Քրդերը հերթական անգամ հայտնվել են գերտերությունների շահերի հատման կիզակետում
2016 թվականի օգոստոսի 24-ին թուրքական բանակը Սիրիայի հյուսիսում՝ Ջարաբլուս քաղաքում, սկսեց «Եփրատի վահան» գործողությունը: Պաշտոնապես հայտարարված գլխավոր թիրախը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն էր: Ընդամենը 12 ժամվա ընթացքում ԻՊ-ի զինյալները հեռացան քաղաքից: Այն անցավ ընդդիմադիր Սիրիական ազատ բանակի (հիմնական մասը Թուրքիայի կողմից զինված և վերապատրաստված արաբներ և թուրքմեններ են) վերահսկողության տակ: Թուրքիայի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի տվյալներով «ահաբեկիչներից ազատագրվել է» շուրջ 400 կիլոմետր տարածք: Բայց թուրքական բանակի գործողությունները շարունակվում են: Թուրքիայի նախագահը հայտարարում է, որ «ահաբեկչության դեմ պայքարը շարունակվելու է ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ հարևան երկրներում այնքան ժամանակ, քանի դեռ առկա է ԻՊ-ի, PKK-ի (Քրդստանի աշխատավորական կուսակցություն) և նրա հետ կապված քրդական ուժերի վտանգը»: Սա նշանակում է, որ այս գործողությունը կարող է միայն սկիզբը լինել:
Հատկանշական է, որ սիրիական Ջարաբլուս քաղաքն արդեն բավական տևական ժամանակ գտնվում էր ԻՊ-ի վերահսկողության տակ, բայց պաշտոնական Անկարան նրանից բխող վտանգը չեզոքացնելու անհրաժեշտություն մինչ այժմ չէր տեսնում: Հասկանալի է, որ իրականում մարտական գործողություններն ուղղված են սիրիական քրդական Դեմոկրատական միություն կուսակցության (PYD) և նրա ռազմական թևի՝ Ազգային ինքնապաշտպանության ջոկատների (YPG) դեմ, որոնք ԱՄՆ Հատուկ աջակցման ուժերի օգնությամբ օգոստոսի սկզբին ԻՊ-ից ազատագրել էին Ջարաբլուսից հարավ ընկած Մանբիջ քաղաքը: Հաջորդ թիրախը լինելու էին Ջարաբլուս և Ալ-Բաբ քաղաքները, որոնք ընկած են Եփրատի արևելյան և արևմտյան կողմերում քրդերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների ուղիղ մեջտեղում: Այսինքն, քրդական ուժերը նպատակ են ունեցել  միավորել իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները կամ առնվազն կապող միջանցք ստեղծել: Բայց Անկարան «Եփրատի վահան» գործողությամբ կանխեց այդ քայլը: Եվ հիմա քրդական ուժերից պահանջում է վերադառնալ Եփրատից արևելք: Սա սիրիական հակամարտության մեկնարկից ի վեր թուրքական ուժերի և PYD-ի առաջին ուղղակի ցամաքային բախումն է Սիրիայի տարածքում:
Իրավիճակի հետագա զարգացումը կամ հանգուցալուծումը կախված է լինելու ոչ միայն Անկարայի մտադրություններից, այլ նաև սիրիական հակամարտության մեջ ներգրավված հիմնական խաղացողների, առաջին հերթին, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի դիրքորոշումից և նրանց հետագա քայլերից: Տպավորություն է ստեղծվում, որ Անկարան հերթական անգամ պարզապես փաստի առաջ է կանգնեցրել նրանց՝ ստեղծելով բավական բարդ իրավիճակ:
Այս մասին վկայող փաստերը շատ են: «Եփրատի վահան» գործողության մեկնարկից ընդամենը ժամեր անց իրավիճակը քննարկելու համար ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը ժամանեց Անկարա, իսկ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաժարվեց մեկնել Անթալիա ֆուտբոլային խաղը դիտելու, ինչպես նախատեսվում էր ավելի վաղ:
Ճիշտ է՝ նման խաղացողները չեն կարող բացահայտ ընդունել, որ Թուրքիան նման գործողություն է սկսել առանց իրենց հետ համաձայնեցնելու: Հավանաբար, հենց այդ պատճառով Բայդենը կրկնեց Թուրքիայի պահանջը՝ հայտարարելով, որ քրդական ուժերը պետք է վերադառնան Եփրատից արևելք: Իսկ Ռուսաստանը բավական զուսպ արձագանքեց Անկարայի ներխուժմանը Սիրիա՝ շեշտը դնելով պաշտոնական Դամասկոսի հետ գործողությունները համակարգելու և միջազգային նորմերի շրջանակներում գործելու անհրաժեշտության վրա: Եթե ԱՄՆ-ի պարագայում սա պայմանավորված է ՆԱՏՕ-ի դաշնակցի հետ առանց այն էլ լարված հարաբերությունները չսրելու անհրաժեշտությամբ, ապա Ռուսաստանի դեպքում, հավանաբար, առաջին պլանում ռուս-թուրքական հաշտեցման գործընթացին վնաս չհասցնելու ցանկությունն է:
Բայց այստեղ մի առանցքային սպառնալիք կա, որ միավորում է ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի շահերը: Դա քրդական գործոնի աճող ազդեցությունն ու քրդական պետական միավորի ստեղծման հավանականությունն է, որն աստիճանաբար ավելի իրատեսական է դառնում: Քրդական պետության ստեղծումը նրանցից ոչ մեկի ծրագրերում չկա: Իհարկե, նրանցից յուրաքանչյուրն իր պատճառներն ունի դա չցանկանալու (այս հարցին ավելի ուշ կանդրադառնանք առանձին հոդվածի տեսքով):
Հենց այստեղ է, որ նրանց շահերի հետ հատվում են նաև պաշտոնական Դամասկոսի շահերը, որն ամեն գնով ձգտելու է պաշտպանել Սիրիայի միասնականությունը: Պատահական չէ, որ օգոստոսի կեսերին սիրիական օդուժն առաջին անգամ հյուսիսարևելյան Հասակե քաղաքի շրջանում հարվածներ հասցրեց քրդական ուժերի դիրքերին: Միևնույն ժամանակ Դամասկոսը բավական զուսպ արձագանքեց Թուրքիայի ներխուժմանը՝ հայտարարելով, որ պատրաստ է համագործակցել բոլոր այն ուժերի հետ, որոնք իսկապես մտադիր են պայքարել ահաբեկչության դեմ:
