«Անկախ ազգությունից՝ մեր երեխաներն ու թոռները հանրապետության ապագան են». ՀՀ-ում ռուսական համայնքի ներկայացուցիչ
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց «Ռոսիա» ՀԿ նախագահ, «Սլավոնական» միջնակարգ դպրոցի տնօրեն, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմին կից ազգային փոքրամասնությունների հարցերով համակարգող խորհրդի անդամ Յուրի Յակովենկոյի հետ:
- Հայերին և ռուսներին կապում են բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունները: Մենք միասին ապրել ենք Ռուսական կայսրության, այնուհետև ԽՍՀՄ-ի կազմում, շարունակում ենք համագործակցել ԱՊՀ, ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ շրջանակներում: Ասացե՛ք, խնդրեմ, ինչպե՞ս է իրեն զգում ռուսական համայնքն անկախ Հայաստանում:
- Երբ անցյալ ժամանակով են ասում՝ «մենք եղել ենք», ես մի տեսակ եմ լինում, քանի որ մենք կանք և կլինենք: Մենք ուժեղ ենք, քանի դեռ միասին ենք: Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ռուսական համայնքին, ապա ասեմ, որ Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ Հայաստանում ռուսների թիվը 89 հազար էր, իսկ այժմ, մեր գնահատականներով, 12 հազարից ոչ ավելի (Երևանում՝ մոտ 5000)՝ հաշվի առնելով նաև մոլոկաններին (մոտ 3000), որոնք հիմնականում կենտրոնացած են Ֆիոլետովո գյուղում, ավելի քիչ մասը՝ Լերմոնտովոյում: Ի դեպ, խորհրդային տարիներին Հայաստանում կար շուրջ 26 մոլոկանական գյուղ, այդ թվում՝ Ճամբարակը, Շորժան: Քչերը գիտեն, որ Սևան քաղաքը՝ նախկին Ելենովկան, հիմնադրվել է մոլոկանների կողմից:
Ռուսական համայնքի ինքնազգացողությունը համահունչ է ամբողջ հայ ժողովրդի հետ: Մենք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն ենք, սա մեր հայրենիքն է, մեզնից շատերն այստեղ են ծնվել: Ռուսաստանն իմ պատմական հայրենիքն է, ես հաճախ եմ այնտեղ գնում, բայց երրորդ օրն արդեն կարոտում եմ Հայաստանը, ինձ ձգում է Հայաստանում իմ հայրենի տունը: Ուստի մենք բոլորս՝ ռուսական համայնքի ներկայացուցիչներս, ինչպես նաև այլ համայնքների ներկայացուցիչները, շատ հանգիստ ենք զգում մեզ այստեղ: Լինելով Ռուսաստանյան հայրենակիցների համաշխարհային համակարգող խորհրդի անդամ՝ ես շատ եմ շփվում տարբեր երկրների մարդկանց հետ, և ինձ միշտ հետաքրքրում է այդ երկրներում ազգային փոքրամասնությունների վիճակը: Ամենուր բազմաթիվ խնդիրներ կան: Իսկ Հայաստանում մեր խնդիրներն այլ բնույթի են: Դրանք բոլորը կապված են հայ ժողովրդի խնդիրների հետ, դրանք սոցիալական դժվարություններ են, և ի տարբերություն այլ երկրների՝ մեզ մոտ ազգամիջյան խնդիրներ չկան: Մեզ մոտ բոլոր հարցերում կա փոխըմբռնում և հստակ ազգային քաղաքականություն ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ: Պատահական չէ, որ արդեն երկար տարիներ գործում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմին կից ազգային փոքրամասնությունների հարցերով համակարգող խորհուրդը, որը համակարգում է այդ ամբողջ աշխատանքը:
- Որքա՞ն հաճախ եք դուք հանդիպում:
