ՄԱԿ-ում մեկնարկում է Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանը
ՄԱԿ-ում բացվում է Գլխավոր Ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանը, որի նախագահ ավելի վաղ ընտրվել էր Ֆիջիի մշտական ներկայացուցիչ Փիթեր Թոմսոնը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Տարվա ընթացքում ասամբլեայի դիտարկմանն է ներկայացվել լայն շրջանակի 170 հարց։ Օրակարգում ներառված են Աֆրիկայի երկրների զարգացման խնդիրները, մարդասիրական օգնության ցուցաբերման գործում ջանքերի համակարգումը, արդարադատության աջակցումն ու միջազգային իրավունքի զարգացումը։
Միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը նպաստելու հարցերի բլոկում կքննարկվի դրությունը Մերձավոր Արևելքում, Պաղեստինի հարցը, դրությունը Աֆղանստանում, կիպրական հարցը, իրավիճակը Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում և այլն։

В ООН открывается 71-я сессия Генеральной Ассамблеи
В ООН открывается 71-я сессия Генеральной Ассамблеи, председателем которой ранее был избран постпред Фиджи Питер Томсон, передает РИА Новости.
В течение года на рассмотрение ГА ООН будет вынесено 170 вопросов по максимально широкому кругу вопросов. В повестку дня внесены проблемы развития стран Африки, координации усилий по оказанию гуманитарной помощи, содействия правосудию и развития международного права.
В блоке вопросов по поддержанию международного мира и безопасности будет обсуждаться положение на Ближнем Востоке, вопрос о Палестине, положение в Афганистане, Кипрский вопрос, ситуация в Демократической республике Конго и ряд других.