ՕՊԵԿ անդամները կողմ են նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցմանը
Նավթ արդյունահանող երկրների կազմակերպության (ՕՊԵԿ) անդամ բոլոր երկրներն ու նավթի անկախ արդյունահանողներն, այդ թվում՝ ՌԴ, աջակցություն են հայտնել «սև ոսկու» արդյունահանման ծավալների սառեցման նախագծին: Այդ մասին հաղորդում է Bloomberg –ը՝ հղում կատարելով ՕՊԵԿ գլխավոր քարտուղար Մուհամեդ Բարկիդոյի հայտարարությանը:
«ՕՊԵԿ անդամ բոլոր 14 երկրները, ինչպես նաև ոչ անդամներն, ինչպիսին է ՌԴ, պատրաստվում են նոյեմբերի 30-ին ներկայացվելիք համաձայնագրի շուրջ աշխատանքներն ավարտին հասցնել»,- հայտնել է Բարկիդոն  Bloomberg-ին տված հարցազրույցի ժամանակ:
Նա նաև նշել, որ կազմակերպության անդամները հոկտեմբերի 28-ին կայացած հանդիպման ժամանակ համաձայնագրի դետալների վերաբերյալ զգալի աշխատանքներ են կատարել:

Члены ОПЕК поддержали проект заморозки добычи нефти
Все члены ОПЕК и крупные независимые производители нефти, включая Россию, поддержали проект заморозки добычи нефти. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на генсека организации стран – экспортеров нефти Мохаммеда Баркиндо, передает gazeta.ru.
"Все 14 членов ОПЕК, а также некогда прежние конкуренты, такие как Россия, собираются завершить работу над соглашением, которое будет озвучено на собрании группы 30 ноября", -заявил Баркиндо в интервью Bloomberg.
Он также подчеркнул, что эксперты из стран ОПЕК достигли "значительного прогресса" в работе над деталями соглашения во время встречи, которая состоялась в Вене 28 октября.
В свою очередь Баркиндо добавил, что оценивать объемы сокращения добычи нефти государствами, не состоящими в ОПЕК, пока преждевременно.