- Հանդիպում ենք երկու ամիսը մեկ անգամ: Իսկ եթե անհրաժեշտություն է առաջանում, ապա ցանկացած ժամանակ պատրաստ ենք հանդիպելու: Այդ խորհուրդը ոչ միայն համակարգում է ամբողջ աշխատանքը, այլև լուծում է շատ խնդիրներ և հարցեր ինչպես համայնքների միջև, համայնքների ներսում, այնպես էլ որևէ համայնքի մեջ մտնող տարբեր կազմակերպությունների միջև: Հիմնականում դրանք հումանիտար, կրթական, մշակութային ոլորտի հարցեր են: Գլխավորը մեզ համար մեր ազգային ինքնությունը պահպանելն է, պահել մեզ որպես Հայաստանի տարածքում բնակվող ազգ, ժողովուրդ, որպես լեզվական խումբ: Այո, ժամանակին որոշակի ծայրահեղություններ են եղել, երբ 1993թ. Հայաստանում ընդունվեց լեզվի մասին օրենքը, և փակվեցին բոլոր ռուսական դպրոցները, այդ պատճառով շատերը հեռացան: Այսօր լեզվի մասին օրենքը շարունակում է գործել, բայց որոշակի զիջումներ են արվել: Արդեն 20 տարի է՝ մեր «Ռոսիա» ՀԿ-ին կից գործում է ռուսական լեզվով ուսուցմամբ «Սլավոնական» միջնակարգ դպրոցը, որն արտոնագրված է ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության կողմից: Եվ այն, որ այս վճարովի դպրոցն արդեն 20 տարի գոյություն ունի այս դժվարին հարկային դաշտում, շատ բանի մասին է խոսում, մեզ օգնություն է ցուցաբերվում: Եվ դպրոցը կատարում է իր պատմական առաքելությունը:
- Ովքե՞ր են սովորում ձեր դպրոցում:
- Այստեղ սովորում են ՌԴ քաղաքացիների, ինչպես նաև ՀՀ տարածքում բնակվող սլավոնական ժողովուրդների երեխաները: Մեր նշանաբանն է. «Հասկանալով Հայաստանն ու Ռուսաստանը՝ շարժվել միայն առաջ»: Մեր դպրոցը երկլեզու է, այսինքն՝ երեխաները տիրապետում են և՛ հայերենին, և՛ ռուսերենին: Ի դեպ, մեզ մոտ հիմնականում սովորում են ՌԴ հայ քաղաքացիների երեխաները, ուստի մենք մեր առջև նպատակ ենք դնում այս երեխաներին ծանոթացնել նաև հայ ժողովրդի պատմությանը, մշակույթին: Մեզ մոտ անցկացվում են բազմաթիվ մրցույթներ, փառատոններ, վիկտորինաներ, տարբեր էքսկուրսիաներ:
Հայկական պետությունն արդեն շատ տարիներ ֆինանսավորում է մեր բոլոր ազգային համայնքները: Չնայած գումարները մեծ չեն, սակայն դրանք հատկացվում են մշակութային-կրթական միջոցառումների անցկացման համար: Բացի այդ՝ կա նաև դրամաշնորհային աջակցություն հասկացությունը: Օրինակ՝ այդ դրամաշնորհների հաշվին մենք սքանչելի ազգային տարազներ ենք կարել և ելույթ ենք ունենում տարբեր միջոցառումներում:
- Մի փոքր պատմե՛ք ձեր կազմակերպության մասին:
- «Ռոսիա» հասարակական կազմակերպությունը Հայաստանում ամենախոշոր ռուսական կազմակերպությունն է, ունի 17 մասնաճյուղ հանրապետության բոլոր խոշոր բնակավայրերում՝ Գյումրիում, Վանաձորում, Ալավերդիում, Ստեփանավանում, Արմավիրում, Դիլիջանում, Իջևանում և այլն: Մենք աշխատում ենք օգնել մեր հայրենակիցներին տարբեր հարցերում. դրանք իրավական հարցերն են, նաև դասագրքեր են տրամադրվում ՌԴ դեսպանատան կողմից: Ի դեպ, այս քաղաքներում պահպանվել են ռուսական ուսուցմամբ դպրոցներ, որոնք 24-ն են, և մենք համակարգում ենք այդ դպրոցների աշխատանքը: Հայկական հասարակությունում ռուսաց լեզուն կա, սակայն, ցավոք, երիտասարդության մեջ այս լեզվի իմացությունը գնալով թուլանում է, ուստի մենք դպրոցի բազայի վրա կազմակերպում ենք տարբեր մրցույթներ, տարբեր թեմաներով վիկտորինաներ, շփման համար ստեղծում ենք ռուսալեզու միջավայր:
