Арменией носят стратегический характер, подписан меморандум о либерализации визового режима между двумя странами, более того, президент Ирана Хасан Роухани может в ближайшее время совершить визит в Армению. Именно подобная "критическая" ситуация и стала поводом для того, чтобы обвинить Иран в греховном сотрудничестве с Арменией, которая "оккупировала азербайджанские территории". Более того, Баку недоволен, что "Иран, который выступает в качестве защитника исламского мира", не предоставляет Азербайджану необходимую помощь в вопросе карабахского конфликта (по подобию палестинской проблемы), угрожая углублением сотрудничества с Израилем и "30 миллионами азербайджанцев, проживающих в Иране". В Азербайджане открыто заявляют, что ожидают изменения иранской позиции в контексте карабахского конфликта.
Ответ Ирана на, мягко говоря, неадекватные высказывания азербайджанских властей не запоздал. Посол Ирана в Азербайджане заявил, что эти заявления не способствуют развитию связей между странами, а отношения Ирана с Арменией "не направлены против какой-либо страны". Несомненно, официальный Тегеран будет учитывать антииранскую позицию Азербайджана при планировании своих дальнейших шагов по отношению к официальному Баку, и это точно не может исходить из интересов Азербайджана.
В реальности же ожидания Азербайджана от Ирана всегда были намного завышены, чем Иран декларировал это в своих подходах. Иран проявлял нейтралитет в течение всего карабахского конфликта. А после подписания ядерной сделки и возвращения Ирана на мировую арену Иран пытается проявить посредническую инициативность, не желая вмешательства внешних сил в дела региона.
В Армении, в отличие от Азербайджана, всегда ценили сбалансированную позицию Ирана и его готовность внести свой вклад в урегулирование конфликта, ожидая, что освободившийся от международных санкций Иран сможет внести свой позитивный вклад в дело сохранения и укрепления безопасности в регионе. А в Азербайджане нейтральная позиция Ирана не только не воспринимается адекватно, но очень часто Баку пытается создать иллюзию того, что азербайджанские подходы находят поддержку у Ирана. Это делается для того, чтобы оправдать свою агрессивную позицию в глазах международного сообщества и своего народа. Чаще всего это происходит во время встреч религиозных деятелей сторон, когда азербайджанские СМИ приписывают иранским деятелям различные заявления. Искажение позиции Ирана в вопросе карабахского конфликта имеет цель навредить армяно-иранским отношениям, распространяя негативные настроения среди армянского общества.
Однако озвученные в адрес Ирана обвинения на уровне парламента Азербайджана являются наилучшим доказательством того, что искажение сути иранской позиции не дает ожидаемого результата. Эти обвинения в очередной раз доказывают высокий уровень армяно-иранских отношений, показывая неспособность Азербайджана смириться с сильными позициями Армении в регионе. Именно таким представляется реальное лицо Азербайджана, который, якобы, поощряет терпимость.
С другой стороны, это еще раз доказывает, что Азербайджан строит свою внешнюю политику на принципе "кто не с нами, тот против нас", что является очень опасной тенденцией. Цивилизованный мир сегодня старается избежать подобного подхода, понимая, что это не только не способствует построению безопасности, но и ведет к самоуничтожению. Но Азербайджан, увы, пока очень далек от осознания этой истины.