ԵՄ-ի գոյությունը կասկածի տակ է դրվում. Մոգերինի
Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին ԵՄ երկրներին  ուղարկել է արտաքին քաղաքականության և անվտանգության քաղաքականության ոլորտում Եվրոպական գլոբալ ռազմավարության նախնական պատճենները, հայտնում է РИА Новости-ն:
Մոգերինին պաշտոնապես ռազմավարությունը ԵՄ երկրների ղեկավարներին կներկայացնի հունիսի 28-29-ին Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ գագաթաժողովի ժամանակ:
«Մեր միության նպատակը, անգամ գոյությունը կասկածի տակ է դրվում, սակայն մեր քաղաքացիները և աշխարհը կարիք ունեն ուժեղ Եվրամիության, ավելի, քան երբեւէ... Դա նույնիսկ ավելի արդիական է դարձել Մեծ Բրիտանիայում հանրաքվեից հետո»,-ասված է Մոգերինի խոսքի նախաբանում:

Существование ЕС ставится под сомнение: Могерини
Глава европейской дипломатии Федерика Могерини разослала предварительные копии Европейской глобальной стратегии в области внешней политики и политики безопасности государствам-членам ЕС, сообщает РИА Новости.
Могерини официально представит стратегию главам государств в ходе саммита Евросоюза, который пройдет в Брюсселе 28-29 июня.
"Цель, даже существование нашего Союза ставится под сомнение. Однако наши граждане и мир нуждаются в сильном Евросоюзе как никогда ранее… Это стало даже актуальнее после референдума в Великобритании", - говорится в предисловии Могерини.