Էջմիածնում գործում է մեր ամենաուժեղ մասնաճյուղերից մեկը (ղեկավար՝ Ելենա Հակոբյան), որը հոգ է տանում 1827թ. Օշականի ճակատամարտում զոհվածների հիշատակին կանգնեցված հուշարձան-կոթողի մասին: Ամեն տարի մենք այդտեղ հավաքվում ենք և մեր հարգանքի տուրքը մատուցում ռուս զինվորների և հայ կամավորների հիշատակին:
- Քանի՞ ռուսական եկեղեցի կա Հայաստանում:
- Հիմնական ուղղափառ տաճարը Քանաքեռում գտնվող Սուրբ Աստվածածնի եկեղեցին է: Կառուցվում է մի նոր տաճար, որի հանդիսավոր բացումը կլինի գարնանը: Ուղղափառ եկեղեցի կա Վերին Դվինում, Դիմիտրովում, մի քանի եկեղեցի կա Գյումրիում, որոնց թվում է Պլպլան ժամը, կա եկեղեցի Վանաձորում, Կիրովում, այժմ՝ Ամրակից, Պրիվոլնայա գյուղում:
- Ինչպիսի՞ աջակցություն է ցուցաբերվում Ռուսաստանի կողմից:
- Մեր երեխաներն ակտիվորեն մասնակցում են ռուսաստանյան հայրենակիցների երեխաների՝ Ռուսաստանի բուհերում ուսուցման պետական ծրագրին: Մեզ մոտ անցկացվում են քննությունները, ռուսաց լեզվի թեստավորումը, և դրանք լավ հանձնած երեխաները իրավունք են ստանում Ռուսաստանի լավագույն բուհերի բյուջետային տեղերում սովորելու համար: Մենք նաև ստանում ենք ռուսաստանյան պարբերականներ, 60-ի կարգի ամսագրեր և թերթեր: Մեր դպրոցում մի հոյակապ գրադարան կա, համացանցով անվճար մուտք ունենք դեպի ռուսաստանյան հրատարակություններ: Այժմ մի հետաքրքիր ծրագիր է սկսվել՝ Արտասահմանյան ռուսական դպրոց (մեր դպրոցն էլ է մտնում այդ ցուցակի մեջ): Անցյալ տարի ՌԴ նախագահ Վ.Պուտինը հրամանագիր ստորագրեց, որ այս ծրագիրը ռուսաստանյան պետության համար առաջնային է: Սեպտեմբեր-հոկտեմբերին մեր դպրոցի ուսուցիչները և ղեկավար անձնակազմը, ինչպես նաև Հայաստանի դպրոցների ռուսական դասարանները օն-լայն վերապատրաստում կանցնեն, յուրաքանչյուրն իր առարկայից: Սա խոշորամասշտաբ ակցիա է, ընդ որում այն կլինի մշտական: Բացի այդ, մեր երեխաները մասնակցում են նաև «Բարև՛, Ռուսաստան» ակցիային, որի համաձայն՝ օլիմպիադաների, մրցույթների հաղթողներն ուղարկվում են անվճար ճամփորդության Ռուսաստանյան Դաշնություն: Շատ ենք երեխաներին տարել Ոսկե օղակի քաղաքները, անցյալ տարի նրանք այցելեցին Սանկտ Պետերբուրգ, այս տարի՝ Մոսկվա, իսկ հաջորդ տարի կմեկնեն Կազան՝ երկու կրոնների, երկու մշակույթների քաղաքը:
- Օրերս տոնելու ենք ՀՀ անկախության 25-ամյակը: Ինչպե՞ս է ռուսական համայնքը պատրաստվում այս տոնին:
- Մենք, անկախ ազգությունից, անկախ Հայաստանի քաղաքացիներն ենք, և մեր երեխաներն ու թոռները հանրապետության ապագան են, ուստի մենք մեծ ուշադրություն ենք հատկացնում մեր երեխաներին: Մեր երեխաները երկլեզու են: Եթե դու մի երկրում ես ապրում, ապա դու պարտավոր ես իմանալ տիտղոսակիր ազգի լեզուն: Մենք պետք է միասին կառուցենք մեր ապագան: Ժողովուրդն ասում է. «Եթե քո երկիրը թանկ չէ քեզ համար, եթե չես հարգում քո ժողովրդին և քո երկիրը, որտեղ ապրում ես, ապա մի գրոշի արժեք չունես, իզուր ես ապրում աշխարհի երեսին: Սիրտդ կչորանա, հոգիդ կկոշտանա և հողի առատաձեռնությունից չես օգտվի»: Հայկական սուրբ հողը մեզ մի անբացատրելի լիցք է տալիս: Հավանաբար նույնիսկ ազգությամբ հայերը այնպես չեն զգում հայրենի հողի նկատմամբ կապվածությունը, ինչպես Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունները:
Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի անկախության 25-ամյակի տոնը շատ նշանակալից իրադարձություն է: Ցանկացած ժողովրդի պատմության ցանկացած հատված իր մեջ դրական լիցք է պարունակում: Եվ նույնիսկ Խորհրդային Միության կազմում ապրած 70 տարիները շատ բան են տվել հայ ժողովրդին, մեր հանրապետությունը կայացել է հենց այդ տարիներին: Մենք ցավով ու տագնապով ենք ընկալում բոլոր քաղաքական ցնցումները, որոնք վերաբերում են մեր երկրին:
Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանին լուսավոր ապագա է սպասում, այլ կերպ չի կարող լինել, ուղղակի չի՛ կարող: Անկախության տոնի շրջանակներում մենք կազմակերպում ենք ազգային մշակույթների փառատոն և պատրաստվում ենք այցելել Նոյեմբերյանի զորամաս՝ տանելով Հայաստանի 11 ազգային փոքրամասնությունների համերգային ծրագիր՝ մեր զինծառայողներին ոգևորելու համար: Նրանց համար տանելու ենք նաև գրքեր և հյուրասիրելու ենք մեր ազգային կերակրատեսակներով:
Ի դեպ, ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մեր դպրոցի սաները բառացիորեն մեկ օրում հսկայական օգնություն հավաքեցին մեր ռազմիկների համար, այդ տուփերի մեջ դնում էին նաև իրենց նամակ-ուղերձները:
Մեր սիրելի Հայաստանին ցանկանում եմ բարգավաճում և բարեկեցություն, հանգստություն, զարգանալու հնարավորություն ստեղծագործական առումով, և թող մեր փոխհարաբերությունները հայ ժողովրդի հետ շարունակվեն այս եղբայրական, բարեկամական հունով:

Благословенная армянская земля дает нам неописуемый заряд
председатель ОО "Россия", директор средней школы "Славянская", член Координационного Совета по делам нацменьшинств при аппарате президента РА
-         Армян и русских связывают многовековые дружественные отношения. Мы вместе жили в составе Российской империи, СССР, продолжаем сотрудничество в рамках СНГ, ОДКБ, ЕАЭС. Скажите, пожалуйста, как себя чувствует русская община в независимой Армении?
-     Когда говорят в прошедшем времени – "мы были" – мне немножко становится не по себе, потому что мы есть и мы будем. Мы сильны, пока мы вместе. Что касается русской общины в Армении, то скажу, что на момент распада Советского Союза количество русских в Армении было 89 тысяч человек, а сейчас, по нашим оценкам, не больше 12 тысяч (в Ереване около 5000), учитывая также молоканское население (около 3000), которое в основном сгруппировано в селе Фиолетово, малая часть – в Лермонтово. Кстати, в советское время в Армении было около 26 молоканских сел, среди них Чамбарак, Шоржа. Очень многие не знают, что город Севан – это бывшая Еленовка, основанная молоканами.
