Արևմուտքը կո՞ղմ է Ալիևի ռեժիմի ամրապնդմանը
Ադրբեջանում սեպտեմբերի 26-ին կկայանա հանրաքվե՝ նախագահի լիազորությունների ընդլայնում նախատեսող սահմանադրական փոփոխությունների հարցով: Վստահությամբ կարելի է կանխատեսել, որ ադրբեջանցիները, կարելի է ասել միաձայն, կողմ են քվեարկելու նախագահի լիազորությունների հերթական ընդլայնմանը՝ չնայած ընդդիմության կողմից ցուցաբերվող որոշակի դիմադրությանն, որն, ի դեպ, արտոնված է Բաքվի կողմից: Այսպես, ադրբեջանական իշխանություններն արտոնել էին  ընդդիմության կողմից սահմանադրական փոփոխությունների դեմ հանրահավաքի անցկացումը, որն այդքան էլ բնորոշ չէ Բաքվի իրականացրած քաղաքականության ոգուն: Սակայն հարկ է նշել, որ ոստիկանությունը բողոքի ակցիան նախաձեռնող «Ազգային խորհրդին» և «Մուսաֆաթ» կուսակցությանը նախազգուշացրել էր, որ հանրահավաքի ժամանակ սադրիչ գործողությունները թույլ չի տա՝ մի խոսքով այսկերպ Ադրբեջանը փորձում է չափավոր ժողովրդավարություն խաղալ Արևմուտքի հետ, որը անտարբեր չէ Ադրբեջանում հակաժողովրդավարական զարգացումների հանդեպ: Ամեն դեպքում, Արևմուտքը դեռևս գնահատականներ չի տվել առաջարկվող սահմանադրական փոփոխություններին: Նշենք, որ Վենետիկյան հանձնաժողովը առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ իր նախնական եզրակացությունը պատրաստվում է ներկայացնել հանրաքվեից մեկ շաբաթ առաջ: Չնայած ադրբեջանցի ակտիվիստների խնդրանքին՝ Եվրոպայի խորհուրդը ևս հապաղում է իրավական գնահատական տալ սահմանադրական փոփոխություններին:
Անկախ փոփոխությունների գնահատականից՝ փորձագետները կանխատեսում են, որ Արևմուտքի արձագանքը հանրաքվեի արդյունքներին միանշանակ չի լինելու: Այսպես,
Կանխատեսվում է, որ ԱՄՆ-ը սուր քննադատության կենթարկի Բաքվի իշխանություններին, իսկ Եվրոպայի արձագանքն ավելի մեղմ կլինի կապված Ադրբեջանի հետ վերջինիս էներգետիկ հարաբերություններով:
Նշենք, որ Ալիևի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխություններով մասնավորապես, առաջարկվում է Ադրբեջանում ներդնել փոխնախագահների ու առաջին փոխնախագահի պաշտոններ, որոնք այդ պաշտոնում կնշանակվեն և կազատվեն Ադրբեջանի նախագահի հրամանով: Ընդ որում, նախագահի լիազորությունների ժամանակավոր կատարումը նախատեսվում է վարչապետից փոխանցել առաջին փոխնախագահին:
Բացի այդ, առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել 100-րդ հոդվածում. պետք է վերացվի այն դրույթը, ըստ որի՝ «Ադրբեջանի նախագահ կարող է ընտրվել 35 տարեկանից ոչ փոքր Ադրբեջանի քաղաքացի»,ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահի լիազորությունների ժամկետը 5 տարուց դարձնել 7 տարի: Օրենսդրական ուղղումներն առնչվում են նաև խորհրդարանին. առաջարկվում է պատգամավոր ընտրվելու տարիքային շեմը 25 տարեկանից իջեցնել 18-ի:

Запад не против укрепления авторитаризма в Азербайджане?
В Азербайджане 26 сентября будет проведен референдум по конституционным изменениям, предусматривающий расширение полномочий президента. Уже сейчас можно с уверенностью предсказать, что азербайджанцы, можно сказать, единогласно проголосуют за расширение полномочий следующего президента, несмотря на сопротивление оппозиции, которое, кстати, санкционировано со стороны властей Азербайджана. Тем не менее, следует отметить, что полиция предупредила инициаторов протеста - "Национальный совет" и партию "Мусават", что не допустит "провокаций" - одним словом, власть Алиева играет в умеренную демократию с Западом, который неравнодушен к антидемократическим развитиям в Азербайджане. В любом случае, Запад еще не оценил предложенные конституционные изменения. Так, Венецианская комиссия собирается представить свои предварительные выводы относительно предлагаемых поправок в Конституцию АР за неделю до референдума. Несмотря на просьбу азербайджанских активистов, Совет Европы также не торопится дать правовую оценку конституционным изменениям в нашей соседней стране. При этом вне зависимости от оценок, эксперты прогнозируют, что реакция Запада на исход референдума будет неоднозначной: США будут сильно критиковать власти в Баку, а реакция Европы будет более мягкой из-за энергетических отношений с Азербайджаном.
В рамках предложенных изменений в Азербайджане предусматривается введение первого вице-президента и вице-президентов, которые будут назначаться и освобождаться от должности президентом страны. Кроме того, будет удалено положение относительно возрастного ценза претендентов на пост главы государства, который ранее соответствовал 35 годам. Планируется также увеличить срок президентства с пяти до семи лет. Предложены также нововведения в положения Конституции о парламенте Азербайджана, в которых также снимаются возрастные ограничения с кандидатов в депутаты с 25 лет до 18 лет. Эксперты считают, что поправки в Конституцию АР направлены на усиление авторитаризма в стране.