Հալեպում գրոհայինները բնակիչներից 300-ական դոլար են պահանջում մարդասիրական միջանցքներով դուրս թողնելու համար
zabelin / 123rf.com
Հալեպում գրոհայինները թռուցիկներ են տարածում, որոնցում խաղաղ բնակիչներից 300-ական դոլար են պահանջում իրենց վերահսկողության տակ գտնվող մարդասիրական միջանցքներով քաղաքը լքելու հնարավորության համար: Ինչպես հայտնում է РИА Новости , թռուցիկները տարածվել են «Ջեյշ ալ Ֆաթհ»-ի գերագույն ռազմական խորհրդի անունից:
«Մեր ղեկավարությունը գիտակցում է կառավարական բանակի կողմից Հալեպի թաղամասերի շրջափակման ու ռմբակոծությունների պատճառով քաղաքի խաղաղ բնակչության կրած տառապանքների չափը: Մեր եղբայրների հետ խորհրդակցությունից հետո, մենք թույլ կտանք մինչև 14 տարեկան և 55-ից բարձր բնակիչներին լքել քաղաքն այն պայմանով, որ նրանցից յուրաքանչյուրը վճարի 150.000 սիրիական լիրայի չափով գումար (300 դոլար) մեր եղբայրներին ռազմաճակատներում աջակցելու համար»,- նշվում է թռուցիկներում:
Մեծաքանակ զոհերին խուսափելու համար սիրիացի և ռուս զինվորականները ստեղծել են 8 մարդասիրական միջանցք, որոնցով խաղաղ բնակիչները կարող են լքել Հալեպի արևելյան պաշարված շրջանները:

В Алеппо боевики требуют у мирных жителей по $300 за выход по гуманитарным коридорам
Боевики в Алеппо распространяют листовки, в которых требуют с мирных жителей по 150 тысяч сирийских лир (300 долларов) за выход из города по гуманитарным коридорам; требования подписаны "Верховным военным советом Джейш-Аль-Фатх", сообщает РИА Новости.
"Наше руководство осознает уровень страдания мирных жителей города из-за бомбардировок и блокады кварталов Алеппо военными сирийской армии. После совещания с нашими братьями, мы разрешим выход жителей в возрасте до 14 и старше 55 лет, при условии, что каждый заплатит за возможность уйти сумму в размере 150 тысяч сирийских лир, для поддержания наших братьев на фронтах", - говорится в тексте листовок.
Для предотвращения жертв сирийские и российские военные создали восемь гуманитарных коридоров, по которым мирные жители и боевики могут выйти из окруженных районов на востоке Алеппо.