Самочувствие русской общины идет в унисон с самочувствием всего армянского народа. Мы – граждане Республики Армения, это наша родина. Большинство из нас родились здесь. Россия - моя историческая родина, я очень часто туда езжу, но на третий день уже скучаю по Армении, меня тянет в мой родной дом в Армении. Поэтому мы все – представители русской общины, да и представители других общин, - очень спокойно чувствуем себя. Будучи членом Всемирного координационного совета российских соотечественников, я очень много общаюсь с людьми из разных стран, и меня всегда интересует положение нацменьшинств в этих странах. Везде очень много проблем. У нас же в Армении проблемы иного характера. Они все связаны с проблемами армянского народа в целом, это социальные сложности, и, в отличие от других стран, у нас нет межнациональных конфликтов. У нас -взаимопонимание по всем вопросам, и здесь есть четкая национальная политика по отношению к национальным меньшинствам. Неслучайно, что уже много лет существует Координационный Совет по делам нацменьшинств при аппарате президента РА, который координирует всю эту работу.
-         Как часто вы встречаетесь?
-         Мы встречаемся один раз в два месяца. Если же возникает какая-то необходимость, то в любое время мы готовы собраться. Этот Совет не только координирует всю работу, но и разрешает многие проблемы и вопросы - как межобщинные, внутриобщинные, так и между организациями, входящими в какую-то общину. В основном это вопросы гуманитарного, образовательного, культурного спектра. А самое главное для нас – это сохранить нашу национальную идентичность, сохранить себя как нацию, народ, как языковую группу, проживающую на территории Армении. Да, в свое время произошли определенные перегибы, когда в 1993 году был принят закон о государственном языке в Армении и в одночасье закрылись все русские школы, очень многие выехали. Сегодня закон о языке продолжает действовать, но сделаны определенные послабления. Вот уже 20 лет при нашей ОО "Россия" существует средняя школа "Славянская" с русским языком обучения, которая лицензирована министерством образования и науки РА. И то, что эта платная школа уже 20 лет существует в этом трудном налоговом поле, уже о многом говорит. Все потому, что нам оказывают помощь. И школа выполняет свою историческую миссию.
-         А кто учится в вашей школе?
-         Здесь учатся дети граждан РФ, а также славянских народов, проживающих на территории Армении. И у нас единый девиз - "Постигая Армению и Россию, двигаться только вперед". Школа у нас двуязычная, дети владеют и армянским, и русским. Кстати, у нас в основном учатся дети армян – граждан РФ, поэтому мы ставим перед собой цель – обязательно познакомить этих детей с историей, культурой армянского народа. У нас огромное количество конкурсов, фестивалей, викторин, много экскурсий.
Армянское государство уже много лет финансирует все наши национальные общины. Пусть деньги небольшие, но они выделяются на проведение культурно-образовательных мероприятий. Кроме того, есть также понятие грантовая поддержка. Например, за счет этих грантов мы сшили великолепные национальные костюмы и выступаем на разных мероприятиях.
-         Расскажите, пожалуйста, немного о деятельности вашей организации.
-         Наша общественная организация "Россия" - самая крупная российская организация в Армении, у нее 17 филиалов во всех крупных населенных пунктах республики – Гюмри, Ванадзор, Алаверды, Степанаван, Армавир, Дилижан, Иджеван и т.д. Мы стараемся помочь нашим соотечественникам в разных вопросах – это правовая помощь, помощь учебниками от посольства РФ. Кстати, в этих городах сохранились школы с русским языком обучения (их 24), и мы курируем работу этих школ. В армянском социуме существует русский язык, но, к сожалению, молодежь все хуже и хуже знает русский, поэтому мы на базе школы организовываем разные конкурсы, викторины по разным темам, создаем русскоязычную среду для общения.
