ԵԱՏՄ – ԵՄ համագործակցությանը կարելի է սպասել 2020-ականների կեսերին
Եվրամիության և Եվրասիական տնտեսական միության միջև համապարփակ ինտեգրացիոն համաձայնության կարելի է սպասել 2020-ական թթ. կեսերին: Նման կանխատեսմամբ հանդես են եկել Եվրոպական զարգացման բանկի Ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի և Կիրառական համակարգային վերլուծության միջազգային ինստիտուտի մասնագետները, հաղորդում է ria.ru-ն:
Փորձագետները պնդում են, որ այս ճանապարհին կարևորագույն քայլ պետք է հանդիսանա ԵՄ կողմից ԵԱՏՄ  և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ճանաչումը, ինչը կնպաստի կողմերի միջև պաշտոնական երկխոսությունների մեկնարկին:
Զեկույցի հեղինակներն իրենց եզրակացություններում հիմնվում են այն կանխատեսման վրա, որ ապագայում ԵՄ  և ՌԴ միջև հարաբերությունները կվերադառնան կառուցողական դաշտ, այդ իսկ պատճառով հենց այսօրվանից պետք է սկսվեն ուսումնասիրությունները ԵՄ  և ԵԱՏՄ միջև համագործակցության հնարավորությունների մասով:
Հեղինակները նաև պնդում են նման համաձայնագրի համապարփակ լինելու կարևորությունը՝ հնարավորինս շատ ոլորտների ընդգրկման համար:

Когда Евросоюз и ЕАЭС могут договориться о партнерстве?
Всеобъемлющее интеграционное соглашение между Европейским союзом (ЕС) и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) может быть подписано в середине 2020-х годов, считают специалисты Центра интеграционных исследований (ЦИИ) Евразийского банка развития (ЕАБР) и Международного института прикладного системного анализа (IIASA), передает ria.ru.
Эксперты отмечают, что важнейшим моментом на данном пути должно стать признание европейской стороной ЕАЭС и Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), это поспособствует началу официального диалога между двумя союзами.
Авторы доклада исходят из того, что в будущем отношения между ЕС и Россией вернутся в конструктивное русло и появится возможность для отмены взаимных санкций и нормализации отношений. Поэтому уже сейчас необходимо вести анализ и поиск практических способов развития экономических отношений между ЕС и ЕАЭС.