Սիրիայի հարցով ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ է հրավիրվել
Հալեպում իրավիճակի հարցով այսօր ՄԱԿ Անվտանգության Խորհրդի արտահերթ նիստ կհրավիրվի։ Նիստը կկայանա տեղի ժամանակով 11։00 (Երևանի ժամով՝ 19։00)։
Նիստը հրավիրել են Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Հիշեցնենք, որ հինգշաբթի օրը սիրիական բանակը հայտարարել է Հալեպի արևելքում ռազմական օպերացիա սկսելու մասին։ Պաշտոնական աղբյուրները հայտնել են, որ իշխանությունները ձգտում են խուսափել մարդկային զոհերից և հորդորել են նրանց հեռանալ ռազմական օբյեկտների շրջակայքից։
Սակայն «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակեպությունն ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ երկու օրվա ընթացքում ավիահարվածների հետևանքով արդեն իսկ կա 23 զոհ և 145 վիրավոր։

Состоится экстренное заседание Совета Безопасности ООН
Сегодня состоится экстренное заседание  Совета Безопасности ООН по ситуации в Алеппо. Встреча назначена на 11:00 по местному времени (19:00 по Еревану) и включена в программу работы СБ на день.
Как сообщает ТАСС ,с запросом о проведении встречи обратились Великобритания, США и Франция.
В четверг сирийская армия объявила о начале военной операции на востоке Алеппо и предупредила жителей этих районов города о том, что они не должны приближаться к местам расположения штабов и позиций боевиков. В пятницу гуманитарная организация "Врачи без границ" заявила, что жертвами авиаударов в восточной части Алеппо за два дня стали 23 человека, еще 145 получили ранения.