В Эчмиадзине существует один из наших самых сильных филиалов (руководитель - Елена Акопян), который шефствует над стелой-памятником в память о погибших в Ошаканском сражении в 1827 году. Каждый год мы собираемся там и отдаем дань памяти русским воинам и армянским добровольцам.
- Сколько русских храмов в Армении?
- Основной православный храм – это Храм Покрова Пресвятой Богородицы или Свято-Покровский храм в Канакере. Один новый храм строится, и мы думаем, что весной будет его торжественное открытие. Православный храм есть в Верхнем Двине, в Димитрове, несколько церквей в Гюмри, в том числе Золотая церковь (Плплан жам), в Ванадзоре, Кирово, который сейчас называется Амракиц, в селе Привольная.
- Какая поддержка осуществляется со стороны России?
- Во-первых, наши дети принимают активное участие в государственной программе обучения детей российских соотечественников в вузах России. У нас проходят экзамены, тестирование по русскому языку, и дети получают право на обучение на бюджетных местах в лучших вузах России. Мы получаем российские периодические издания, порядка 60 названий журналов и газет. У нас в школе есть уникальная библиотека, бесплатный доступ к российским изданиям через Интернет. Сейчас заработала очень интересная программа – Зарубежная русская школа (наша школа тоже внесена в этот реестр). В прошлом году президент В.Путин подписал указ, согласно которому эта программа является приоритетной для российского государства. В сентябре-октябре учителя и руководящий состав нашей школы, а также все русские классы в школах Армении пройдут онлайн переподготовку, каждый по своему предмету. Это крупномасштабная акция, причем она будет постоянной. Кроме того, наши дети принимают участие в такой замечательной акции как "Здравствуй, Россия!", т.е. победители олимпиад, конкурсов, викторин направляются на бесплатные путешествия в Российскую Федерацию. Много раз мы возили детей по городам Золотого кольца, в прошлом году дети посетили Санкт-Петербург, в этом году -  Москву, ожидается, что в следующем году будет Казань – город двух религий, двух культур.
- В Армении 21 сентября мы будем праздновать 25-летие независимости. Как готовится русская община к этой дате?
- Мы, независимо от национальности, граждане независимой Армении, и наши дети и внуки – будущее республики, поэтому мы уделяем особое внимание нашим детям. Наши дети билингвы - двуязычные. Если ты живешь в стране, то ты обязан знать язык титульной нации. Мы должны вместе строить наше будущее. В народе говорят: "Если не дорог тебе твой край, если не чтишь законы твоего народа и страну, в которой ты живешь, то грош цена тебе, ты зря живешь на свете. Засохнет твое сердце, зачерствеет твоя душа и не воздастся тебе от щедрости земли, на которой ты живешь". Армянская благословенная земля дает нам неописуемый заряд. Может быть, даже армяне по национальности не так чувствуют свою привязанность к родной земле, как нацменьшинства, проживающие в Армении.
Мы считаем, что праздник 25-летия независимости Армении – знаковое событие. Любой отрывок истории любого народа несет в себе положительный заряд. И даже 70-летнее пребывание в составе Советского Союза очень много дало армянскому народу, наша республика состоялась именно в эти годы. Мы с болью и тревогой воспринимаем все политические катаклизмы, которые касаются нашей страны.
Мы уверены, что Армению ждет светлое будущее, по-другому невозможно, просто невозможно! В рамках этого праздника мы организуем фестиваль национальных культур и собираемся повести концертную программу 11-ти нацменьшинств Армении в воинские части Ноемберяна, чтобы воодушевить наших армянских солдат. Повезем для них также книги и угостим нашими национальными блюдами.
Кстати, во время апрельской войны учащиеся нашей школы с таким порывом, буквально за один день, собрали огромную помощь для наших воинов, в эти коробки клали свои письма-послания.
Я бы хотел пожелать процветания нашей любимой Армении и благосостояния, спокойствия, возможности развиваться в творческом плане, и чтобы наши взаимоотношения с армянским народом продолжались в этом братском, дружественном ключе!