Բուլղարիան նոր թեկնածու է առաջադրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում
Բուլղարիան փոխարինել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իր թեկնածուին։ Նոր թեկնածու է դարձել Բյուջեի և մարդկային ռեսուրսների եվրահանձնակատար Կրիստալինա Գեորգիևան, հայտնում է Reuters-ը:
Սոֆիան ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ավելի վաղ առաջադրել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավար Իրինա Բոկովային։ Սակայն ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուների նախնական քվեարկության ժամանակ Բոկովան զբաղեցրել էր միայն 6-րդ տեղը:
Սոֆիայում ընդգծում են, որ Բոկովային նախատես զգուշացվել է, որ եթե նա առաջին կամ երկրորդ տեղում չլինի, ապա նրա թեկնածությունը կհանվի:

he Bulgarian government on Wednesday said it was nominating Kristalina Georgieva, European Commissioner for Budget and Human Resources, for the post of United Nations Secretary General, and that it was withdrawing support for candidate Irina Bokova, Reuters report.
Bokova, director general of U.N. cultural organization UNESCO, came sixth among nine contenders in a secret ballot at the U.N. Security Council on Monday. The ballot showed former Portuguese Prime Minister Antonio Guterres is still leading the race to replace incumbent U.N chief Ban Ki-moon.
Sofia had warned it would reconsider its support for Bokova if she did come first or second in the last ballot.