Doing Business 2017. Հայաստանը դյուրինացրել է գործարարությամբ զբաղվելը
Համաշխարհային բանկի «Doing Business 2017. Հավասար հնարավորություն բոլորի համար» զեկույցում Հայաստանը բարելավել է դիրքը 5 հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 38-րդ տեղը աշխարհի 190 երկրների շարքում:
Հայաստանը դյուրինացրել է գործարարությամբ զբաղվելը զեկույցում ընդգրկված երկու ոլորտում՝ վարկի ստացում և պայմանագրերի կիրարկում:
Մասնավորապես, երկիրն ուժեղացրել է վարկերի հասանելիությունը՝ ընդունելով գործարքների ապահովության մասին նոր օրենք, որով հիմնվել է շարժական գույքի նկատմամբ ապահովված իրավունքների ժամանակակից և կենտրոնացված գրանցամատյան, և բարելավել է իր՝ վարկերի մասով տեղեկատվական համակարգը՝ անձնական տվյալների պաշտպանության մասին նոր օրենքի ընդունմամբ:
Հայաստանը դյուրինացրել է նաև պայմանագրերի կիրարկումը՝ կամավոր հաշտարարությունը կանոնակարգող համապարփակ գլուխ ներդնելու և հաշտարարությունից օգտվելու նպատակով կողմերի համար ֆինանսական խթաններ հիմնելու արդյունքում:
Հայաստանը 1,47 կետով բարելավել է նաև իր՝ հեռավորություն սահմանագծից ցուցանիշը՝ անցյալ տարվա 72,16%-ից հասնելով 73,63%-ի:
Վերջինս ցույց է տալիս յուրաքանչյուր տնտեսության հեռավորությունը «սահմանագծից», որը զեկույցի ընտրանքում 2005-ից ի վեր ընդգրկված յուրաքանչյուր ցուցիչի մասով բոլոր տնտեսությունների համար լավագույն դրսևորումն է:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ևս իր ելույթում նշել է, որ անցած 25 տարիների ընթացքում Հայաստանն իրականացրել է շրջադարձային բարեփոխումներ, որոնց շնորհիվ բարելավել է իր վարկանիշային դիրքերը.
«Այսօր Հայաստանն առանձնանում է գերազանց ներդրումային հնարավորություններով իր բիզնես մշակույթի ազատականացման, գործարար բարենպաստ միջավայրի, ինչպես նաև շարունակական բարեփոխումներին անվերապահ հանձնառության շնորհիվ», - նշել է երկրի նախագահը:
Նա նաև ավելացրել է, որ մեր աշխարհագրական դիրքը, քաղաքական և տնտեսական պայմանավորվածությունները գործընկեր երկրների հետ Հայաստանին թույլ են տալիս դյուրին մուտք ունենալ ավելի քան 300 միլիոնանոց սպառողական շուկաներ, որտեղ բազմաթիվ հայկական ապրանքներ և ծառայություններ արդեն իսկ իրենց պահանջարկն են ձևավորել:
«Հայաստանում առկա է գործարարության համար կարևորագույն նախապայման հանդիսացող կայուն մակրոտնտեսական միջավայր: Մենք խստորեն հետևելու ենք արդյունավետ հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության միջոցով մակրոտնտեսական կայունության պահպանման ոսկե կանոնին», - նշել է Սարգսյանը:
ՀՀ նոր կառավարությունն իր հերթին լայն լիազորություններ է ստացել առաջ մղելու իրավական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը՝ Հայաստանի ներդրումային միջավայրը ավելի գրավիչ դարձնելով ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան ներդրողների համար:
Այդ առիթով նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ կառավարությունն ստանձնելու է բիզնես միջավայրը խթանողի դեր, ստեղծվելու է ներդրումային հիմնադրամ, որպեսզի բիզնեսի հետ համատեղ մասնակցի որոշակի նախագծերի մեջ:
«Մենք խնդիր ունենք բարելավելու բիզնես միջավայրը․ այդ նպատակով որոշակիորեն փոխվել է նաև էկոնոմիկայի նախարարության ուղղվածությունը, որի գլխավոր նպատակն է լինելու աջակցել գործարար հատվածին և ներդրումների իրականացմանը: Մեր թիմը միշտ բաց է լինելու և կանգնելու է ձեր կողքին՝ հնարավոր բոլոր խնդիրների լուծման ճանապարհին»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Տնտեսագետների կարծիքով կառավարության ներկայացրած ծրագրի բոլոր կետերն էլ իրագործելի են,  թեև կան դրույթներ, որոնք ավելի ընդհանուր ձևակերպում ունեն, ցանկալի կլիներ ավելի շատ կոնկրետություն և հստակություն մտցրվեր:
Որոշ ոլորտներում էլ նախատեսվող փոփոխությունները դրական ազդեցություն անշուշտ կթողնեն, ըստ մասնագետների, սակայն դրանք առայժմ բավարար չեն տնտեսության առջև ծառացած հիմնական խնդիրների լուծման համար:

In the World Bank report "Doing Business 2017, Equal Opportunity for All" Armenia has moved up by 5 ranks taking the 38th place in the list of 190 countries.
Armenia has facilitated business making in two spheres indicated in the report: access to credit and enforcing contracts.
In particular, Armenia strengthened access to credit, adopting new law on transaction security, which established a modern and unified collateral registry, and improved its credit information system by adopting a new law on personal data protection.
Armenia also made enforcing contracts easier by introducing a consolidated chapter regulating voluntary mediation and by establishing financial incentives for the parties to attempt mediation.
Armenia improved its “distance to frontier score” (DTF) score by 1.47 points, moving up to 73.63% from last year’s 72.16%.
DTF shows each economy’s distance to frontier score for regulatory efficiency, which has been included in the report since 2005 as the best score for all indicators of the economies reviewed in the report.
"In the course of the past 25 years we have implemented cardinal reforms that improved Armenia’s performance in the international rankings,’’ the President of RA, Serzh Sargsyan announced, adding "Today Armenia stands out for excellent investment opportunities due to its liberal business culture, favorable business environment and an unswerving commitment to the ongoing reforms."
Sargsyan also added that our geographic location and political and economic arrangements with partner nations enable Armenia’s easy access and trade with markets of more than 300 million consumers, where many Armenian goods and services have already established brand value.
The new government, in turn, has wide powers to push forward the process of legal and institutional reforms, to make Armenia's investment environment more attractive to local and foreign investors.
On this occasion the newly appointed Prime Minister Karen Karapetyan noted that the government will assume the role of promoter of the business environment, create an investment fund to participate in joint projects with business in particular.
"We need to improve the business environment. Our team will always stand by business’ side and help to solve all possible problems," said Karapetyan.