Եգիպտոսի նախագահը չի մեկնել ԱՊԼ գագաթնաժողով նախապատրաստվող մահափորձի պատճառով
Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ ալ-Սիսին չեղարկել է ուղևորությունը Մավրիտանիա՝ Արաբական պետությունների լիգայի գագաթնաժողով՝ իր դեմ պատրաստվող մահափորձի պատճառով, գրում է «Ալ-Յաում ալ-Սաբիա» պարբերականը։
Վերջինիս տվյալներով՝ դա ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից ալ-Սիսիի կյանքի նկատմամբ մահափորձի առաջին նախապատրաստումը չէ։ Դեպքի վերաբերյալ մանրամասներ չեն ներկայացվում։
Այսօր Մավրիտանիայի մայրաքաղաք Նուակշոտում մեկնարկում է ԱՊԼ բարձր մակարդակի 27-րդ հանդիպումը, որի օրակարգում ներառված են համալիր հարցեր, այդ թվում՝ Սիրիայում, Իրաքում, Լիբիայում, Սուդանում և Եմենում հակամարտությունների կարգավորմանը վերաբերող:

Президент Египта не поехал на саммит ЛАГ в Мавританию из-за готовящегося покушения
Президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси отменил поездку на саммит Лиги арабских государств (ЛАГ) в Мавританию из-за готовящегося на него покушения. Об этом, как передает ТАСС, сообщило в понедельник издание "Аль-Яум ас-Сабиа".
По его данным, это не первая подготовка покушения на жизнь ас-Сиси со стороны террористических организаций. Подробности инцидента не приводятся.
Саммит ЛАГ начинает в понедельник свою работу в столице Мавритании Нуакшоте. В повестку 27-й встречи на высшем уровне, которая продлится два дня, включен комплекс вопросов, в том числе касающихся путей урегулирования острейших конфликтов в регионе - прежде всего, в Сирии, Ираке, Ливии, Судане и Йемене.