Brexit-ի կողմնակիցները մոլորեցնում են հասարակությանը (բացառիկ՝ Բրիտանիայից)
Բրիտանիայի համար անկասկած ավելի լավ է քվեարկությամբ ԵՄ կազմում մնալը: Չնայած կա ԵՄ-ից հաշվելի օգուտ, սակայն հիմնական առավելությունն ավելի քիչ շոշափելի է, քանի որ դրանք առաջանում են համագործակցությունից: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է Մեծ Բրիտանիայի միջազգային առևտրի և տնտեսական զարգացման հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Օլիվեր Մորիսեյը:
Նրա խոսքերով՝ ԵՄ երկրները տնտեսապես ավելի ուժեղ են միասին, քան յուրաքանչյուրն առանձին՝ հատկապես մնացած աշխարհի հետ առևտրի առումով: Համալսարանների միջև համագործակցությունը և հետազոտողների մոբիլությունը Եվրոպայում ուժեղացվում է, այն աջակցություն է ստանում ԵՄ կողմից, ինչը նպաստում է տեխնիկական նորարարություններին:
«Կան նաև սոցիալական և քաղաքական առավելություններ, քանի որ հնարավորություն կա օգուտ քաղել հեռանկարների և փորձի բազմազանությունից: Օրինակ՝ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը վերջին  30 տարիների ընթացքում  ԵՄ ընդհանուր քաղաքականությունից էապես շահել է. աշխատողների համար կան համապատասխան կարգավորումներ, նրանք սոցիալական ավելի տեղյակ են: Ուժեղ երկրների խմբում լինելուց կան նաև քաղաքական առավելություններ: ԵՄ-ից դուրս Բրիտանիան կլինի ավելի աղքատ, քան այսօր է», -  նշել է Մորիսեյը:
Խոսելով Brexit-ի հնարավորության և դրա հետևանքների մասին՝ նա նշել է, որ դա կառաջացնի անորոշության տարիներ, տնտեսական վառ արտահայտված վատ ցուցանիշներ այն դեպքում, երբ ԵՄ-ից դուրս գալու պայմաններն արդեն բանակցված էին:
Ըստ Մորիսեյի՝ Brexit-ի կողմնակիցները համոզիչ փաստարկներ չեն ներակայացնում, նրանք ավելի շատ հենվում են էմոցիաների վրա, քան՝ փաստերի. «Օրինակ՝ տնտեսական խնդիրների (աշխատանքային վատ պայմաններ, բնակարանների բարձր գներ, դպրոցների և հիվանդանոցների վրա ճնշում) հետ կապված հասարակությունն ավելի շատ մտահոգված է միգրացիայով (ևս մեկ մտահոգիչ թեմա, սակայն դա այս խնդիրների պատճառը չէ), և սրանում ԵՄ-ին մեղադրելն ապակողմնորոշիչ է: Այս տնտեսական խնդիրները տնտեսական ճգնաժամի հետևանք են, այլ ոչ թե ԵՄ-ի պատճառով են»:
Մորիսեյը կարծում է, որ անտեսելով բրիտանացիներին անհանգստացնող խնդիրների իրական պատճառները և մարդկանց ստիպելով, որ հավատան, թե ԵՄ-ն է մեղավոր՝ Brexit-ի կողմնակիցները մոլորենցում են հասարակությանը:
«Եթե քվերակեն ԵՄ-ից դուրս գալու օգտին, շատ արագ ակնհայտ կդառնա, որ Brexit-ի խոստացած առավելությունները սխալ խոստումներ են և հետագայում դա կնպաստի քաղաքական գործիչների և քաղաքական գործընթացների նկատմամբ հասարակական վստահության  քայքայմանը (Brexit-ի քվեների զգալի մասը կառավարությունից դժգոհ մարդկանցից է և այն քաղաքական գործիչներից, ովքեր արել են դա որպես ԵՄ-ին ընդդիմություն)», -եզրափակել է փորձագետը:

Proponents of Brexit are Deluding the Public (Exclusive from the UK)
"Britain would definitely be better off by voting to remain in the EU. Although there are quantifiable benefits from the EU, the major benefits are less tangible as they arise from cooperation," the director of the Centre for Research in Economic Development and International Trade of Great Britain, Oliver Morrissey said in a talk with "Armedia" IAA.
According to him the EU countries are economically stronger together than each would be alone, especially in terms of trade relations with the rest of the world. The cooperation between Universities and mobility of researchers across Europe is strengthened and supported by the EU and this promotes technical innovation.
"There are social and policy benefits also because of opportunities to benefit from a variety of perspectives and experiences. For example, relative to UK governments over the last 30 years or so, collective EU policies are more supportive of workers and appropriate regulation, and more socially and environmentally aware. There is also a political benefit in being part of a group with a number of strong countries. Outside the EU Britain would be poorer than it would otherwise be," Morrissey said.
Talking about the possibility of Brexit and its consequences,  Morrissey said that this will create years of uncertainty, and poor economic performance, most pronounced while the terms of withdrawal from the EU were negotiated.
According to him, those arguing for Brexit do not present convincing evidence-based arguments, often playing on emotions rather than facts.  "For example, associating economic problems the public are concerned with (poor work conditions, high house prices, pressure on schools and hospitals) with immigration (another concern but not the cause of these problems) and blaming this on the EU is misleading. These genuine economic problems are ramifications of the Financial Crisis rather than due to the EU."
Morrissey believes that by ignoring the true causes of the problems that concern the British public, and by leading people to believe that the EU is the cause, proponents of Brexit are deluding the public.
"If the vote is to leave, it would quickly become evident that the benefits claimed by Brexit are false promises and this would further erode public confidence in politicians and political process (a significant part of the Brexit vote is from people who are unhappy with government and politicians who have been encouraged to translate this into opposition to the EU)," Morrissey concluded.