ՌԴ Բելառուսին այսուհետ ավելի էժան գազ կվաճառի
Ռուսաստանն ու Բելառուսը ռուսական գազի գնագոյացման նոր համակարգի շուրջ նախնական համաձայնության են եկել: Մինսկի համար գազի գինը կնվազի 32 դոլարով՝ կազմելով  100 դոլար՝ 1000 խորանարդ մետրի դիմաց: Որոշվել է նաև դոլարային վճարային համակարգից ռուսական ռուբլուն անցում կատարելու մասին: Այդ մասին, ria.ru-ի փոխանցմամբ, հաղորդում է "Կոմերսանտ" թերթը:
Հիշեցնենք, որ սույն թվականի հուլիս ամսին ՌԴ Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը հայտնել էր, որ Գազի դիմաց Բելառուսի պարտքը հասել է 270 մլն դոլարի: Միևնույն ժամանակ Մինսկը հրաժարվում էր պարտավորություններից՝ հղվելով 132.77 դոլար գնի անարդարացիության վրա: Ռուսական կողմը պնդում էր, որ մինչ տարաձայնությունների լուծումը, գազի դիմաց պետք է վճարվեր պայմանագրային սակագներով:
Այսօր արդեն ռուսական գազի գնագոյացման մեխանիզմը փոխվել է. այն ներառում է գազի սակագինը Յամալում, Բելառուսին գազի մատակարարման ծախսերը, պահպանման ու շուկայում իրացման ծախսերը:
2017թ.-ից արդեն Բելառուսը 1000 խորանարդ մետր ռուսական գազի դիմաց կվճարի  մոտ վեց հազար ռուբլի, իսկ մինչ այդ կհաստատվի կայուն 6.3 հազար ռուբլի գինը 1000 խորանարդ մետրի դիմաց:

Цена на российский газ для Минска снизится
Россия и Беларусь предварительно согласовали новую схему ценообразования на российский газ. Так, цена для Минска снизится почти на 32 доллара - со 132 до примерно 100 долларов - за тысячу кубометров, а долларовую формулу расчета заменит рублевая, пишет газета "Коммерсант" со ссылкой на свои источники, передает ria.ru.
В июле министр энергетики России Александр Новак сообщил, что долг Беларуси за газ достиг 270 миллионов долларов. В свою очередь Минск отказывался признать задолженность и заявлял о несправедливости цены в 132,77 доллара за тысячу кубометров. Российская сторона настаивала, что до снятия разногласий оплата должна производиться по контрактной цене.
Сейчас в формуле в долларовом выражении учитываются цена газа на Ямале, расходы на транспортировку до Беларуси, хранение и реализация на местном рынке, пишет газета. По данным источников издания, знакомых с ходом переговоров, новая формула позволит снизить для Минска риски, связанные с колебанием курса американской валюты, так как будет полностью рублевой.
Так, в 2017 году Беларусь будет платить порядка шести тысяч рублей за тысячу кубометров. До конца текущего года будет установлена твердая цена в 6,3 тысячи рублей за тысячу "кубов".