Հայաստանն ուներ իր դժվարությունները և նրան պետք է ընդունեինք այնպիսին, ինչպիսին այն կար. Աիդա Հովհաննիսյան
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ Արմեդիա ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց հայրենադարձ իրանահայ, «ADR Partners» վեճերի այլընտրանքային լուծման կենտրոնի տնօրեն, արբիտր, դասախոս, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Աիդա Հովհաննիսյանի հետ:
- 1991 թվականին Հայաստանն անկախություն ձեռք բերեց: Ինչպե՞ս ընդունեցիք այդ լուրը:
- Ե՛վ 1918թ. անկախությունը, և՛ սա ինչ-որ չափով ոչ թե անսպասելի էր, բայց այդպես պատահեց: Այսինքն՝ տարածաշրջանում այնպիսի պայմաններ ստեղծվեցին, որ մյուսների հետ անկախացավ նաև Հայաստանը: Ես այդ ժամանակ աշխատում էի Անգլիայում: Բնականաբար, դա բավականին ուրախալի լուր էր, թեև ես այդքան զգացական մոտեցում չունեի այդ հարցի հանդեպ, ինչպես մյուս սփյուռքահայերը, այսինքն՝ չէի սպասում, որ միանգամից բացվել են դրախտի դռները: Չէ՞ որ Հայաստանը, ինչպես այլ երկրներ, ունի իր դժվարությունները, լավ ու վատ մարդիկ, և, բնականաբար, մենք պետք է Հայաստանն ընդունեինք այնպես, ինչպես այն կար, ոչ թե այնպես, ինչպես պատկերացնում էինք: Այդ պատճառով ինձ համար բավականին երկար տևեց Հայաստան գալու որոշում կայացնելը: Առաջին անգամ եկա Հայաստան 1996-ին՝ ծանոթանալու, իսկ արդեն 2012-ին եկա մշտական բնակության:
- Մի փոքր պատմե՛ք Ձեր մասին:
- Ես իրանահայ եմ, մասնագիտությամբ իրավաբան և իրավաբան եմ աշխատել Իրանում և Անգլիայում: Այդ երկրներում միշտ մասնակից եմ եղել մեր ազգային կյանքին: Տարիներ անդամակցել եմ Թեհրանում Թեհրանի թեմի պատգամավորական ժողովին, ութ շրջան նախագահել եմ Թեհրանի թեմի թեմական խորհուրդը, որը համայնքի ղեկավարման գործադիր մարմինն է համարվում: Տարիներ շարունակ անդամակցել եմ Հայ դատի հանձնախմբին, նաև նախագահել եմ:
Այժմ Հայաստանում ապրում են իրանահայեր, սիրիահայեր, իրաքահայեր և նրանցից շատերը շարունակում են շփվել իրենց ծանոթների շրջապատում: Դուք է՞լ եք միայն իրանահայերի հետ շփվում:
- Դա ես այդքան էլ դրական բան չեմ համարում, քանի որ ինձ համար հասկանալի չէ Հայաստանում «գետտո» ստեղծելը: Եթե Պարսկաստանում դու հայ ես, բնականաբար համայնքային կյանքով ես ապրում, նույնը չպետք է անես Հայաստանում: Այնպես որ ես շփվում եմ բոլորի հետ:
- Իսկ դժվար չէ՞ր թողնել Ձեր արդեն ձևավորված կյանքը և գալ ու նոր կյանք ստեղծել այստեղ:
- Ո՛չ, նախ որոշել էի, գիտեի՝ ինչ եմ անում, անծանոթ տեղ չէի գնում, ունեի որոշակի նպատակ, կատարել էի բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքները: Միշտ էլ ինձ համար հետաքրքիր են եղել փոփոխությունները, դա էլ պատճառ է դառնում, որ դու միշտ զբաղվում ես ինքնազարգացմամբ, ինքնակրթությամբ:
- Ինչո՞վ եք զբաղվում Հայաստանում:
- Ես, անկախ իրավաբանական խորհրդատվությունից, որ Հայաստանին չի առնչվում, ունեմ արբիտրաժով, մեդիացիայով, այսինքն՝ վեճերի այլընտրանքային լուծմամբ զբաղվող գրասենյակ: Այս ոլորտը նոր է զարգանում Հայաստանում, իսկ ես ունեմ տարիների փորձ, և ինձ համար հատկապես կարևոր է իմ փորձը փոխանցել այստեղ, մանավանդ՝ երիտասարդ սերնդին, քանի որ սա մի ոլորտ է, որն աշխարհում զարգանում է: Դասավանդում եմ նաև Ամերիկյան համալսարանում «Ծրագրերի ֆինանսավորում», դասավանդել եմ Եվրասիական համալսարանում, իսկ այս տարի «Արբիտրաժ» կդասավանդեմ Վանաձորի համալսարանում: Բացի այդ՝ Ամերիկյան համալսարանին կից մեր գրասենյակն աշխատանք է տանում արբիտրաժի մասին քննարկման դասընթացներ, «վորկշոփեր» կազմակերպելու, մեր օրենքների թերությունները տեսնելու, լուծումներ գտնելու հարցերով, քանի որ կա միջազգային փորձ, որը պետք է փոխանցել:
- Ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում անկախ Հայաստանում:
- Սա ասում եմ ես, նաև իմ ոչ հայ ընկերներն ու ծանոթները, որ այցելում են Հայաստան. բարեբախտաբար, Հայաստանում դեռ մարդը մարդ է, և մարդկային հարաբերությունները շարունակում են մնալ մարդկային հարաբերություններ, խեղաթյուրված չեն և միայն շահերով չեն թելադրվում: Թեև գիտեմ, որ նաև թելադրվում են շահերով, բայց այդ աստիճանի լայնամասշտաբ չէ: Եթե Հայաստանին նայելու լինենք որպես երկիր, անկախ նրանից, որ ես հայ եմ, թե ոչ, ես կասեմ, որ ամենից շատ ինձ դա է գրավում այստեղ՝ մարդու մարդ լինելը: Իսկ եթե նայեմ որպես իմ հայրենիքի, ապա ես իմ հայրենիքն առանց պայմանների եմ ընդունում՝ իր լավ ու վատով, ինձ հարկավոր չէ, որ Հայաստանն ինչ-որ բան լինի, որ ես ինձ լավ զգամ: Իհարկե, առկա են դժվարություններ, բայց ցանկացած երկրում էլ այդ հարցերը կան: Հայաստանն ունի ընդամենը 25 տարվա անկախ պետականություն: Նախ, պետականության գաղափարի կամ սկզբունքի ընկալումը երևի դեռևս մի քիչ բացակայում է, և մենք երբեմն պետականությունը կառավարությանը հոմանիշ ենք համարում: Երևի թե սա եմ համարում  մեր ամենամեծ դժվարությունը, որ եթե նեղվում ենք կառավարությունից, ապա նեղվում ենք երկրից:
- Ի՞նչ է Ձեզ համար Արցախի ազատագրումը:
- Ես կարծում եմ, որ Արցախը մեր ժողովրդին թե՛ Հայաստանում,  թե՛ Սփյուռքում, հաղորդեց ազգային ինքնավստահություն, որ մենք չպետք է լինենք միայն եղեռնի զոհեր, այլ կարող ենք լինել պատերազմում հաղթողներ: Եվ պետք չէ անպայման ինչ-որ տարածքներ տալ, պետություն տապալվի, այլ կարող ենք նաև ստեղծել այն, ինչ որ մեր իրավունքն է: Զոհի, խեղճի հոգեբանությունը պետք է վերանա, եթե մենք ուզում ենք առաջ գնալ պատմության մեջ: Ես կարծում եմ, որ Արցախն այդ ուղղությամբ մեր առաջին քայլն է: Եվ այս քառօրյա պատերազմը եկավ դա մեկ անգամ ևս շեշտելու:
Ինչպիսի՞ն եք տեսնում Հայաստանի ապագանԻ՞նչը փոխենքի՞նչը բարելավենք:
- Դժվար հարց է, որովհետև շատ բաներ կան, որ պետք է բարելավվեն, բայց դրա համար ժամանակ է պետք: Առաջին հերթին, ժողովրդի մեջ պետք է հասունանա և յուրացվի այն սկզբունքը, որ պետությունը կառավարությունից տարբեր է: Մենք պետությունը չպետք է տապալենք, եթե դժգոհ ենք կառավարությունից: Եթե այս մտածողությունը փոխվի, ապա դրա հետ շատ բան կփոխվի: Իսկ եթե սա չկարողանանք յուրացնել… Մարդը, եթե կաշառք է վերցնում և քվե է տալիս, նա չի կարող պետություն ստեղծել և իրավունք չունի կառավարությանը պահանջ ներկայացնել: Մարդը պետք է իմանա իր իրավունքը, օգտագործի դա և իր տված քվեին համապատասխան պահանջ ներկայացնի:
ՀՀ անկախության 25 ամյակի առթիվ Ձեր մաղթանքը:
- Կարևորենք մեր անցյալը և կառուցենք մեր ապագան, չմնանք անցյալի գերին, ճանաչենք մեր իրավունքները և լինենք պահանջատեր:

Власти и государство - не синонимы
- И независимость 1918 года, и эта независимость в какой-то мере были неожиданными. Но так случилось - в регионе создались такие условия, что Армения с другими странами вместе стала независимой. В это время я работала в Англии. Естественно, это была довольно радостная весть, хотя - в отличие от других армян диаспоры - у меня не было такого эмоционального подхода к этому вопросу, т.е. я не ожидала, что сразу откроются двери рая. Ведь у Армении, как и у других стран, есть свои сложности, хорошие и плохие граждане, и естественно, мы должны были принять Армению такой, как она была, а не такой, какой мы ее представляли. Поэтому я долго принимала решение о переезде в Армению. В первый раз я приехала в Армению в 1996 году - познакомиться, а уже в 2012 году переехала сюда на постоянное жительство.