Մինչև վերջերս Վաշինգթոնի, Մոսկվայի և Դամասկոսի դաշնակիցը համարվող Սիրիայի քրդերը լրջագույն վտանգի մեջ են հայտնվել: Թերևս վաղ է իրավիճակի վտանգավորության շուրջ միանշանակ գնահատականներ հնչեցնելու համար՝ հաշվի առնելով քրդերի վրա արված լրջագույն խաղադրույքները, բայց առկա վտանգը թերագնահատել ևս չի կարելի:

Курды вновь - в точке пересечения интересов сверхдержав
Турецкая армия 24-го августа 2016 года начала операцию "Щит Евфрата" на севере Сирии, в районе города Джараблус. Официально заявленной целью турецких сил была террористическая организация "Исламское государство". Всего за 12 часов боевики ИГ покинули город. Он перешел под контроль оппозиционной Свободной сирийской армии (основная часть сил - подготовленные турецкими силами арабы и туркмены). По данным Генштаба ВС Турции, "от террористов было освобождено более 400 километров территории". Однако операция турецких сил продолжается. Президент Турции открыто заявляет, что "борьба против терроризма будет продолжаться до тех пор, пока существует угроза ИГ, PKK (Рабочая партия Курдистана) и связанных с ней курдских сил". Это означает, что операция "Щит Евфрата" может стать всего лишь началом чего-то большего.
Примечательно, что сирийский город Джараблус уже достаточно долгое время находился под контролем ИГ, но Турция почему-то до сих пор не видела необходимости устранить угрозу, которая исходила из этого. Понятно, что в реальности боевые действия направлены против Партии Демократический союз (PYD) и ее военного крыла - Отряд народной самообороны (YPG), которые с помощью американских сил в начале августа освободили от ИГ город Манбидж, расположенный к югу от Джараблуса. Их следующей целью должны были стать города Джараблус и Аль-Баб, лежащие прямо посередине территорий, которые находятся под контролем курдских сил на восточном и западном берегах Евфрата. То есть курдские силы хотели объединить территории, которые находились под их контролем. Но Анкара предотвратила этот шаг операцией "Щит Евфрата" и сейчас требует у курдских сил вернуться на восточную часть Евфрата. С началом сирийского конфликта это первое прямое наземное столкновение турецких сил и PYD на территории Сирии.
Дальнейшее развитие ситуации будет зависеть не только от намерений Анкары, но и от шагов основных игроков сирийского конфликта, в первую очередь, России и США. Создается впечатление, что Анкара в очередной раз просто поставила их перед фактом, создавая достаточно сложную ситуацию.
Слишком много фактов свидетельствуют об этом. Всего несколько часов после начала операции "Щит Евфрата" в Анкару прибыл вице-президент США Джо Байден, а президент России отказался ехать в Анталию, чтобы наблюдать за футбольной игрой, как было решено заранее.
Конечно, такие крупные игроки конфликта не могут открыто принять, что Турция начала подобную операцию без их одобрения. Вероятно, именно поэтому Байден повторил требование Турции, заявив, что курды должны перейти на восточный берег Евфрата. В свою очередь, Россия достаточно сдержанно отреагировала на вторжение Турции, делая акцент на необходимости координировать действия с Дамаском. Если в случае США это обусловлено необходимостью не напрягать и без того сложные отношения с союзником по НАТО, то  в случае с Россией, вероятно, на первый план выходит желание не навредить русско-турецкому примирению.
Но есть угроза, которая объединяет интересы США, России и Турции. Это - растущее влияние курдского фактора и возможность создания курдского государственного  образования, которая постепенно становится все более реальной. Создание курдского государства не входит в их планы. Конечно, у каждого игрока при этом свои причины.
Именно здесь с их интересами пересекаются также интересы официального Дамаска, который старается всеми силами сохранить единство Сирии. Неслучайно, что в середине августа сирийские воздушные силы впервые нанесли удары по позициям курдских сил в районе города Хасаке. Одновременно Дамаск достаточно сдержанно отреагировал на вторжение Турции на свою территорию, заявив, что готов сотрудничать со всеми силами, которые реально хотят бороться против терроризма.
Курды, которые до недавних времен считались ключевыми союзниками Вашингтона, Москвы и Дамаска, оказались в очень опасной ситуации. Однако, еще рано давать однозначные оценки происходящему, учитывая те ставки, которые были сделаны на курдов, но нельзя недооценивать и существующую угрозу.