«Խաղաղասեր» Ադրբեջանը չի կարողանում հաշտվել հայ-իրանական համագործակցության փաստի հետ
Խաղաղասեր, հանդուրժող և հավասարակշիռ պետության դիրքերից ներկայանալու՝ Ադրբեջանի ջանքերը հերթական անգամ տապալվեցին: Այն, որ հայ-իրանական համագործակցության խորացմանն ուղղված ցանկացած իրադարձություն Ադրբեջանում լուրջ «ջղաձգություն» է առաջացնում, գաղտնիք չէ: Բայց այս անգամ հակաիրանական տրամադրությունների պոռթկումը տեղի է ունենում ոչ ավել, ոչ պակաս՝ Ադրբեջանի խորհրդարանում:
«Արազ գետի վրա հիդրոկայանների կառուցման շարունակության ոլորտում Իրանի և Ադրբեջանի կառավարությունների միջև համագործակցության» շուրջ օրինագծի քննարկումն ադրբեջանական Միլլի Մեջլիսում օգտագործվեց Իրանի հասցեին քննադատությունների հերթական չափաբաժինը հնչեցնելու համար: Ընդ որում, այդ քննադատությունը հնչեց ոչ միայն պատգամավորների, այն նաև խորհրդարանի նախագահի մակարդակով:
Ադրբեջանում դժգոհ են, որ Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունները ռազմավարական բնույթ են կրում, երկու երկրների միջև ստորագրվել է վիզային ռեժիմի ազատականացման համաձայնագիր, ավելին՝ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին կարող է մոտ ժամանակներս այցելել Հայաստան: Հենց նման «ծայրահեղ» իրավիճակն էլ պատճառ է եղել մեղադրելու Իրանին «ադրբեջանական տարածքներն օկուպացրած» Հայաստանի հետ մեղսավոր համագործակցության մեջ:
Ավելին՝ Ադրբեջանում դժգոհ են, որ «մուսուլմանական աշխարհի պաշտպանի» դիրքերից հանդես եկող Իրանը բավարար օժանդակություն չի ցուցաբերում Ադրբեջանին Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում (Պաղեստինյան խնդրի նմանությամբ)՝ սպառնալով Իսրայելի հետ հարաբերությունների խորացմամբ և Իրանում բնակվող «30 միլիոն ադրբեջանցիներով» (ադրբեջանցիները թվով երկրորդ էթնիկ խումբն են Իսլամական Հանրապետությունում): Ադրբեջանում բացահայտ հայտարարում են, որ ակնկալում են Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում իրանական դիրքորոշման փոփոխություն տեսնել:
Իրանի պատասխանն ադրբեջանական իշխանությունների մեղմ ասած «ոչ ադեկվատ» արձագանքին չուշացավ: Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը հայտարարեց, որ հնչեցված կարծիքները չեն նպաստում երկու երկրների միջև կապերի զարգացմանը, իսկ Հայաստանի հետ Իրանի հարաբերություններն «ուղղված չեն որևէ երկրի դեմ»: Կասկած չկա, որ Ադրբեջանի հետ հետագա կապերը ծրագրելիս Իրանում հաշվի կառնեն այդ երկրի հակաիրանական կեցվածքը, և դա հաստատ չի բխում Բաքվի շահերից:
Իրականում Ադրբեջանի ակնկալիքներն Իրանից հատկապես Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում միշտ էլ ավելին են եղել, քան պաշտոնական Թեհրանը պատրաստ է անել: Իրանը հակամարտության ողջ ընթացքում չեզոքություն է պահպանել՝ խուսափելով կողմերից որևէ մեկին աջակցություն հայտնելուց: Իսկ միջուկային գործարքի կնքումից և միջազգային ասպարեզ վերադառնալուց հետո Իրանը նաև փորձում է հանդես գալ միջնորդական նախաձեռնողականությամբ՝ փորձելով կանխել տարածաշրջանում արտաքին ուժերի միջամտությունը: Հայաստանում, ի տարբերություն Ադրբեջանի, Իրանի բալանսավորված դիրքորոշումն ու աջակցելու պատրաստակամությունը բարձր են գնահատում՝ ակնկալելով, որ միջազգային մեկուսացումից դուրս եկած Իրանն իր նպաստը կբերի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործընթացում:
Իսկ Ադրբեջանում Իրանի չեզոք մոտեցումը ոչ միայն չի ընկալվում, այլ նաև միջազգային և սեփական հանրության աչքում իր ագրեսիվ կեցվածքն արդարացնելու կամ հիմնավորելու համար Բաքուն հաճախ փորձում է պատրանք ստեղծել, թե իբր ադրբեջանական մոտեցումները պաշտպանություն են գտնում Իրանի մոտ: Դա հատկապես տեղի է ունենում կրոնական գործիչների հանդիպումների ժամանակ, երբ իրանցի գործիչներին ադրբեջանական լրատվամիջոցները զանազան հայտարարություններ են վերագրում: Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իրանի դիրքորոշման խեղաթյուրումն Ադրբեջանի կողմից նպատակ է հետապնդում վնաս հասցնել հայ-իրանական հարաբերություններին՝ բացասական տրամադրություններ տարածելով հայ հասարակության շրջանում:
Բայց երկրի խորհրդարանի նախագահի մակարդակով Իրանի հասցեին հնչած մեղադրանքները թերևս ամենալավ ապացույցն են այն բանի, որ իրանական դիրքորոշման խեղաթյուրումը ցանկալի արդյունքը չի տալիս: Այդ քննադատությունները նաև հերթական անգամ ապացուցում են հայ-իրանական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ ի ցույց դնելով տարածաշրջանում Հայաստանի ամուր դիրքերն ընդունելու Ադրբեջանի անկարողությունը: Հենց այսպիսին է հանդուրժողականություն քարոզող Բաքվի իրական դեմքը:
Մյուս կողմից սա հերթական ապացույցն է նրա, որ Ադրբեջանն իր ողջ արտաքին քաղաքականությունը կառուցում է «ով մեզ հետ չէ, ուրեմն մեր դեմ է» սկզբունքի վրա, ինչն իրականում բավական վտանգավոր միտում է: Քաղաքակիրթ աշխարհն այսօր ամեն կերպ փորձում է խուսափել դրանից՝ հասկանալով, որ դա ոչ միայն չի նպաստում անվտանգության կառուցմանը, այլ նաև տանում է դեպի ինքնաոչնչացում: Բայց Ադրբեջանը դեռ շատ հեռու է նման գիտակցությունից:

"Peaceful" Azerbaijan Cannot Accept the Fact of Cooperation between Armenia and Iran
The efforts of Azerbaijan that tries to position itself as a peaceful, tolerant and balanced country have failed once again. It is no secret that every step towards the deepening of relations between Armenia and Iran causes serious anger in Azerbaijan. But this time the outbreak of anti-Iranian sentiments happened in the Parliament of Azerbaijan.
The discussion of the draft law on "Cooperation between Azerbaijan and Iran on continuing the construction and exploitation of the hydroelectric power stations" in the Azerbaijani Milli Majlis was used to voice criticism against Iran once again. Moreover, the criticism was raised not only by the Azerbaijani Deputies, but also by the President of the Parliament.
There is dissatisfaction in Azerbaijan that relations between Armenian and Iran are of strategic nature, the two countries have signed a memorandum on liberalization of visa regime, in addition,Iranian President Hassan Rouhani may visit Armenia in the near future. This "extremely bad" situation has become the reason to accuse Iran of "cooperation with Armenia that occupied Azerbaijani territories".
Azerbaijan is displeased that Iran positions itself as a defender of Muslim countries but does not provide enough support to Azerbaijan in Karabakh conflict (like the Palestinian issue).In response, Baku threatens with deepening of cooperation with Israel and "30 million Azerbaijanis" living in Iran. Azerbaijan openly declares about it expects from Iran to change its stance on Karabakh conflict.
Iran’s response did not come late. Iranian Ambassador to Azerbaijan announced that these statements do not promote the development of relations between the two countries. Iranian Ambassador stressed that relations between Armenian and Iran "are not directed against any country". Of course, Iran will take into consideration the Anti-Iranian position of Azebaijan, when planning its further actions. And it is hardly in the interests of Baku.
In reality, expectations of Azerbaijan from Iran are much more higher than the Iranian side demonstrates in its approaches. Iran has maintained neutrality during the whole conflict. After the nuclear deal, Iran also tries to bring up mediation initiatives, trying to prevent foreign forces involvement in the region. Unlike Azerbaijan, Armenia highly appreciates Iran’s balanced position and the readiness to contribute to the peaceful settlement of the conflict. Armenia expects that Iran, which has come out of international isolation, will contribute to the process of ensuring regional security.
But Azerbaijan cannot accept this position. They even try to create the illusion that Azerbaijani approaches are supported in Iran in order to justify its aggressive stance in the eyes of international community, as well as among its own country. This happens especially during the meetings of religious figures, when Azerbaijani media attributes various statements to the Iranian officials.
The distortion of the Iranian position by Azerbaijan aims to harm the Armenian-Iranian relations,spreading negative sentimentս among the Armenian public.
Տhe recent statements made by the President of the Azerbaijan Parliament are perhaps the best evidence that the distortion of the Iranian position does not give the expected results. These accusations prove once more that the relations between Armenia and Azerbaijan are at high level, showing Azerbaijan’s inability to accept Armenia’s strong positions in the region. This is the real face of the country that advocates tolerance.
On the other hand, this is another proof of the fact that Azerbaijan builds its whole foreign policy on the principle "who is not with us, is against us". This is quite dangerous tendency that does not promote security building and leads to self-destruction. But Azerbaijan is far from such a consciousness.