Պայթյուն Գերմանիայում. 12 մարդ վիրավորվել է
Գերմանիայի Անսբախ քաղաքում հզոր պայթյուն է եղել, ահաբեկիչը զոհվել է, ևս 12 մարդ վնասվածքներ է ստացել: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
Պայթյունը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով 22:00-ին Անսբախի կենտրոնում՝ ռեստորաններից մեկում: Հանգստյան օրերին քաղաքում երաժշտական փառատոն էր անցնում, որի այցելուներն էլ, հավանաբար, եղել են հարձակման թիրախը:
Սկզբում տեղական լրատվամիջոցները ենթադրել էին, որ պայթյունի պատճառը կարող էր լինել գազի արտահոսքը, սակայն ավելի ուշ ոստիկանությունը հայտնել է, որ ահաբեկչություն է եղել:
Բավարիայի ոստիկանությունը հայտարարել է, որ ահաբեկչության հետևանքով զոհվել է մեկ մարդ, 12-ն էլ՝ վիրավորվել: Ոստիկանների տվյալներով պայթյունը հենց զոհված ահաբեկիչն է կազմակերպել:
Նրա անձը գրեթե միանգամից պարզել են: Նա 27-ամյա սիրիացի է եղել: Ոստիկանությունը չի բացառում, որ ահաբեկիչը կարող էր ծայրահեղական խմբավորումների անդամ լինել, բայց առայժմ այս տեղեկությունը հաստատված չէ: Սիրիացու հնարավոր հանցակիցների մասին նույնպես տեղեկություններ չկան:

Взрыв в Германии: террорист погиб, еще 12 человек пострадали
Мощный взрыв прогремел в немецком городе Ансбахе; террорист погиб, 12 человек получили травмы, сообщает РИА Новости
Взрыв произошел около 22.00 по местному времени (23.00 мск) в одном из ресторанов в центре Ансбаха. В выходные в городе проходил музыкальный фестиваль, посетители которого, по всей видимости, и были объектом нападения.
Сначала местные СМИ предположили, что причиной взрыва могла стать утечка газа, однако позднее в полиции заявили, что случившееся является терактом.
В полиции Баварии заявили, что в результате теракта погиб один человек, еще 12 человек получили ранения.
Личность погибшего установили практически сразу, им оказался 27-летний сириец. В полиции не исключают, что террорист мог принадлежать к экстремистским группировкам, но пока такой информации у силовиков нет. Данных о том, что у сирийца могли быть сообщники, пока также нет.