- Расскажите, пожалуйста, немного о себе.
- Я армянка из Ирана, по специальности я юрист и работала в Иране и Англии. В этих странах всегда принимала участие в нашей национальной, армянской жизни. Много лет была членом епархиального совета Тегеранской епархии, комиссии Ай дата, была также ее председателем.
- Сейчас в Армении живут армяне из разных стран – Ирана, Сирии, Ирака, США, и они по привычке больше общаются между собой. Вы тоже общаетесь только с иранскими армянами?
- Я не считаю это положительным явлением, т.к. для меня непонятно создание гетто в Армении. Если в Персии ты армянин, естественно, живешь жизнью общины, но то же самое ты не должен делать в Армении. Так что я общаюсь со всеми.
- Скажите, не трудно было оставлять свою уже налаженную жизнь и начинать все с нуля?
- Нет, я уже решила, знала, что делаю, имела определенную цель, сделала всю необходимую подготовительную работу. Изменения для меня всегда были интересны, это всегда - саморазвитие.
- А чем Вы занимаетесь в Армении?
- Кроме юридической консультации, что не относится к Армении, я имею здесь центр, который занимается арбитражем, медиацией, т.е. альтернативным разрешением споров. Эта отрасль только-только развивается в Армении, а у меня многолетний опыт, и я хочу его передать молодым армянским специалистам. Я также преподаю в Американском университете – «Финансирование проектов», преподавала в Евразийском университете, в этом году буду преподавать «Арбитраж» в университете Ванадзора. Кроме того, при Американском университете наш офис ведет работу по организации курсов, семинаров по арбитражу.
- Как Вы себя чувствуете в Армении?
- Это говорю и я, и мои друзья, и знакомые-не армяне – к счастью, в Армении человек еще остался человеком, человеческие отношения продолжают оставаться человеческими отношениями, они не искажены, не продиктованы выгодой. Хотя знаю, что есть также такие, но это не носит широкомасштабный характер. Если смотреть на Армению независимо от того, что я армянка, то меня привлекает здесь это – что человек тут остается человеком. А если смотреть на Армению как на мою родину, то я свою родину принимаю без предусловий - со всем ее хорошим и плохим. Мне не нужно, чтобы в Армении было что-либо, чтобы я себя тут хорошо чувствовала. Конечно, есть сложности, но ведь в любой стране они есть. Армения имеет всего лишь 25-летнюю историю независимости. Тут пока что немного отсутствует восприятие идеи государственности, и мы иногда государственность воспринимаем как синоним правительства. Вот это я считаю нашей самой большой сложностью - если обижаемся на власти, то обижаемся и на государство...
- Скажите, чем для Вас является независимость Арцаха?
- Я считаю, что Арцах вновь повысил национальную самоуверенность всего армянства – и в Армении, и за рубежом. Он напомнил, что мы не должны быть только жертвами геноцида, а можем быть также победителями в войне. И необязательно терять территории, государство, мы также в силах создавать то, на что у нас есть право. Психологию жертвы нужно искоренить, если мы хотим развиваться, идти вперед. Считаю, что Арцах – первый шаг в этом направлении. И эта четырехдневная война - тому подтверждение.
- Каким Вы видите будущее Армении? Что нужно изменить, улучшить?
- Это сложный вопрос, т.к. есть много чего, что нужно улучшить, но для этого нужно время. В первую очередь, в народе должен созреть и быть принятым принцип, согласно которому государство и правительство – это разные вещи. Мы не должны травить государство, если мы недовольны правительством. Если такой образ мышления изменится, то вместе с этим изменится очень многое. Если человек берет деньги за свой голос на выборах, такой человек не может созидать в стране и не имеет права требовать что-либо от правительства. Человек должен знать свои права, использовать их и в соответствии со своим выбором предъявлять требования.
- Ваши пожелания по случаю 25-летия независимости Армении.
- Давайте помнить свое прошлое и строить свое будущее, не быть заложниками прошлого, знать свои права и быть верными своим требованиям!